Budynki PRL-u – ratować czy burzyć?

Lilavati112

Lilavati112
Punkty: 316
15.10.2014 Lilavati112

Przechadzając się po najmniejszym nawet miasteczku dostrzegamy jeszcze ślady architektury PRL-u, szczególnie tej z lat 60-tych i 70-tych. Sporo tych budynków jest w opłakanym stanie, często przeznaczone są do wyburzenia. Być może niechęć niektórych ludzi do czasów komunistycznych przemawia za tym, aby budynki takie likwidować, zastępując je nowym budownictwem. Czy lepszym? Raczej nie.

Wśród radykałów pojawiały się nawet głosy o zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie jako symbolu sowieckiego reżimu.

640px-PKiN_widziany_z_WFC

Coś, co do niedawna uznawano za przestarzałe i niemodne, po renowacji może okazać się perełką architektoniczną. Takich perełek w Polsce jest wiele. Wystarczy przykład np. katowickiego Spodka.

1024px-Katowice_-_Spodek_by_night

Architektura PRL-u, prosta, bryłowata, z mnóstwem okien i przeszkleń, zdobiona pięknymi kamiennymi mozaikami –  wbrew pozorom jest bardzo nowoczesna w stylu i bardzo ponadczasowa. Powolne niszczenie tych budynków wydaje się być karygodne, gdyż stanowią one część naszej historii i historii polskiej architektury.

krotoszyn-02

Modernizm PRL-owski był na owe czasy świadectwem wprowadzanego wszem i wobec postępu – a postęp to przede wszystkim funkcjonalność i nowoczesność. Teoria ta znalazła swoje odzwierciedlenie nawet w budownictwie jednorodzinnym – stawiano klockowate domki, o kształcie prostopadłościanu, bez popularnych dzisiaj spadzistych dachów i daszków. Często ze szklaną werandą i zdobionymi mozaiką parapetami. Powstawały też duże blokowiska z wysokimi budynkami …

dom_akademicki_kredka_i_olowek_architektura_prl_page

Rozejrzyjmy się wokół nas i dostrzeżmy piękno tych budowli. Nie niszczmy ich i nie dewastujmy a w miarę możliwości odnawiajmy. Nie mścijmy się na architekturze za naszą historię.

katowice_dworzec_architektura_prl_page

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów