Burzowy świat Brandona Sandersona

Kostkos

Kostkos
Punkty: 230
11.01.2015 Kostkos

Fantastykę czytam od niedawna. Znam czołowe nazwiska, najważniejsze tytuły — a tak mi się przynajmniej do tej pory zdawało. Zetknęłam się z Brandonem Sandersonem przez przypadek. Ot, po prostu, zobaczyłam wielką książkę – “Drogę królów” – na półce. Potem przeczytałam, że Sanderson to uznany pisarz. I zgłupiałam. Przyznaję, że pierwszy raz słyszałam to nazwisko, dodatkowo, przy “Drodze królów” pojawiało się mnóstwo pozytywnych opinii: że to kolejna wybitna książka, że następny udany cykl, że Sanderson – jak zwykle – pokazał klasę. I, co ciekawe, padały porównania do George’a R. R. Martina. Będąc na Targach Książki w Warszawie w 2014 roku, nie mogłam tej książki nie kupić. I co z tego, że potem trzeba było wracać z taką knigą (niespełna 1000 stron) pociągiem do domu? Póki co, zostały wydane 2 tomy z cyklu Archiwum Burzowego Światła. Są to, wspomniana już, “Droga królów” oraz “Słowa światłości”.

Tak misternie i dokładnie stworzonego świata nie widziałam/nie czytałam już dawno. Nasunęły mi się skojarzenia z “Diuną”, gdzie także mamy świetnie przedstawiony pewien świat. Sanderson naprawdę swoją powieść utkał z wielu ciekawych historii, które się łączą, nie nudzą (naprawdę – obie książki to ok. 2000 stron wciągającej lektury), oczarowują. Treść książki jest cudowna. Poznajemy kilku bohaterów, których – na pierwszy rzut oka – niewiele łączy. Ich losy, wcześniej lub później, krzyżują się. Podczas poznawania historii poszczególnych postaci, zostajemy wprowadzeni do historii całego świata. Poznajemy legendy związane ze Świetlistymi Rycerzami, którzy niegdyś bronili ludzi za pomocą wyjątkowego Pancerza oraz niezwykłych Ostrzy Odprysku. Walczyli oni m.in. z Pustkowcami, potworami, które trudno zabić bez tych właśnie przedmiotów. W świecie, który poznajemy na kartach powieści, Świetliści to ponura historia (nie wiadomo dlaczego, zdradzili oni ludzkość), a zostały po nich Pancerze i Ostrza, przedmioty pożądania jasno- i ciemnookich. Tak, u Sandersona mamy świat podzielony według koloru oczy. Jasnoocy to arystokracja, natomiast ciemnoocy zajmują się handlem, pracą na roli itp., nie mogą jednak “przeskoczyć” pewnego poziomu. Gdy zdobędą jednak Pancerz – ich oczy stają się na jaśniejsze. Chciałabym opisać każdego z ważniejszych bohaterów, ale jest to niemożliwe. Nie, nie chodzi o ich liczbę, a o to, że każda postać na swój sposób jest wyrazista, nie da się jej jednoznacznie opisać bez wspominania fabuły. A spojlerów należy przecież unikać. ;)

W cyklu Sandersona podoba mi się także ciekawie przedstawiona rola kobiety. Mianowicie to właśnie płeć piękna zajmuje stanowiska uczonych, kobiety potrafią czytać i pisać, dzięki czemu stają się także łączniczkami – w świecie Sandersona komunikacja na odległość odbywa się poprzez pisanie, a że tylko kobiety to potrafią – ich wartość wzrasta. Co więcej, pisanie uchodzi za niemęskie! Panowie, mimo że są wojownikami, kupcami, zajmują stanowiska rządzących – muszą otaczać się zaufanymi kobietami.

Słowa światłości

Archiwum Burzowego Światła tak trochę, ale naprawdę tylko odrobinę, przypomina mi Pieśń Lodu i Ognia. Dlaczego? Otóż, nigdy nie wiadomo, z jakiego punktu widzenia potoczy się narracja. W pierwszym tomie (podobno ma być ich aż 10!) poznajemy przede wszystkim świat ludzi, którzy toczą wojnę z Parshmenami, i którzy stają się dla nas, momentalnie, negatywnym bohaterem zbiorowym. A w drugim tomie… No, w drugim tomie poznajemy perspektywę Parshmenów, ich kulturę, formy, które przyjmują, aby przetrwać. Wszystko jest perfekcyjnie skonstruowane.

Najgorsze w czytaniu cykli jest czekanie. Każdy fan “Gry o Tron” wie, o czym piszę. Tutaj, miejmy nadzieję, sprawa potoczy się szybciej. Ale nie zmienia to faktu, że na kolejny tom trzeba nieco poczekać. A chyba nie muszę mówić, że drugi tom nie wyjaśnia wielu spraw i wątków? “Droga królów” oraz “Słowa światłości” to naprawdę kawał dobrej i wymagającej fantastyki. Z ciekawości (i z powodu poczucia pustki po przeczytaniu “Słów światłości”) sięgnęłam po inny cykl Sandersona – Ostatnie Imperium, czytam właśnie drugi tom, “Studnię wstąpienia”. To, oczywiście, temat na inny artykuł. Niemniej, od razu można zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze: w Ostatnim Imperium również mamy ciekawie przedstawiony świat magii, ale – i tu po drugie – ten świat, mimo wszystko, nie jest aż tak finezyjnie przedstawiony jak w Archiwum Burzowego Światła.

Droga królów oraz Słowa światłości, Brandon Sanderson, tłum. Anna Studniarek, wyd. MAG, Warszawa 2014.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów