Alfred Nobel – jakże pięknie nie cierpiał Kościoła!

kalutor

kalutor
Punkty: 45
12.10.2014 kalutor

Jak dynamit, to Alfred Nobel(1833-1896), jego wynalazca. Z tym głównie jest kojarzony i taką wiedzę o nim większość posiadła, włącznie ze mną. Wiadomo jeszcze, że jest fundatorem nagród, które przyznawane są od 1901 roku, dodać należy – słynnych nagród – Nagroda Nobla. Na uwagę zasługuję też fakt, że jest (był) właścicielem ponad 350 patentów.

Ale mało kto wie, że ten urodzony 175 lat temu wynalazca, był także autorem dramatu w pięciu aktach, pod tytułem – “Nemesis”. Dramat ten został wydany drukiem w Paryżu 1896 roku, dokładnie w dniu jego śmierci. Biorąc pod uwagę wszechstronny talent Alfreda Nobla, nie powinno to dziwić, że próbował swych sił także w pisarstwie. Jednak dramat jego autorstwa do dziś wzbudza wiele emocji, do tego stopnia, że okrzyknięty został… bluźnierstwem!

Otóż historia “Nemesis” toczy się w XVI-wiecznym Rzymie. Jest to opowieść o losach Beatrice Cenci, która zamordowała swojego ojca – gwałciciela i tyrana. Szokującym faktem w tym dramacie jest to, iż morderstwo to dokonuję się pod kierownictwem katolickiego księdza. Natomiast Matka Boska jest tą, która wymyśla i podpowiada tortury.

Alfred Nobel odważnie dopuszcza się w swojej sztuce jawnej krytyki kościoła, nazywając go -”najstraszniejszą z ohyd”. Mało tego, katolicką moralność tak propagowaną przez Kościół, nazywa wręcz -”zwodzeniem chłopów”, a spowiedź – “szpiegowaniem ułatwiającym wywieraniem presji”.

W nakreślonych dawno temu przez Nobla opisów obłudy Kościoła jak i jego nadużyć, do czasów dzisiejszych nie zmieniło się nic. Pytanie, czy to troska rodziny o dobre imię słynnego filantropa i wynalazcy, czy też naciski ze strony kręgów katolickich, wpłynęły na decyzję o zniszczeniu całego nakładu niewygodnej książki?
Jej trzy kopie zachowała rodzina Nobla.

Jednakże pamięć o niej zachowali ludzie, którzy pamięcią tą dzielą się z innymi. Tego zniszczyć się nie da, zwłaszcza, że sam Kościół poprzez swoje zachowania, zapomnieć nie pozwala.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów