1680 zł brutto, czyli rób za grosze, bo i tak nie masz wyjścia

seblit

seblit
Punkty: 26
26.11.2014 seblit

Jak wygląda rynek pracy w Polsce, o tym każdy wie. Powszechnie jest on nazywany rynkiem pracodawcy, co w praktyce oznacza, że warunki dyktują ci, którzy zatrudniają. Niestety, zarówno dla osób szukających pracy, jak i tych, co wprawdzie ją posiadają, ale nie wiedzą, czy taki stan rzeczy wkrótce się nie zmieni, jest to sytuacja bardzo niekorzystna. Duża część pracodawców bowiem cynicznie wykorzystuje obecne realia i oferuje niezwykle nędzne warunki zatrudnienia. W dodatku robią to nie z powodu braku funduszy na wyższe wynagrodzenia, tylko dlatego, że po prostu mogą. Bo zawsze znajdą chętnych nawet do najpodlejszej pracy i za najmarniejsze grosze. O tej niechęci do dawania podwyżek, mimo możliwości wywołanych spadkiem udziału kosztów pracy w ogólnych kosztach firm, pisał kilka dni temu „Puls Biznesu”.

Ze względu na wysokie bezrobocie, wielu ludzi wciąż znajduje się w ciężkim położeniu. Pół biedy, jeśli ktoś pozostający bez pracy mieszka z rodzicami posiadającymi stabilne źródła dochodu i sam nie ma własnej rodziny. Wówczas jego głównym problemem jest – co najwyżej – niskie poczucie własnej wartości i brak rozwoju zawodowego. W znacznie gorszej sytuacji są osoby bezrobotne, mające na utrzymaniu dzieci. Jeśli w domu jeden z małżonków nie pracuje, a dochód drugiego nie jest zbyt wysoki, to już wygląda to nieciekawie. Gdy zaś i mąż i żona pozostają bez zatrudnienia, wówczas zaczyna się prawdziwy dramat. Takie osoby wezmą każdą robotę, bo nie mają wyjścia. I pracodawcy dobrze o tym wiedzą.

1680 zł brutto czyli 1237,20 zł netto. Nawet jeśli oboje małżonkowie tyle zarabiają, pozwala to co najwyżej na nędzną wegetację. Popłacić rachunki, kupić jedzenie, czasem jakieś ubranie i tyle. O większych wydatkach typu sprzęt AGD czy RTV można zapomnieć, bo nie ma jak na nie odłożyć. Samochód? Tylko używany i to dość mocno. O oszczędzaniu lepiej nawet nie wspominać.

Tylko, że nawet najniższa krajowa wydaje się luksusem przy tzw. umowach śmieciowych – bez gwarancji płacy minimalnej, czy urlopu w pełnym wymiarze. A osoby zatrudnione w ten sposób często pracują równie dużo lub nawet więcej od tych, mających umowę o pracę. No i te stawki. Tylko w moim regionie znalazłem prawdziwe „okazje”. Pierwsza to obieranie dyni. 10 groszy za kilogram. Każdy, kto miał okazję zmagać się ze skórą tego warzywa, wie jakie to „przyjemne” zajęcie, a dla osób bez wprawy dodatkowo czasochłonne. O tym, ile takiej dyni trzeba by obrać, żeby przyzwoicie zarobić, nawet szkoda pisać. Kolejna oferta to praca w sklepie z ubraniami – w ogłoszeniu podkreślono, że znana marka, możliwość rozwoju zawodowego itp. Na miejscu okazuje się, że to sklep franczyzowy, zatrudniający na umowę zlecenie za 800-900 zł na rękę miesięcznie. Przy czym trzeba odsiedzieć pełne osiem godzin, a po zamknięciu jeszcze wszystko ogarnąć. Fantastycznie. No i na koniec prawdziwy hit. Branża: ochrona. Stawka 3 zł (słownie trzy złote) za godzinę. Bez komentarza.

Wszystkie te patologie w największym nasileniu występują na obszarach tzw. Polski powiatowej, czyli w miastach kilkunasto- czy kilkudziesięciotysięcznych, szczególnie na wschodzie kraju. W dużych ośrodkach miejskich mało która firma ośmiesza się takimi stawkami, głównie dlatego, że do pracy na takich warunkach zgłosiliby się tylko skrajni desperaci, a i oni przy pierwszej okazji uciekliby gdzie indziej. To pokazuje jak ważne są lokalne realia rynku pracy, a te kształtują (tak, tak!) sami pracownicy. Gdyby w mniejszych miastach nikt nie podejmował zatrudnienia za tak marne stawki, wymusiłoby to na pracodawcach ich zwiększenie albo musieliby zasuwać sami. Niestety, wielu ludzi zostaje zmuszonych przez własną sytuację życiową do przyjmowania wyjątkowo nędznych ofert pracy, bo rachunki trzeba zapłacić, a dzieci nakarmić. Nie wszyscy też są w stanie (z rozmaitych powodów) wyjechać za granicę lub do dużego miasta. Dlatego jest jak jest.

Jeśli, pod względem dobrobytu, mamy gonić zachód, najpierw powinny dogonić go nasze płace. To przecież ludzie najmniej zarabiający tworzą największy popyt potencjalny. Mówiąc prościej: gdyby mogli, kupiliby wiele rzeczy, na które ich nie stać, co zdecydowanie napędziłoby gospodarkę, a skorzystaliby na tym właśnie pracodawcy – firmy, które zanotowałyby dzięki temu wzrost sprzedaży. Są to zależności znane każdemu studentowi ekonomii, ale w praktyce większość przedsiębiorstw kieruje się doraźnym krótkoterminowym interesem z cięciem kosztów na czele. Efekty widać: na przykład salony samochodowe wciąż ubolewają z powodu niskiej sprzedaży nowych aut. A kto ma je kupować? Ci z 1680 zł brutto, czy ci ze śmieciówkami?

Czyżby zatem najlepszym wyjściem było radykalne podniesienie płacy minimalnej? Teoretycznie może i tak, jednak wdrożenie takiego pomysłu spowodowałoby, że pracodawcy masowo zaczęliby zatrudniać „na czarno” i na umowy śmieciowe (chyba że równocześnie rząd by je zwalczył, tak jak obiecuje). Z drugiej jednak strony, koszty pracy w Polsce, biorąc pod uwagę dane Eurostatu, nie są wcale tak wysokie jak się powszechnie uważa. Wręcz przeciwnie: są jednymi z niższych w Europie. Dodając do tego fakt, że firmy same nie zwiększają płac, mimo że mają takie możliwości, może warto by było podnosić najniższą krajową w nieco szybszym tempie niż dotychczas? Oczywiście, dopóki w tym temacie współdecydować będą różne konfederacje pracodawców (tak, to ci sami, którzy przy każdym wprowadzanym dniu wolnym histeryzują, ile to z powodu takiego dnia gospodarka straci, a jednocześnie nie interesuje ich, ile ta sama gospodarka traci ze względu na niewykorzystany potencjał ludzi nie mogących znaleźć zatrudnienia), można liczyć co najwyżej na wzrosty po kilkadziesiąt złotych rocznie. Jak zatem mamy dogonić kraje starej Unii?

Żeby nie było zbyt ponuro, na koniec dobra wiadomość. Już od stycznia płaca minimalna wzrośnie do 1750 zł brutto. Hurra!

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów