Czy człowiek XXI wieku potrzebuje Superbohaterów?

Invictus

Invictus
Punkty: 74
17.10.2014 Invictus

Kto z nas nie zna dziś Supermana, Batmana, Kapitana Ameryki, Hawkmana, Wolverine’a czy innych herosów serii DC Comics czy Marvela? Któż o nich choćby nie słyszał? Otóż znamy ich wszyscy. Czy kochamy? No cóż, z pewnością nie pozostajemy wobec nich obojętni. Czy możemy się od nich czegoś nauczyć i czy wciąż ich potrzebujemy? Przekonajmy się.

XX wiek – czas narodzin superbohaterów

Jerry Siegel i Joe Shuster to nikt inny jak ojcowie Supermana – najsłynniejszego chyba i najbardziej kochanego superbohatera wszechczasów. Inspiracją do stworzenia człowieka z Kryptonu stanowiły historie Heraklesa oraz Samsona. Nadludzko silny, zawsze stojący po stronie dobra, broniący słabszych bohater, który gotów jest poświęcić się dla dobra innych to wprost wymarzona postać swych czasów. Superman jest także postacią ideologiczną, gdyż został wymyślony po Wielkim Kryzysie, a swą postawą uosabiał ideę Nowego Ładu. Następnie, II wojna światowa kreuje Kapitana Amerykę, który walczy w imię nie tylko sprawiedliwości, ale przede wszystkim swojej ojczyzny. Później przyszedł czas na Batmana, który choć pozbawiony nadprzyrodzonych mocy walczy ze złem na ulicach Gotham i jest to – istny wzór do naśladowania.

Na lata czterdzieste XX wieku przypada koniec Złotego Wielu Komiksów, a rok 1956 datuje się jako rozpoczęcie Srebrnego Wieku, wraz z odświeżeniem postaci Flasha przez DC Comics oraz wprowadzenie Ligi Sprawiedliwych. Jednakże o rewolucji w komiksowym świecie superbohaterów mówi się dopiero dzięki Stanowi Lee i powołanej przez niego do życia Fantastycznej Czwórki. Później przyszła pora na kolejne drużyny bohaterów jak m.in. popularna do dziś grupa X-Men. To właśnie Stan Lee wprowadził w życie swych bohaterów wątek podwójnej tożsamości i odrzucenia popularne do dnia dzisiejszego.

Dalszy rozwój komiksów – nazywany Brązowym Wiekiem to czas, gdy w komiksach coraz większą rolę odgrywa realizm, a do treści komiksów zaczynają przenikać problemy społeczne jak w przypadku Zielonej Latarni i poruszonego tam wątku narkomanii. Powyższa sytuacja była złamaniem Kodeksu Komiksowego i od tego czasu twórcy zaczęli wprowadzać kontrowersyjne wątki na karty swych opowieści. Niektórzy uważają, iż Wiek Brązowy rozpoczyna także śmierć Gwen Stacy – nikogo innego jak ukochanej dziewczyny Petera Parkera (Spiderman 1973). Do tej pory tak ważna postać w komiksie nie zginęła. To także czas gdy na arenę wchodzą brutalni bohaterowie tacy jak np. Punisher.

Miłość do superbohaterów i ich deheroizacja

Za co dziś kochamy superbohaterów? Dlaczego moim zdaniem są nam bliżsi niż mityczni herosi? Dlaczego postacie komiksów choć powstały kilkadziesiąt lat temu dziś są równie popularne, chętnie realizowane są kolejne filmy i seriale, których bohaterami są właśnie postacie o nadprzyrodzonych mocach ratujące miasto lub całą planetę? Co wpływa na fenomen i atrakcyjność superbohaterów? Wszak dzisiaj, pomimo amerykańskiego rodowodu komiksowy bohater jest obecny w kulturze popularnej całego świata. Znaczącą rolę z pewnością odgrywa fakt, iż opowieści o Supermanie, Batmanie czy innych opierają się na uniwersalnych schematach, które zrozumieć można niemal w każdym zakątku naszego globu. Któż z nas zapoznając się z dziejami tych wybitnych jednostek nie chciał stać się jedną z nich? I choć, jak mawiał wujek Ben „Wielka siła to wielka odpowiedzialność” każdy chłopiec i wiele dziewczynek (zwłaszcza tych, które wraz z braćmi czytały komiksy lub oglądały kreskówki) chciało choć na chwilę zaznać smaku tej siły.

Spiderman flickr

Ogromną rolę w rozbudzeniu miłości czytelników komiksów oraz fanów kreskówek odegrała z pewnością wszechobecna deheroizacja superbohaterów. Ukazanie ich rozterek oraz całej gamy wad, które przecież leżąc w ludzkiej naturze sprawiają, iż Superbohater jest nam bliższy, niż kiedykolwiek wcześniej. Dziś superbohater, to ten który często upada, ale też i podnosi się, wychodzi ze strefy swego komfortu, aby pomóc bliskim i światu, to ten, który za cenę swego życia chce uratować świat z opresji. Ponadto, wystarczy wymienić np. Batmana, Punishmena i Daredevila aby zobaczyć, że bohaterami także targają przyziemne, często niskie uczucia jak np. chęć zemsty. Nie wspominam już o fakcie, że Superman jako Clark Kent to delikatnie mówiąc „niezaradny” dziennikarz, a Peter Parker ledwo radzi sobie z pogodzeniem studiów, pracy i życia rodzinnego. Jakże blisko więc zwykłego człowieka stoi każdy z nich? Jakże cienka linia dzieli zwykłego człowieka od stania się superbohaterem… często wystarczy piorun, chemikalia, kilka wynalazków i chęć walki o sprawiedliwość.

A z nich wszystkich Superman najpiękniejszy…

Niezmiennie i od lat Superman stoi na czele panteonu współczesnych Superbohaterów. Od czasu debiutu jego historii w 1938 roku, powieści o podobnych mu postaciach zdominowały amerykański i nie tylko rynek komiksowy. Urodzony na planecie Krypton, noszący imię Kal-El chłopiec w wyniku zagłady swej planety zostaje wysłany na Ziemię. Promienie słoneczne sprawiają, iż Kal-El noszący ziemskie imię Clark Kent posiada nadprzyrodzone moce i cechuje się m.in. nadludzką siłą i szybkością, potrafi latać, jest wręcz niezniszczalny. Ponadto posiada nadludzki wzrok i słuch. Najważniejsze jednak w Kal-Elu – ostatnim synu Kryptonu są: czyste serce i miłość do ludzi. Superman jako najstarszy z bohaterów doczekał się wielu odsłon w serialach animowanych, filmach fabularnych, grach komputerowych i serialach. Warty polecenia jest z pewnością serial Tajemnice Smalville, który ukazuje losy młodego Clarka Kenta mieszkającego w małym miasteczku wraz z przybranymi rodzicami, a następnie już poczynania młodzieńca w Metropolis. Na szczególną moim zdaniem uwagę zasługuje sezon 9 w którym Clark mierzy się z Kapitanem Zodem – wrogiem rodziny El. Serial zasługuje także na uwagę ponieważ Clark jest nie tylko bohaterem, ale także (a może przede wszystkim) kierują nim ludzkie odruchy i namiętności. Zaprezentowany został także alternatywny strój Supermana. Kal-El nie jest także jednak od porażek i rozterek, które zbliżają go do każdego z nas. I choć nosi majtki na rajtuzy to z pewnością jest najwybitniejszą z postaci stworzonych nie tylko przez DC Comics ale przez komiks w ogóle.

 new-costume

Magia kina i zapomniany bohater

Daredevil – to z pewnością jeden z lepszych komiksów wszechczasów. Tymczasem o postaci Matta Murdocka stworzonej przez m.in. Stana Lee mało kto słyszał. Matt to niewidomy prawnik, który w nocy wkłada swój kostium w którym przypomina diabła, aby zaprowadzić porządek na ulicach Nowego Jorku. Charakteryzuje go niezwykle wyostrzony słuch, dzięki któremu może bez trudu poruszać się po ulicach, a nocą ciemność jest jego sprzymierzeńcem. Niestety dziś, większość fanów superbohaterów bazuje na filmach lub serialach pomijając komiksy, które kreują pierwowzory postaci. Niestety dla Daredevila, bo film o tym superbohaterze, który mogliśmy oglądać w kinie w 2003 roku przyniósł tylko rozczarowanie i pozostawił niesmak wśród tych, którzy czytali o walce tego brawurowego młodzieńca z Kingpinem i jego ludźmi. Wniosek jaki nasuwa mi się sam to fakt, iż dziś też do komiksu trudniej dotrzeć niż do filmu, a jeśli ktoś po raz pierwszy spotka Murdocka oglądając Daredevila to szczerze wątpię, aby sięgnął do źródeł. Szczęście z pewnością mieli inni bohaterowie jak Spider-Man, Batman czy Superman. Na produkcje o tych superbohaterach przeznaczono olbrzymie pieniądze i zatrudniono najlepszych reżyserów co z pewnością wpłynęło na ich dzisiejszą popularność. Pozostaje mieć nadzieję, że komiksy nie znikną z półek naszych sklepów i księgarni, a Superbohaterowie nigdy nie odejdą w zapomnienie, wszak nasz świat potrzebuje autorytetów.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów