Cellulit można pokonać!

MirJan

MirJan
Punkty: 3771
29.11.2014 MirJan

Jak wygląda życie z „pomarańczową skórką”? Szczęśliwe te panie, którym nie dane było się dowiedzieć tego. Cellulit, który dla wielu osób jest „tylko” drobnym defektem kosmetycznym, z całą pewnością może utrudnić życie. W jaki sposób?

Czym jest cellulit?

Choroba czy kosmetyczny defekt? Takie dyskusje na temat cellulit toczą się od lat. Woda oraz tłuszcz, które tak chętnie odkładają się na damskich udach, pośladkach oraz brzuchu mogą z całą pewnością utrudnić życie. Dla większości pań głównym problemem jest tu przede wszystkim wygląd. Pomarszczone i ozdobione grudkami tłuszczu uda i pośladki sprawiają, że wiele kobiet rezygnuje ze swych ulubionych spódniczek i zakłada mniej seksowne kreacje. Są też kobiety bardzo czułe na punkcie swego wyglądu, dla których cellulit jest dodatkowym źródłem kompleksów. To one najchętniej sięgają po te kosmetyki, które mają pomagać w walce z tym problemem. Jednak to nie dyskomfort psychiczny bywa największym problemem w przypadku tej przypadłości. Cellulit może stać się przecież przyczyną bólu, który pojawia się w chwili ściśnięcia skóry. Cellulit w skrajnych przypadkach może być też sygnałem choroby. O ile w większości przypadków to hormony i niewłaściwy tryb życia wpływają na jego rozwój, „pomarańczowa skóra” sporadycznie rozwija się przypadku problemów reumatycznych oraz stanów zapalnych.

Skąd się bierze cellulit?

To hormony żeńskie oraz specyficzna budowa tkanki łącznej u kobiet są czynnikami, które sprzyjają powstawaniu „pomarańczowej skórki”. Dlaczego zatem nie każda kobieta ma z nim problem? Powód jest prosty: dieta i styl życia mają ogromny wpływ na to, czy cellulit zaatakuje kobiecą skórę czy też nie. Zazwyczaj to panie mające problemy z dodatkowymi kilogramami muszą się zmagać z owym problemem, nie jest to jednak regułą. Zdarza się przecież, że i osoby bardzo szczupłe mają problem z fałdkami skóry i charakterystycznymi zgrubieniami na udach oraz pośladkach. A to przecież piękne uda i zgrabne pośladki stają się dla wielu kobiet kwestią wyjątkowo ważną.

Czy z „pomarańczową skórką” można walczyć?

Wprawdzie nie brak na rynku kosmetyków i suplementów diety, które mają szybko i skutecznie pokonać cellulit, jednak większość z nich nie daje zamierzonych rezultatów. Dlaczego? Bo aby pokonać cellulit trzeba wpierw odkryć przyczynę problemów, a następnie – dokonać kilku istotnych zmian w stylu swego życia. Odpowiednia dieta oraz ruch to najskuteczniejsze sposoby walki z tym problemem. Kosmetyki oraz suplementy diety mogą pomóc, ale z całą pewnością nie zastąpią zdrowego stylu życia. W walce z „pomarańczową skórką” pomocne mogą się też okazać masaże oraz stosowane na zmianę zimne i ciepłe prysznice. Takie zabiegi wzmacniają skórę, pozwalają zachować jej jędrność oraz elastyczność. A czy współczesna kosmetyka i medycyna mogą pomóc?

Cellulit kontra medycyna: kiedy lekarz może pomóc?

Bóle związane z „pomarańczową skórką” lub nieestetyczny wygląd mogą sprawić, że w walce z cellulit niezbędna stanie się pomoc dermatologa lub lekarza ogólnego. W jaki sposób mogą pomóc ci specjaliści? Wywiad z pacjentem oraz odpowiednie badanie krwi może pomóc w ustaleniu głównych przyczyn problemu. Lekarz może też wykorzystać swą szeroką wiedzę i pomóc pacjentce w ustaleniu odpowiedniej diety. Co najważniejsze, takie badanie może wykluczyć chorobę reumatyczną lub stan zapalny, które czasami stają się przyczyną problemu. W porę wykryte mogą zostać poddane odpowiedniej terapii, i to jeszcze zanim pojawią się pierwsze ich objawy.

Cellulit może być traktowany jako sygnał chorobowy, może tez pozostać defektem kosmetycznym. Bez względu na to, jaki stosunek do tej przypadłości dominuje w społeczeństwie, większość pań woli nie mieć z nim nic wspólnego. Czy istnieje szansa na uniknięcie tego problemu? Codzienna dawka ruchu oraz lekka dieta z całą pewnością mogą się tu okazać cennymi sojusznikami każdej kobiety.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów