Alternatywa dla czytania?

Magdaf

Punkty: 78
02.06.2015 Magdaf

Podobno czytelnictwo w Polsce ciągle spada. Ludzie coraz mniej kupują książek, coraz mniej czytają.
Z jednej strony trochę trudno się dziwić temu, że sprzedaż książek spada, biorąc pod uwagę ich ceny, z drugiej strony w dobie silnego trendu rozwoju bibliotek, trochę może dziwić mały poziom czytelnictwa.
Prawdopodobnie tak naprawdę chodzi o to, że na czytanie mamy coraz mniej czasu.

Bo w ogóle mamy dla siebie coraz mniej czasu. Czytanie to wielka przyjemność, ale trzeba mu poświęcić kawałek swojego dnia.
Trzeba usiąść, odciąć się od świata, zapomnieć o sprawach bieżących i dać się porwać. To cudowna czynność, cudowny czas, ale najczęściej rezygnujemy z niego na rzecz spraw nie cierpiących zwłoki.
Nawet w drodze do pracy nie mamy już okazji poczytać, bo najczęściej poruszamy się swoimi samochodami, a trudno czytać za kierownicą.
Wyjeżdżając na wakacje, nawet jeśli książka jedzie z nami, przegrywa z całą masą atrakcji, zamienników. Trudno się skupić pośród hałasu i błyskotek.

To smutne, ale nie ma co załamywać rąk. Być może trzeba poszukać alternatywy. Dla wielu osób taką alternatywę właśnie stanowią audiobooki.
Po początkowym okresie nieufności, coraz więcej ludzi zaczyna się do nich przekonywać.
Bo to rozwiązanie niemal idealne. Jeśli tylko nie pracujesz umysłowo, możesz słuchać audiobooka.
W domu podczas gotowania, sprzątania i wszelkich innych czynności, w drodze, także, kiedy jesteś kierowcą. Na przejażdżce rowerowej i na spacerze. Właściwie nie ma takiej sytuacji, w której nie możesz słuchać audiobooka.

Tym bardziej, że coraz częściej nagrania są doskonałej jakości. Biorą w nich udział najlepsi aktorzy, lektorzy, ludzie, którzy znają się na rzeczy. Janusz Gajos, Krzysztof Gosztyła, Edyta Jungowska, Danuta Stenka, Krystyna Czubówna, Adam Ferency, żeby wymienić tylko kilkoro z nich.
Zakładasz słuchawki i przenosisz się w inny świat. Dzisiaj można już słuchać właściwie wszystkiego. Od klasyki po ostanie nowości. Od literatury pięknej do wydawnictw naukowych, a nawet prasy. Pomijając już fakt, że audiobook to doskonały wynalazek dla osób niewidzących, to jest to coś, co każdy z nas powinien docenić.
Dla kogoś, kto kocha czytać nic nie zastąpi tej przyjemności, ale audiobook daje podobną możliwość uruchomienia wyobraźni.

Pomyśl, że kiedy słuchasz, jesteś trochę jak dziecko. Dziecko na początku tylko słucha i wyobraża sobie świat.
Pozwól sobie na tę przyjemność i nie odmawiaj sobie poznawania wspaniałej literatury, takiej, jaką lubisz.
Co ważne, audiobooki również można już również wypożyczać.

A tak swoją drogą. Skoro słuchając audiobooka poznajesz literaturę, to podnosisz poziom czytelnictwa czy nie?

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów