A Ty biegaj z wywieszonym jęzorem po mieście!

Karolina

Punkty: 33
21.11.2014 Karolina

“Bo nie ma dla mnie pracy z moim wykształceniem” – te słowa ze znanego polskiego sitcomu, kojarzy chyba każdy z nas. Mnie również śmieszyły, ale do czasu. Zawsze rozumiałam je tak, że jak już skończę moje humanistyczne studia, to będę miała problem ze znalezieniem pracy w zawodzie, wszak dziś światem rządzą ekonomiści, informatycy. Nie ma miejsca dla takich mądralińskich historyków jak ja. Jak ja się myliłam! Niedawno zmieniłam miejsce zamieszkania i zaczęłam szukać pracy, nigdy tego nie robiłam, więc zaczęłam tradycyjnie, tak jak tradycja nakazuje. Napisałam porządne CV, list motywacyjny i poroznosiłam je po okolicznych sklepach itp. Mała ta moja miejscowość, więc po dwóch tygodniach ciszy pojechałam do pobliskiego Krakowa.

Też jakoś na prawie żadnej witrynie sklepowej nie było chęci przyjęcia kogoś do pracy, jedynie w dużych galeriach, ale nawet tam jakoś te ogłoszenia wisiały i wisiały i nikt ich nie zdejmował. Musiał być jakiś inny sposób znalezienia sobie zajęcia. Od znajomych dowiedziałam się, że przecież w internecie jest mnóstwo stron z takimi ogłoszeniami, na przykład znane powszechnie portale gumtree i olx.pl. Faktycznie, jaka ja byłam szczęśliwa, kiedy wyświetlałam kolejne strony i to jakie piękne oferty! I co dziwne, w każdej nie trzeba mieć nawet studiów wyższych ani żadnego doświadczenia. Pełna zapału aplikowałam na różne stanowiska, od asystentki prezesa przez ekspedientkę w sklepie spożywczym. Pierwsi oddzwonili z jakiegoś biura, pojechałam tam cała w skowronkach, bo niby praca pewna i na umowę o pracę i do 2000 można zarobić plus premie i jakieś dodatki. Okazało się, że taka to praca w biurze, jak autor zamieszczonego na początku tekstu cytatu jest niepijącym człowiekiem. Dano mi teczkę, jakieś bilety do teatru i kazano mi ganiać z tym po mieście i sprzedawać, Może ktoś to lubi, ja się czułam oszukana i z zażenowaniem wykonywałam nazwijmy to “pracę”. Jeszcze zniosłabym to, gdyby płacili. Niby była stała pensja, ale to wszystko było uzależnione od wyników sprzedaży. Wiadomo, nikt nie lubi z klientów jak mu się coś wciska, więc i sprzedaż była jaka była, zwolniłam się.  Kolejna firma, znowu ten sam schemat, tylko, że mieliśmy codziennie “pranie mózgu”. Codziennie przez godzinę musieliśmy wmawiać sobie jacy jesteśmy fantastyczni. Oczywiście, po dwóch dniach zrezygnowałam. Następna firma. Kolejny raz okazało się, że w ogóle nie ma podstawy i wszystko jest uzależnione od wyników sprzedaży. Kompletna porażka, w końcu trafiłam na uczciwego pracodawcę, jednak na rynku pracy jest o to naprawdę ciężko.

Co najgorsze, to nie młodzi są leniwi i nie chcą pracy lub nie mają ku temu odpowiedniego wykształcenia, ale niestety, na rynku pracy panuje wyzysk i nieuczciwe zasady współpracy. Przestrzegam każdego młodego człowieka, który chce podjąć jakąś pracę zarobkową, żeby tysiąc razy się zastanowił zanim gdzieś wyśle swoje CV. Dziś mój tekst będzie krótki ale myślę że ważny i treściwy. Zachęcam do komentowania i zamieszczania nazw firm, które żerują na pracownikach.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów