Będzińskie TOP 10. To trzeba zobaczyć!

MirJan

MirJan
Punkty: 3773
10.01.2015 MirJan

Będzin jest jednym z najpiękniejszych miast na terenie Zagłębia. Tutejsze zabytki sprawiają, że jest on również jednym z popularniejszych miast w województwie śląskim. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Oto najcenniejsze skarby, jakimi może pochwalić się Będzin.

10.Dawne mury miejskie

 

znane i mniej znane 005

 

Dawniej otaczały średniowieczne miasto zwartym pierścieniem, dziś ich zrekonstruowany fragment jest jedną z najpiękniejszych ozdób miasta. W pobliżu zamku można pospacerować w pięknym otoczeniu, można też przysiąść na jednej z nowych ławeczek. Mury miejskie, zadbany skwerek oraz unikalny zegar słoneczny – taka perełka od kilku lat zdobi centrum starego Będzina.

znane i mniej znane 004

9.Kościół parafialny Świętej Trójcy

 

001

Ponieważ kościół znajduje się tuż przy zamku, jest jedną z bardziej znanych atrakcji w mieście. Wiadomo, że kościół ów powstał w czasach Kazimierza Wielkiego, jednak w późniejszym okresie został przebudowany. W połowie XVII wieku zyskał on formę barokową, a w XVIII wieku został powiększony o nową kaplicę, ufundowaną przez rodzinę Mieroszewskich.Kościół ten kojarzony jest przede wszystkim z księdzem Zawadzkim, który w 1939 roku uratował wielu Żydów. Tablica przypominająca o zasługach księdza – Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata- znajduje się na kościele parafialnym, z kolei jego grób – na pobliskim cmentarzu.

8.Dom Rutki Laskier

judaika 007b

Opuszczony i popadający w ruinę dom przy ulicy Moniuszki 4 to ważne miejsce na mapie miasta. To tu mieszkała Rutka Laskier – żydowska dziewczynka, która rozsławiła Będzin swym pamiętnikiem. Niestety, o ile jej pamiętnik, ukryty na terenie będzińskiego getta zdołał przetrwać, to dom, w którym mieszkała przed „przeprowadzką” na teren getta, może już zbyt długo nie postać…

7.Plac Bohaterów Getta Będzińskiego

 

Będzińskie judaika 018

Niewielki placyk z pomnikiem, który od 10 lat przypomina o Żydach z Będzina, którzy w czasie II wojny światowej stracili życie. Pomnik ten stoi w nieprzypadkowym miejscu. By go zobaczyć, trzeba wybrać się na teren dzielnicy Warpie, czyli w miejsce, które w czasie II wojny światowej zostało przemienione w getto.

6.Brama Cukermana

Będzińskie judaika 023

Dom Modlitwy Cukermana znany jest obecnie jako siedziba Fundacji Brama Cukermana. Znajdujący się przy Al. Kołłątaja prywatny Dom Modlitwy Cukermana, jest zarazem jedną z ważniejszych pamiątek związanych ze społecznością żydowską w Będzinie. Założony w latach 20. XX wieku przez Nuchima Cukiermana, w 2007 roku został odnowiony i udostępniony turystom. Dziś można tu zobaczyć ciekawe polichromie oraz spotkać się z ludźmi, którzy tak wiele zrobili w zakresie upowszechniania wiedzy na temat kultury i historii Żydów z Zagłębia.

Będzińskie judaika 010

5.Synagoga Mizrachi

Będzińskie judaika 006

Jeden z najważniejszych obiektów w przedwojennym Będzinie. To prywatny dom modlitwy, założony pod koniec XIX wieku w przyziemiu kamienicy przy ulicy Potockiego. Miejsce to znane jest jako Synagoga Mizrachi. Ten cenny zabytek, przypominający o żydowskiej społeczności miasta, znajduje się obecnie pod opieką Muzeum Zagłębia. Od 2012 roku, czyli od chwili ukończenia remontu, turyści mogą zwiedzać wnętrze tej synagogi. Znana jest ona z pięknych polichromii, które ze względu na swą tematykę oraz wartość artystyczną stanowią cenne dzieło sztuki.

Będzińskie judaika 009

4.Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej

 

BZ Będzin kirkut2

 

Choć cmentarz ten znajduje się w pobliżu zamku, jeszcze do niedawna mało kto wiedział o jego istnieniu. Dzięki pracom porządkowym oraz promocji żydowskich zabytków z terenu Będzina, turyści odwiedzający Będzin zaglądają tu coraz chętniej. Założona w latach 30. XIX wieku nekropolia, może się pochwalić ciekawą kolekcją macew. Łącznie jest tu około 800 macew, choć ponad 500 z nich zachowało się fragmentarycznie. Około 250 macew zachowanych w całości jest jednak skarbem, który może zrekompensować widok pozostałych, podniszczonych nagrobków.

Będzin-kirkut01

3.Pałac na Gzichowie

BZ Będzin - pałac

Pałac Mieroszewskich, zbudowany w 1702 roku, jest obecnie siedzibą Muzeum Zagłębia. Barokowa rezydencja, znana z reprezentacyjnej fasady i malowniczego parku, może się pochwalić pięknymi wnętrzami oraz zbiorami, dzięki którym można zapoznać się z zabytkami pochodzącymi z okolicznych wykopalisk oraz z ciekawym zbiorem etnograficznym.

2.Podziemia będzińskie

pod 015

Wysokie miejsce podziemi na liście najciekawszych zabytków Będzina wynika przede wszystkim z faktu, że wielu turystów zaczęło dzięki nim odkrywać na nowo Będzin. To najnowsza atrakcja turystyczna na terenie Zagłębia, której w czasie wycieczki do Będzina nie można pominąć. Budowane przez Niemców w czasie II wojny światowej schrony swej roli nigdy nie spełniły. Odkrycie  oraz udostępnienie ich turystom stało się jednak ważnym wydarzeniem oraz szansą na promocję miasta i Zagłębia wśród pasjonatów podróży i historii.

Podziemia Będzin

1.Zamek będziński

 

Będzin-zamek06

Jego początki przypadają na wiek XIII, choć najbardziej istotnym wydarzeniem w jego dziejach jest wielka rozbudowa, którą przeprowadzono w czasach Kazimierza Wielkiego. Już w XIX wieku ruiny zamku zostały zabezpieczone i odbudowane, z myślą o wykorzystywaniu obiektu na potrzeby edukacji lub działalności urzędniczej. Po II wojnie, odbudowany po raz kolejny zamek, stał się ważną placówką muzealną. Dziś ta atrakcja turystyczna znana jest przede wszystkim jako siedziba Muzeum Zagłębia, specjalizującego się nie tylko w badaniu historii Będzina i jego okolicy, ale też w badaniach prowadzonych nad dawną bronią. Miecze, szable i pistolety stanowią zresztą najważniejsza kolekcję w muzealnych zbiorach.

znane i mniej znane 014

 A jakie miejsce w Będzinie Wam spodobało się najbardziej?

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów