Bez choinki nie ma świąt!

RePortal

RePortal
Punkty: 0
13.12.2014 RePortal

W XVIII wieku praktykowano zwyczaj tworzenia świątecznych szopek. Początkowo znajdywały się w nich tylko trzy postaci: Jezus, Maryja i Józef.  Z czasem dodawano do nich kolejne figury, symbolizujące osoby, które przybyły do miejsca narodzin Zbawiciela. Nie każdego jednak było stać na postawienie w domu szopki. Osoby uboższe zaczęły więc ozdabiać swoje wnętrza innymi symbolami mówiącymi o Bożym Narodzeniu. Były to podłaźniczki, czyli czubki jodeł lub świerków, którymi dekorowano domy. Podłaźniczki bogato zdobiono. Wieszano na nich m.in. orzechy włoskie, jabłka oraz kwiaty.

Choinka, jako symbol Świąt Bożego Narodzenia, pojawiła się w Polsce w XIX wieku. Zwyczaj ten przywędrował do naszego kraju z Niemiec i ma podłoże protestanckie. Co ciekawe, o choince wspominał żyjący w VII wieku mnich, którego celem było nawracanie niewiernych. Zgodnie z podaniami, człowiek ten wyciął, w czasie Bożego Narodzenia, wszystkie okoliczne drzewa, a zostawił jedynie małą sosnę. Niewykluczone, że Luter nawiązał do tego wydarzenia, gdy oznajmiał, że to choinka będzie symbolem świąt. Jak na tę tradycję zareagowali katolicy? Początkowo nie byli zadowoleni. Z czasem przyjęli zwyczaj, jednak dla nich miał on zupełnie inne znaczenie. Zgodnie z ich założeniem, choinka nawiązywała do drzewa „poznania dobra i zła”, z jakim mieli styczność Adam i Ewa. Nic dziwnego, że w późniejszych latach na choinkach zaczęły się pojawiać jabłka…

christmas-tree-candle-238919_1280

W Polsce zwyczaj ozdabiania choinek początkowo był praktykowany jedynie przez mieszczan, inteligencję oraz szlachtę. Na wsiach, początkowo, podchodzono do tego sceptycznie, jednak i tu w końcu zawitała ta tradycja. Od tego czasu zauważono, że świąteczne drzewko można ozdabiać słomą, bibułkami, piernikami itd. Nie mogło również zabraknąć gwiazdy, symbolizującej przyjście Pana.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, co symbolizują poszczególne ozdoby, które pojawiają się na naszych choinkach:

- Gwiazda betlejemska – znak, który ma nam wskazywać i oświetlać drogę prowadzącą do domu;

- Anioły mają czuwać nad domownikami;

- Jabłka przypominają o grzechu pierworodnym;

- Dzwoneczki – zwiastunki radosnej nowiny;

- Światełka – ochrona przed mocami ciemności.

Dziś ciężko jest spotkać rodzinę, która ubiera choinkę ręcznie robionymi ozdobami. Zastąpiły je produkowane masowo dekoracje. Z zachodu przyszedł do nas zwyczaj ozdabiania nie tylko choinek, ale także całych domów. Udekorowane wnętrza wyglądają pięknie i cieszą oczy, jednak nie można zapominać o tym, że to nie jest istota świąt. Niezależnie od tego, czy jesteśmy ludźmi wierzącymi, czy nie, warto zadbać o to, by w czasie Bożego Narodzenia panowała w naszych domach radosna atmosfera. Jest to czas odpoczynku od natłoku codziennych zajęć, wyjdźmy więc na spotkanie drugiemu człowiekowi, podarujmy mu swój uśmiech, posłuchajmy, co ma nam do powiedzenia.  

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów