“Byłem strażnikiem w sowieckim łagrze…” – dziennik Iwana Czistiakowa

Kostkos

Kostkos
Punkty: 228
08.03.2015 Kostkos

Cenię sobie literaturę łagrową. Jest to cenna lekcja historii, zwłaszcza, że często pisana z perspektywy ludzi, którzy na własnej skórze doświadczyli ciężkich warunków życia więźniów w ZSRR. W Polsce do najbardziej znanych tekstów można zaliczyć „Inny świat” Herlinga-Grudzińskiego czy „Archipelag GUŁag” Sołżenicyna. Większość znanych nam książek pisana jest właśnie z perspektywy więźnia, a radzieccy oficerowie rzadko kiedy przedstawiani są jako osoby z moralnymi dylematami. „Strażnik gułagu. Dziennik” to świadectwo Iwana Pietrowicza Czistiakowa, rosyjskiego inteligenta z Moskwy, który został przeniesiony z wojska do oddziałów wartowniczych NKWD, gdzie był dowódcą plutonu zbrojnej straży obozowej. Jako strażnik spędził rok w łagrze na budowie jednego z odcinków Bajkalsko-Amurskiej Magistrali Kolejowej (BAM-u). Dziennik Czistiakowa obejmuje okres od 9 października 1935 do 17 października 1936 roku, kiedy to zapiski urywają się. Wiemy, że w latach 1937-38 autor był represjonowany, a w roku 1941 zginął na froncie.

Mimo że nie był więźniem, jego wspomnienia są przygnębiające. Zresztą, poniekąd nim był, nie mógł stamtąd wyjechać – mimo tego, iż kilkukrotnie składał prośby o przeniesienie lub wydalenie z obozu, dowództwo nigdy się na to nie zgodziło. Czistiakow przeczuwał, że nigdy już więcej nie wróci do swojej ukochanej Moskwy. Niestety, przeczucia te sprawdziły się.

Strażnik Gułagu

Wyd. Bellona

„Strażnik gułagu” to pasjonująca lektura, bowiem autor, nie z własnej woli, stał się „więźniem” aparatu stalinowskiego. Mimo że był strażnikiem, nie miał realnego wpływu na życie więźniów. Dziennik to przede wszystkim zapis jego emocji: nieustanny smutek, żal, może nawet depresja, wynikająca z okoliczności. Autor wspomina nawet o samobójstwie. Czytelnik śledzi nie tyle jego poczynania i walkę o przeżycie, ale przede wszystkim jego uczucia i to, jak jego praca wpływa na to, kim był i kim się stał.

W książce nie ma przerażających opisów okrucieństwa, częściej jest to już obojętność na ucieczkę i śmierć niektórych więźniów. Jest za to pewna poezja w opisach Czistiakowa:

„Słońce, słońce, ile radości ty przynosisz ludziom! Jak życiodajne są twoje promienie. Nawet nieszczęścia czasem daje się zapomnieć. O ile przyjemniejsze jesteś na wolności! Czy może tam o tobie zapominają? Nie, ja zawsze traktowałem cię jak boga. Ty darowujesz życie przyrodzie, godzisz ludzi i sprawiasz, że są milsi i weselsi. (…) Jesteś jedyną moją radością”*.

Czistiakow pisze sporo o wolności, w notce pod dniem 17 lutego 1936 widnieje poemat, który autor zakończył:

„No i marzenie najskrytsze – uwolnić się od BAM-u,
Pojechać wreszcie do domu”** .

I jeszcze jedna rzecz, którą szalenie doceniam w tego typu książkach. Ale to już kwestia wydawcy – na końcu książki znajdują się bowiem skany dziennika Czistiakowa. Równe pismo, ładne rysunki, szkice w zasadzie, dodatkowo tylko pokazują jakim terapeutycznym rozwiązaniem był dla niego dziennik. Bo trzeba dodać, że – choć był strażnikiem – za zapiski w nim zawarte mógł skończyć w łagrze jako więzień.

Iwan Czistiakow, Strażnik gułagu. Dziennik, tłum. Jan Cichocki, Bellona, Warszawa 2012.

* Tamże, str. 93.

** Tamże, str. 100.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów