Czersk – Zamek książąt mazowieckich

MariuszU

MariuszU
Punkty: 37
29.01.2015 MariuszU

Z dala od wielkomiejskiego zgiełku, na południe od Warszawy w spokojnym miasteczku Czersk drzemią na wzgórzu malownicze ruiny zamku. Dawniej, gdy Wisła przepływała tuż obok wzniesienia w zamkowych murach tętniło życie. Tu znajdowała się stolica księstwa mazowieckiego.

Od końca XIV w. zamek wybudowany na stromym wzniesieniu ponad doliną Wisły kontrolował przebiegający obok ważny szlak handlowy wiodący z południa i wschodu na północ, wzdłuż Wisły.Baszta bramna

Po śmierci Konrada I Mazowieckiego, gród stał się stolicą osobnego księstwa należącego do najmłodszego z synów – Siemowita. Całe Mazowsze przeszło pod jego rządy w 1248 r., kiedy zmarł Bolesław, najstarszy z braci. Piastowie władali Mazowszem aż do XVI w. Był to okres największego znaczenia czerskiej siedziby książęcej.  Siemowit zaangażował się w walkę o ziemie jaćwieskie. Sprowokował tym wojnę z Litwą i w 1262 r. na Mazowsze spadł wielki najazd Litewski. Do niewoli dostał się Siemowit i jego syn Konrad II. Książe w niewoli zginął a Konrada II uprowadzono. Te wydarzenia miały miejsce 30 km od Czerska w Jazdowie na terenie dzisiejszego Zamku Ujazdowskiego. Archeologowie nie mają pewności  czy gród został zdobyty, bowiem w warstwie archeologicznej brak jest zniszczeń z tego okresu. Rozwijająca się osada w 1350 r. uzyskała prawa miejskie.

Baszta zachodnia

W XIV w. drewniano-ziemne umocnienia grodowe okazały się już niewystarczające dla obrony przed ponownymi najazdami Litwinów. W latach 80 XIV w. książe Janusz I Stary nakazał budowę zamku. W tym samym czasie powstawała nowa siedziba księcia. W 1408 r. książę oficjalnie przeniósł swoją stolicę z Czerska do Warszawy a 7 lat później zamieszkał w zamku w Warszawie. Zamek w Czersku południowych rubieży księstwa mazowieckiego. Koło zamku wiły się woda Wisły, znajdowała się tu ważna przeprawa, która otwierała drogę z Mazowsza na Lublin i Lwów.
W 1526 r., po wygaśnięciu linii książąt piastowskich, Mazowsze zostało włączone do Korony. Zamek wraz z miasteczkiem wszedł w skład dóbr oprawnych królowej Bony. W tym czasie na okolicznych stokach miano hodować winną latorośl a w mieście wyrabiano sukno zwane londrynem, eksportowane do krajów zachodnioeuropejskich.
Baszta prawa

Upadek miasta i zamku nastąpił w XVII w. w 1656 r. warownię zniszczyli Szwedzi i od tego czasu popadało w jeszcze większą ruinę.
Dziś pozostałości dumnej warowni przyciągają licznych turystów. Wejście na mury i widok ze szczytu wysokich gotyckich wież jest warte odrobinę wysiłku. Osłonięta fosa, neogotycki most, wysokie mury, potężna wieża bramna z broną wciąż przypominającą o tym, jak doskonałym miejscem do obrony był przed wiekami zamek czerski.
Co roku z początkiem wiosny do Czerska zjeżdżają się hufce z całej europy żeby uczestniczyć w Turnieju Rycerskim.
YouTube Preview Image

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów