Co zrobić, gdy komputer zwalnia?

dionizos

dionizos
Punkty: 40
27.10.2014 dionizos

Ten problem zna chyba każdy – komputer, który jeszcze kilka miesięcy temu działał jak bolid Formuły 1, dziś zacina się przy najprostszych czynnościach. Na szczęście nie zawsze w takich wypadkach niezbędna jest pomoc informatyka. Oto 10 porad, jak przyśpieszyć swój komputer.

 

1) Usuń zbędne gry i programy

Nadmiar zainstalowanych aplikacji nie jest korzystny dla szybkości działania systemu. Na początek warto więc usunąć zbędne gry i programy z komputera. Aby to zrobić, wchodzimy w Panel sterowania, a następnie klikamy „Odinstaluj program” lub „Dodaj lub usuń programy”, w zależności od systemu. Teraz z listy gier i programów wybieramy te, których już nie potrzebujemy i odinstalowujemy je.

2) Usuń niepotrzebne pliki

Zbyt duża liczba plików również może powodować zwolnienie systemu. Warto więc poświęcić chwilę i pozbyć się niepotrzebnych zdjęć, piosenek, filmów, plików tekstowych i tym podobnych z pulpitu, Moich dokumentów i innych miejsc, w których przechowujemy swoje dane.

3) Skorzystaj z systemowego narzędzia do czyszczenia dysku

Narzędzie Windows do usuwania zbędnych plików nie jest doskonałe, ale warto z niego skorzystać na początku. Aby je znaleźć, klikamy Start, następnie Wszystkie programy, Akcesoria, Narzędzia systemowe i Oczyszczanie dysku. Warto oczyścić wszystkie partycje, jeśli nasz dysk jest podzielony, jednak warto zacząć od dysku C, czyli systemowego.

4) Oczyść dysk dodatkowym programem

Na tym etapie trzeba już będzie użyć dodatkowych programów ściągniętych z Internetu. Wybór jest ogromny, ale z masy programów warto wybrać CCleaner i Glary Utilities, które są szybkie i łatwe w obsłudze, a w dodatku całkowicie darmowe. Oba są również w języku polskim, dlatego ich użycie jest bardzo proste. Instrukcja działania w obu programach jest podobnya: najpierw skanujemy komputer w poszukiwaniu śmieci, a następnie usuwamy je.

5) Wyczyść rejestr

Teraz pora na oczyszczenie rejestru systemowego. Na początku warto znowu użyć programu CCleaner (Rejestr -> Skanuj by znaleźć problemy -> Napraw zaznaczone problemy), a następnie użyć wyspecjalizowanego programu, np. Auslogics Registry Cleaner. Schemat działania w większości programów jest podobny: najpierw skanujemy w poszukiwaniu błędów, następnie klikamy Napraw i program sam radzi sobie z problemami.

6) Zdefragmentuj rejestr

Za pomocą Glary Utilities możemy również zdefragmentować rejestr systemowy. W tym celu w menu głównym w zakładce Rejestr klikamy Defragmentacja i postępujemy według wskazówek.

7) Zdefragmentuj dysk

Kolejnym ważnym krokiem jest defragmentacja dysku. W tym celu warto użyć wyspecjalizowanego programu, np. Auslogics Disk Defrag (w stu procentach darmowy). Po ściągnięciu i zainstalowaniu programu analizujemy poziom zdefragmentowania plików na wszystkich dyskach, a następnie klikamy Defragmentuj. Ten proces może potrwać nawet kilka godzin, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.

8) Przeskanuj komputer programem antywirusowym

Czasami może się okazać, że nasz komputer zwalnia dlatego, że znajdują się na nim wirusy lub inne szkodliwe programy. Dlatego warto wykonać skan programem antywirusowym. Do najpopularniejszych darmowych programów tego typu należą Avast, Avira i AVG. Warto przeskanować wszystkie pliki, bowiem tylko wtedy w stu procentach wykluczymy zagrożenie.

9) Sprawdź wnętrze komputera

Może się również zdarzyć, że nasz komputer zwalnia, ponieważ do środka dostało się zbyt wiele kurzu. Warto więc odkręcić obudowę komputera (często wystarcza do tego zwykły śrubokręt) i zobaczyć, czy w środku nie kłębi się brud. Przy czyszczeniu komponentów warto trzeba jednak być ostrożnym. Najlepiej robić to sprężonym powietrzem, a jeśli nie mamy go do dyspozycji, można użyć odkurzacza na najniższym poziomie mocy lub po prostu wyjąć większe kłęby kurzu palcami.

10) Dbaj o czystość komputera na co dzień

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto na bieżąco czyścić swój komputer i nie dopuszczać do spowolnień. Regularne czyszczenie dysku, rejestru oraz ich defragmentacja pozwolą nam cieszyć się szybkim komputerem na dłużej.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów