Autostop – jak zacząć, czyli porady o tanim podróżowaniu

krzysztofmalaka

krzysztofmalaka
Punkty: 100
23.10.2014 krzysztofmalaka

Szybkie, bezpieczne i tanie podróżowanie na podstawie własnych doświadczeń

Korzystając ze swojego doświadczenia, chciałbym napisać kilka rad związanych z alternatywnym sposobem podróżowania, osobom które zaczynają swoją przygodę z podróżami lub które nie podróżowały jeszcze w ten sposób.

Jak podróżować tanio?

Od lat 90 popularnym sposobem podróżowania w Polsce stał się autostop. Jest to z pewnością najtańsza forma przemieszczania się z miejsca na miejsce. Przed wyjazdem w określone miejsce, warto sobie nasz wyjazd zaplanować: zabrać potrzebne rzeczy, znaleźć darmowy nocleg, przejrzeć kilka razy mapę (planowaną drogę podróży) i miejsce gdzie będziemy próbowali złapać okazję; w tej czynności przydatna może się okazać ta strona: http://hitchwiki.org/maps/, gdzie autostopowicze zamieszczają miejsca na drodze i średni czas oczekiwania, co bardzo pomaga i skraca czas jazdy.

W łapaniu ważne jest kilka z pozoru błahych czynników. Po pierwsze: miejsce w którym stoimy – ja polecam bramki na autostradach, duże parkingi gdzie stoją ciężarówki i stacje benzynowe. Jednak, gdy nie ma takich miejsc w pobliżu, ważne by starać się myśleć jak potencjalny kierowca, który będzie chciał się zatrzymać (czy na drodze jest do tego miejsce, czy samochody mają odpowiednią prędkość, czy przy zatrzymaniu się nie ryzykują złamania przepisów). Musimy sami zadbać o to, żeby nasze miejsce stania i łapania było jaknajlepsze. Po drugie: jak wyglądamy – ubierzmy się po prostu normalnie jak na co dzień, bez  wydziwiania. Po trzecie: metoda łapania – według mnie najbardziej efektowne jest po prostu podchodzenie na parkingu, czy stacji do ludzi z pytaniem, czy nas nie podwiozą, ale oczywiście nie wszędzie jest to możliwe. Na drodze wyjazdowej z miasta gdzie nie ma stacji, ani większych parkingów polecam metodę łapania na karteczkę – na kartonie piszemy wyraźnie nazwę najbliższego większego miasta w stronę którego jedziemy (przydaje się tu mapa).

Jeżeli już zadbamy o to żeby ktoś nas zabrał (zawsze z uśmiechem na twarzy, to wiele daje), warto zadbać o kwestie bezpieczeństwa – polecam podróżować z kimś – we dwójkę zawsze raźniej. Jeśli jednak podróżujemy samemu tak jak ja, polecam mieć zawsze pod ręką gaz pieprzowy i nóż (pod ręką tzn. w miejscu gdzie zdążymy go wyjąć zanim będzie za późno). Wiadomym jest, że sytuacje niebezpieczne zdarzają się bardzo rzadko, ale warto być przygotowanym na wszystko i należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Jeżeli myślimy o podróży w konkretne miejsce, należy sobie zadać pytanie po co właściwie tam jedziemy. Czy żeby coś zwiedzić, zrobić zdjęcia, wideo- relacje, spotkać się ze znajomymi. Polecam sobie takie rzeczy wcześniej planować, tak samo jak miejsce do spania. Należy się dowiedzieć wcześniej czy w danym kraju można rozbić namioty na dziko, gdzie są tanie pola namiotowe, ewentualnie zadbać o tani hostel lub schować się u kogoś w domu. Tutaj znowu z pomocą przychodzi nam internet – polecam takie strony jak:

https://www.facebook.com/groups/jestemwdupie/?fref=ts, http://www.bewelcome.org/,

https://www.couchsurfing.org , http://www.hospitalityclub.org/

https://www.facebook.com/groups/653314101430698/.

Wskazane jest zadbać o to odpowiednio wcześniej żeby w razie niepowodzenia mieć czas na alternatywne rozwiązanie i plan B.

Ważną rzeczą jest też zaplanowanie budżetu wyprawy i co ze sobą zabierzemy. Podstawowe rzeczy jakie powinny się znaleźć w naszym plecaku to: dobra mapa, namiot, karimata, śpiwór, odpowiednia ilość ubrań, ładowarka do telefonu. Przydatne również mogą okazać się: GPS, CB radio – zwykle aplikacje dostępne w komórce bardzo ułatwiają łapanie. Jeśli jeździmy po Europie, warto znać angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym i najlepiej jeszcze jeden język (hiszpański, niemiecki, rosyjski); polecam też wyrobić w sobie cechę samozaparcia, zaradności.

Życzę szczęśliwej podróży

Krisu Autostopowicz

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów