Antykoncepcja awaryjna – tabletka “dzień po” w końcu dostępna bez recepty

Invictus

Invictus
Punkty: 79
17.01.2015 Invictus

Przychodzi baba do lekarza…

“Pękła nam prezerwatywa!” I co teraz? Słyszeliśmy przecież o antykoncepcji awaryjnej. Jeśli w ciągu 72 godzin od zdarzenia kobieta zażyje tabletkę bardzo zmniejsza to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jednak, aby ją zdobyć należy udać się do lekarza, który wypisze nam receptę. Im szybciej, tym lepiej. Wszak liczy się czas.

Przychodzi baba do lekarza i tu mamy dwa scenariusze: albo wypisze jej receptę, albo nie.

W ostatnich miesiącach w mediach usłyszeć mogliśmy wiele historii związanych z odmową przepisania recepty. Powody? “Ze względu na jego sumienie”, “bo to aborcja”, “bo to wywołuje poronienie”, “nie, bo nie”, a zegar tyka…
Można sobie wyobrazić jakie upokorzenie/strach przeżywa kobieta jeżdżąc od lekarza do lekarza, od szpitala do szpitala i słyszy kolejną odmowę. Na szczęście to już za nami!

Wiadomość dnia

Wraz z nowym rokiem kalendarzowym nadeszły dobre wieści dla wielu polskich par. Kilka dni temu Komisja Europejska zadecydowała, że popularnie nazywana tabletka “dzień po” mogą być sprzedawane w krajach Unii Europejskiej bez recepty.

Środki antykoncepcji awaryjnej wreszcie dostępne dla każdej potrzebujacej tego kobiety. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi Wiceministra zdrowia, iż w Polsce takiej możliwości nie będzie to jednak nasz kraj musi się dostosować.
Myślę sobie “coś się jednak w tym kraju zmienia” i ciesze się, że to kobieta, a nie sumienie lekarza do którego się wybierze może zdecydować o wzięciu owej pigułki.

Głośny sprzeciw

Zaiste, niektórym lekarzom, księżom, politykom, Kościołowi i wielu innym trudno przełknąć tę informację. Przecież w ich mniemamniu tabletki antykoncepcji awaryjnej to nic innego jak “aborcja”. W rzeczywistości jest to jednak ostatnia szansa, aby nie zajsć w ciążę, a nie tabletki wczesnoporonne. Te w Polsce i wielu innych krajach są zakazane.
To właśnie ideologiczne przywiązanie, brak podstawowej i rzetelnej wiedzy spowodowały, że klapki z oczu nie spadają, wręcz przeciwnie, wydają się być jeszcze mocniej przytwierdzone do oczu i głowy przeciwników tego sposobu zapobiegania niechcianej ciąży.

Powiedzmy sobie wprost: jeśli kobieta tego dziecka naprawdę nie chce to, albo dokona nielegalnej aborcji, albo porzuci po urodzeniu, odda do bidula gdzie wcale słodko nie jest, albo potraktuje je w sposób podobny do znanej nam wszystkim matki małej Madzi.

A więc co, lepiej urodzić i znęcać się nad dzieckiem, czy np. po pęknięciu prezerwatywy po prostu zapobiec konsekwencjom. Oczywiście, nie mówię, że dziecko, które jest dla nas niespodzianką nie będzie kochane, wielbione przez rodziców i całą rodzinę, nie będzie oczkiem w głowie. Jasne, może tak być, ale jeśli ktoś nie myśli jeszcze o rodzinie to jej zwyczajnie nie zakłada. Lepsza tabletka dzień później niż nielegalna aborcja, gdzieś w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu kobiety.

Najważniejsze

Oczywiście, spodziewam się w najbliższym czasie ogromnej burzy zarówno w mediach, prasie, Internecie odnośnie tej jakże “śmiercionośnej” tabletki! Myślę, że przeciwnicy awaryjnej antykoncepcji tak łatwo nie odpuszczą, jednakże osobiście ciesze się, że to kobieta zdecyduje o sobie i swojej przyszłości. Wreszcie to kobieta zdecyduje czy chce skorzystać, czy też nie. Najważniejsze jest to, że kobieta uniknie nie tylko kolejki, stresu czy upokorzenia. Brak recepty umożliwi łatwiejszy dostęp, a co za tym idzie zwiększy skuteczność leku. Amen.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów