Ach ten pęcherz!

Lilavati112

Lilavati112
Punkty: 230
06.11.2014 Lilavati112

Zapalenie pęcherza moczowego to bardzo częsta dolegliwość u kobiet, ze względu na budowę anatomiczną ich układu moczowego. Krótka cewka moczowa nie jest silną przeszkodą dla bakterii. Mikroorganizmy szybko przenikają do wyższych partii układu moczowego, powodując bardzo bolesne dolegliwości.

Zapalenie pęcherza moczowego objawia się silnym bólem w okolicy łonowej, pieczeniem, szczypaniem przy oddawaniu moczu (szczególnie przy końcu mikcji), czasem także krwiomoczem i bólem w dole pleców. Nie jest chorobą szczególnie groźną pod warunkiem, że bakterie nie powędrują wyżej – do nerek. Wtedy mogą wystąpić silne bóle pleców promieniujące do pachwin, wysoka gorączka i osłabienie. Konieczne jest wówczas leczenie antybiotykami.

Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza moczowego? Przede wszystkim dużo pić – najlepiej niegazowanej wody z dodatkiem cytryny. Cytryna zakwasza mocz – stwarza środowisko, w którym bakterie nie będą się rozmnażać. Woda zaś wypłukuje je z dróg moczowych. Na rynku dostępne są preparaty żurawinowe, które wykazują dużą skuteczność w walce z bakterią e. coli – jedną z głównych winowajców tego typu zapaleń oraz inne farmaceutyki dostępne bez recepty. Dobrym pomysłem są też ziołowe herbatki z rumianku czy pokrzywy, które działają moczopędnie.

Gdy tego typu leczenie zawodzi trzeba udać się do lekarza. Lekarz zleci badanie ogólne i posiew moczu, oraz zastosuje odpowiedni antybiotyk.

 

E.coli – częsta przyczyna problemów z pęcherzem moczowym.

E_coli_at_10000x

Co jednak, kiedy objawy zapalenia nie mijają mimo leczenia? To znaczy, że przyczyna może być zupełnie inna niż bakterie. Pod uwagę można brać np. mięśniaki macicy uciskające pęcherz moczowy, torbiele jajnika, zapalenia dróg rodnych w tym szyjki macicy i pochwy, zakażenia drobnoustrojami atypowymi jak chlamydia, ureaplazma czy mykoplazma, choroby weneryczne (rzeżączka), nieżyt pęcherza, alergiczne zapalenie pęcherza, bezbakteryjne sródmiąższowe zapalenie pęcherza, torbielowate lub gruczołowate zapalenie pęcherza czy śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Także gruźlicę pęcherza, ziarninowe zapalenie pęcherza, problemy z kręgosłupem, grzybicę pęcherza, endometriozę, cukrzycę…

Diagnozę musi postawić specjalista – czasem zajmuje to wiele czasu i zanim odkryje się przyczynę dolegliwości, pacjentki mają za sobą wiele wizyt u różnych specjalistów, gruby plik badań i wiele lat cierpień.

Zapalenie pęcherza moczowego ma tendencję do nawrotów. Co należy robić, aby tym nawrotom zapobiegać?

Przede wszystkim dbać o higienę intymną, szczególnie po stosunkach płciowych. Nosić bawełnianą bieliznę i ograniczyć słodycze, które powodują namnażanie się bakterii. Unikać stresu, bo powoduje on osłabienie układu immunologicznego i zwiększa podatność na infekcje. Przyjmować profilaktycznie preparaty z witaminą C i żurawiną oraz preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego.

 

Żurawina – smaczna i zdrowa!

backdrop-22024_640

Tylko tyle i aż tyle. Ale wyrobienie prawidłowych nawyków, może przynieść bardzo pozytywne rezultaty.

Życzymy zdrowia!

 

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów