Czeka nas system dwuipółpartyjny

jakubc

Punkty: 35
06.02.2015 jakubc

Z jednej strony rozsypka i kłótnie w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a z drugiej socjalne i liberalne obyczajowo projekty rządu Ewy Kopacz. Taki przebieg wydarzeń umożliwia PO przejęcie elektoratu lewicowego. Wtedy na scenie politycznej pozostałyby tylko dwie duże partie PO i PiS, a między nimi partia obrotowa – PSL, która wchodziłaby w koalicje ze zwycięzcą wyborów. Byłaby to kalka sytuacji jaka miała miejsce m.in. w Niemczech po II Wojnie Światowej.

Wygląda na to, że poczynania obozu Platformy, od momentu przejęcia sterów przez Ewę Kopacz, są oparte na prostym pomyśle. Licząc na to, że bardziej konserwatywni wyborcy PO nie uciekną w ramiona PiS-u z powodu bariery psychologicznej, przesuwają partię w lewo, kusząc wyborców bardziej socjalnych. Co więcej, PO próbuje łączyć sprzeczne ze sobą komunikaty: “jesteśmy socjaldemokratyczni” oraz “jesteśmy bardziej wolnorynkowi niż PiS”. Jest to konieczne, aby zatrzymać przy sobie głosy przedsiębiorców.

Wiele oczywiście zależy od zachowania liderów SLD, wierności działaczy partyjnych i wyników wyborów prezydenckich. Jednakże zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w pierwszej turze, groźba przejęcia władzy PiS oraz przesuwanie się PO ku lewej ścianie, mogą zmarginalizować Sojusz, zwłaszcza w dalszej perspektywie (jest to partia z najstarszym elektoratem).

Jakie miałoby to konsekwencje dla polskiej polityki?

Platforma Obywatelska ostatecznie stałaby się partią socjaldemokratyczną, choć może nie aż tak bardzo socjalną. Bardziej przypominając amerykańską Partię Demokratyczną niż lewicę ze Skandynawii. Jeszcze bardziej wzmocnione byłyby nurty liberalne obyczajowo i antyklerykalne, co na pewno odbiłoby się w wypowiedziach i projektach ustaw. Może nawet w przyszłości PO rzuciłaby się do ataku na kompromis aborcyjny. Jeżeli utrzymałyby się dobre kontakty z PSL, wtedy obecna koalicja mogłaby rządzić jeszcze przez wiele lat. Nawet odpływ konserwatywnych i wolnorynkowych wyborców mógłby nie wystarczyć Prawu i Sprawiedliwości do pokonania takiego bloku (zwłaszcza znając uczucia tej partii względem przedsiębiorców i wolnego rynku).

Taki rozwój wypadków stawia PiS w gorszej sytuacji. Jarosław Kaczyński musiałby się pogodzić z tym, że nigdy nie doszedłby do samodzielnej władzy, zawsze potrzebując koalicji z partią obrotową. PiS musiałby w końcu przyciągnąć wyborców wolnorynkowych, mniej konserwatywnych niż twardy elektorat tej partii, ale żeby to zrobić, trzeba zaakceptować wielonurtowość partii. Kaczyński mógłby pełnić rolę zwierzchnika nad całym systemem, odrzucając bezpośrednie kierowaniem wszystkimi pionkami. Obrażanie się na media również odpada. Ponadto w przeciwieństwie do PO, w PiS nie doszło do przekazania władzy, nie wiemy czy nie byłoby to dla tej partii zabójcze. Jej rozpad umocniłby dominację Platformy w sposób dziś niewyobrażalny.

No i przede wszystkim dobrze by było poznać jakie pomysły ma Prawo i Sprawiedliwość. Teoretycznie powinni stawać w kontrze do socjalnych pomysłów rządu, jednak retoryka patriotyczna, antyprywatyzacyjna oraz poparcie w biedniejszych warstwach społecznych, raczej nie ułatwiają zmiany przekazu.

Z punktu widzenia tego scenariusza, dzisiejsza taktyka PSL jest bardzo mądra. Przyciągając polityków zarówno lewicowych (post-palikotowych) jak i prawicowych (John Godson), budują sobie możliwości koalicyjne zarówno w przyszłym  rządzie prawicowym jak i lewicowym. Czyni to z PSL ugrupowanie bardzo dobrze przygotowane do roli partii obrotowej.

Jest jednak jeszcze jedna możliwość - dwie największe partie mogą się porozumieć i zmienić ordynację wyborczą proporcjonalną na większościową. Powstałby wtedy u nas praktycznie system dwupartyjny, jak w Wielkiej Brytanii czy USA. Osłabiając PSL, w przypadku zwycięstwa w wyborach, żadna z dwóch partii nie potrzebowałaby koalicjanta.

Daleko wybiegłem w przyszłość, na razie rozpoczął się pierwszy akt tego przedstawienia, PO musi rozszarpać słaniające się na nogach SLD.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów