Bracia w muzyce: Polska

Bartek Piwowarczyk

Punkty: 157
22.11.2014 Bartek Piwowarczyk

Mówi się, że z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu. Oczywiście niekiedy jest to prawdą, nie brakuje jednak przypadków par braci, którzy przebywając ze sobą wspierają się i tworzą razem. Oto subiektywne zestawienie takich właśnie przypadków wśród polskich artystów (kolejność przypadkowa).

1. Bracia Zielińscy (Skaldowie)

skaldowie_dziennikcom

Grający na klawiszach Andrzej oraz jego o dwa lata młodszy brat – Jacek to od lat dwa najważniejsze filary jednej z pierwszych rockowych grup w Polsce. „Skaldowie”, którzy działalność rozpoczęli jeszcze w latach sześćdziesiątych poprzedniego stulecia, przechodzili różne fascynacje i etapy w swojej twórczości, niewątpliwie jednak mają ogromny wkład w początki polskiego rocka. Podobno w latach siedemdziesiątych mówiło się: „Skaldowie, No To Co i Budka Suflera – reszta się nie liczy”. I rzeczywiście, hity autorstwa braci Zielińskich („Wiosna”, Nie widzę Ciebie w swych marzeniach” czy „Króliczek”) do dziś wspominane są przez młodych i starych, a Andrzej i Jacek również obecnie tworzą udany, twórczy tandem. Ostatni album – „Z biegiem lat” wydali w 2010 roku.

2. Bracia Bernolak (Polanie)

polanie

Kolejna legendarna kapela polskiego Big Bitu. Zespół zawiązany na zgliszczach Niebiesko – Czarnych i Czerwono – Czarnych jest przez wielu uważany za pierwszą polską rockową supergrupę. W 1965 roku supportowali słynnych The Animals. Bracia Wiesław (klawisze) i Zbigniew (bas) Bernolakowie tworzyli trzon kapeli, która mimo iż zdążyła nagrać tylko jedną płytę długogrającą, na trwałe zapisała się w historii polskiej muzyki.

3. Bracia Cugowscy (Bracia)  

cugi                                               

Mimo dość niewyszukanej nazwy marka zespołu Wojciecha i Piotra Cugowskich jest już znana w całym kraju. Od czasu debiutu fonograficznego (wydany w 2005 roku „Fobrock”) nagrali trzy regularne płyty a także jeden album z kolędami i świetny „Tribute to Queen”. Mimo, iż początkowo musieli mierzyć się z legendą sławnego ojca i docinkami krytyków, dość szybko zbudowali dużą bazę fanów i zgarnęli kilka prestiżowych nagród polskiego przemysłu muzycznego. Szukając tego dowodów trzeba po prostu stwierdzić – muzyka obroniła się sama. Świetny, charakterystyczny wokal Piotra i kompozytorsko – gitarowy talent Wojciecha to mocna, rockowo – twórcza mieszanka, która uczyniła z zespołu „Bracia” jedną z najbardziej znanych obecnie rockowych grup w Polsce.

4. Bracia Golec (Golec uOrkiestra)

tele

Profesjonalnie wykształceni bliźniacy Paweł i Łukasz Golec od lat stoją na czele uOrkiestry, która piętnaście lat temu wdarła się szturmem do polskich domów, dając słuchaczom nowatorskie (tak wtedy modne) połączenie polskiej muzyki góralskiej z nowymi, ujmującymi tekstami. Dwie pierwsze płyty Golców dały fanom takie hity jak „Lornetka”, „Crazy is my life” czy cytowane przez prezydenta Busha (!) „Ściernisko”. Grupa Golec uOrkiestra od lat poważana jest w kraju i rozwija się twórczo. Nagrała nawet jazzową płytę z Michałem Urbaniakiem. W roku 2013 ukazał się składankowy album „The Best of Golec Uorkiestra”.

5. Bracia Kiełtyka (Decapitated)

kieltyka_onet.pl

Filary jednej z najważniejszych polskich kapel metalowych Wacław „Vogg” Kiełtyka oraz jego młodszy brat Witold („Vitek”) dali z zespołem w Polsce i zagranicą szereg prestiżowych koncertów na najważniejszych festiwalach tego nurtu. Do feralnego roku 2007, gdy zespół wracając z Białorusi uczestniczył w śmiertelnym dla „Vitka” wypadku samochodowym, „Decapitated” wydali cztery dobrze przyjęte płyty. Po kraksie kapela zawiesiła działalność, ale „Vogg” reaktywował ją w innym składzie w roku 2009.

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów