Czy mogę mieć pytanie?

Nicole

Nicole
Punkty: 29
25.10.2014 Nicole

Dziwi mnie…

…że nadal na świecie wielu ludzi głoduje chociaż supermarkety na całym świecie wyrzucają 25-45% zakupionej żywności

…że ludzie jedzą to co im szkodzi mimo tego że wiedzą że nie powinni

…że kiepskie książki sprzedają się najlepiej

…że ludzie na nic nie mają czasu chociaż powstaje coraz więcej urządzeń, które mają skracać wiele czynności

To jedne z wielu problemów na którymi zastanawiamy się dziś jako ludzie dorośli. Często się nad czymś zastanawiamy i zadajemy sobie pytania, ale nie rozwijamy wątku, nasze pytania często zostają tylko w naszej głowie. Dlaczego tak ma być?

Każdy kto ma kontakt z dziećmi wie że są to ludzie najbardziej szczerzy, zadają dużo pytań, a przede wszystkim nie boją się ich zadawać! Dzieci mają to niesamowitą zdolność do dziwienia się wszystkiemu co je otacza. Niczym pociski z karabinu, z ust małego dziecka wylatują serie pytań           : Dlaczego słońce jest żółte? Czemu nie widać wiatru? Dlaczego nie mówi się „człowieki”? Czy bakterie wiercą dziury w zębach? Skąd biorą się dzieci?

Właśnie tego powinniśmy uczyć się od małych dzieci! Dziwienia się wszystkiemu co nas otacza i nie obawiania się tego że ktoś nas skrytykuje czy zostaniemy wyśmiani. Takie zamknięcie pytań w swojej głowie tylko nas ograniczy, sprawi że wielu ciekawych rzeczy się nie dowiemy lub nie będziemy pewni tego co robimy. Przykładem może być taka historia…

Kilku instruktorów organizuje kolonie letnie dla dzieci. Spotykają się trzy tygodnie przed wyjazdem żeby omówić wszystkie szczegóły. W kadrze jest kilka bardzo doświadczonych instruktorek i kilka, które dopiero co zaczynają swoją pracę.  Jedna z tych mniej doświadczonych (na potrzeby artykułu nazwijmy ją Klara) ciągle zadaje pytania. Dosłownie o wszystko. Widać że jest bardzo zaangażowana w planowanie, nie może się doczekać wyjazdu i chce się przygotować jak najlepiej do pracy. Doświadczone instruktorki ciężko wzdychają, wydają się być zmęczone treścią i ilością pytań. Dla nich te rzeczy wydają się być oczywiste, ale widać że dla mniej doświadczonych osób postawione przez Klarę pytania są ważne. Siedzą cicho i notują odpowiedzi z ciekawością. Ich pewnie te pytania też nurtowały, ale bali się spytać, bo mogli by zostać wyśmiani lub zlekceważeni. Tylko Klara się odważyła zapytać.

Nie bójmy się dziwić światu! Jeżeli każdy z nas zacznie zadawać sobie pytania na temat tego co nas otacza okaże się że wiele rzeczy które wokoło się dzieją nie na sensu, może odkryjemy jakiś przekręt w lokalnym samorządzie lub odkryjemy lukę prawną, która sprawia że tramwaje w naszym mieście nie mają pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach i zamiast jechać 15 minut jadą 30? Nie dowiemy się tego jeżeli nie zaczniemy zadawać sobie pytań dlaczego tak jest. Postarajmy się zmienić świat od zaobserwowania tego co się dzieję i zadziwienia się tym dlaczego jest jak jest? Wykonamy wtedy pierwszy krok do działania!

YouTube Preview Image
Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów