Co mówią o Tobie Twoje oczy?

Lilavati112

Lilavati112
Punkty: 321
10.11.2014 Lilavati112

Oczy są zwierciadłem duszy. Z oczu można odczytać wiele…

Nie bez powodu mówi się, że komuś “źle z oczu patrzy”. Częste mruganie podczas rozmowy oznacza zdenerwowanie, a zbyt natarczywe “gapienie się” jest często odbierane przez drugą osobę jako natręctwo. Po oczach można rozpoznać kłamcę – choć wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste.

Jeszcze dekadę lat temu czytanie chorób z oczu uznane zostałoby za oszustwo. Dziś powstała specjalna dziedzina medycyny naturalnej – irydologia – zajmująca się tego typu rzeczami.

Irydolog obserwując tęczówkę oka, potrafi określić na jakie choroby cierpimy i jakimi możemy być zagrożeni w przyszłości. Potrafi ocenić stan naszego układu odpornościowego, ustalić dietę i wskazówki dotyczące trybu życia danej osoby.

Badanie irydologiczne jest przeprowadzane za pomocą lampy szczelinowej wyposażonej w mikroskop. Zaobserwowane zmiany porównuje się z mapami irydologicznymi, gdzie każdej mikroskopijnej części tęczówki jest przypisany odpowiedni organ ciała ludzkiego.

Mapa irydologiczna oka lewego i prawego.

oczy2

Podobno kolor oczu mówi wiele o charakterze człowieka. I tak niebieskoocy to ludzie spokojni, tolerancyjni, lubiący dobrą zabawę, pełni życia i radości. Właściciele oczu zielonych to osoby zmienne, gwałtowne i namiętne o silnym charakterze. Posiadacze oczu w kolorze brązowym lub piwnym są za to bardzo uczuciowi i skorzy do miłości. Często podchodzą do życia bardzo emocjonalnie. Są bardzo honorowi oraz odważni. Szaroocy zaś, to wrażliwcy – czasem tajemniczy i nieobliczalni samotnicy z natury.

Także kształt oczu charakteryzuje osobowość. Oczy małe to cecha ludzi zazdrosnych i pamiętliwych, zmiennych i wyrachowanych. Oczy duże mają osoby życzliwe i łagodne. Skośnoocy dążą uparcie do wyznaczonego celu. Racjonaliści i dobrzy kochankowie cechują się wąskim rozstawem oczu, zaś oczy szeroko osadzone mają ludzie sukcesu o dużym zmyśle biznesowym.

Oczy zawsze miały w sobie pewną dozę mistycyzmu, dlatego często są symbolem religii czy wiary. Czasem stanowiły też pewnego rodzaju talizman.

Symbol oka otoczonego przez promienie światła lub glorii, zwykle zamknięte w trójkącie, czasem interpretowane jako symbol oka Boga pilnującego ludzi to tzw. oko opatrzności. Jest to też symbol Trójcy Św. w religii chrześcijańskiej.

.200px-ChristianEyeOfProvidence_svg

Oko Horusa to w mitologii staroegipskiej symbol odrodzenia i powracania do zdrowia. W Egipcie  oko było jednym z najważniejszych symboli chroniących, to również jeden z najstarszych symboli oświecenia, dzięki któremu możemy połączyć się zarówno z naszą podświadomością jak i z kosmiczną skarbnicą wiedzy. Oczami Horusa były słońce i księżyc. Prawe oko to słońce, lewe było księżycem. Prawe było odpowiedzialne za aktywność, przyszłość; lewe za pasywność i przeszłość. Razem ukazywały szeroki widok-w dzień i w nocy. Dzięki temu symbolizowały wszechwiedzę.

 

Eyeofra oko Horusa

 

A na zakończenie cytat  z Mistrza i Małgorzaty M. Bułhakowa:

Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy – nigdy! Ktoś wam zadaje niespodziewane pytanie, nie zdradzacie się nawet drgnieniem, błyskawicznie bierzecie się w garść i wiecie, co należy powiedzieć, żeby ukryć prawdę, i wygłaszacie to niezmiernie przekonywająco, i nie drgnie na waszej twarzy żaden muskuł, ale – niestety – spłoszona pytaniem prawda na okamgnienie skacze z dna duszy w oczy i już wszystko stracone…

 

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów