Czy warto czekać na last minute?

RePortal

RePortal
Punkty: 0
31.03.2015 RePortal

Jeszcze parę lat temu traktowaliśmy je ze sporym dystansem. Dziś wielu miłośników podróży traktuje takie promocje jako najtańszy sposób wędrowania po świecie. Czy modne wyjazdy last minute faktycznie są najlepszą ofertą na tanie i pełne wrażeń wakacje? Co możemy zyskać, a co stracić? Spójrzmy na takie propozycje oczami oszczędnych i ciekawych świata klientów biur podróży.

Last minute: o co tu właściwie chodzi?

Rozważania na temat faktycznej opłacalności wyjazdów tego typu zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest owo last minute. To forma promocji, z której biura podróży korzystają w chwili, gdy na zaplanowaną przez nie imprezę turystyczną zapisuje się zbyt mała liczba osób. Często przecież organizator wakacji znajduje się pomiędzy przysłowiowym młotem a kowadłem. Jest już spore grono klientów, rezerwacje w hotelach i samolotach są już załatwione, a organizator wydał sporo na zaliczki… Zapisani klienci już marzą o wakacjach, tymczasem biuro waha się, co robić: organizować imprezę ze sporym ryzykiem poniesienia dalszych strat (a w najlepszym przypadku robić ją „po kosztach”) czy też w porę ją odwołać? Pierwsze rozwiązanie oznacza finansowe problemy dla biura, drugie – utratę zaufania klientów. Cóż więc robić? Najlepiej podjąć te działania, które dadzą szansę na zorganizowanie takiej imprezy bez strat. A działaniem, które najlepiej sprawdza się w podbramkowej sytuacji, jest atrakcyjna promocja. Zostały wolne miejsca na dany wyjazd? Trzeba je sprzedać jak najszybciej! Stąd też wzięły się oferty typu last minute. Są to ostatnie wolne miejsca na konkretny wyjazd, sprzedawane w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Klient, skuszony taką propozycją, może wybrać się w podróż życia w cenie, która w porównaniu z ceną katalogową jawi się jako wyjątkowo korzystna. Warunek jest jeden: klient musi decyzję o wyjeździe podjąć szybko, nie ma też wpływu na to, w jakim terminie ów wyjazd się odbędzie oraz jaki będzie jego ostateczny kierunek. W normalnej sytuacji last minute to oferta, na której korzysta i biuro, i klient, który nie miał wcześniej konkretnych planów na wakacje. Problem pojawia się jednak w chwili, gdy popularne lasty przestają być okazjonalną promocją, a stają się podstawowym narzędziem dla miłośników taniego podróżowania.

 

Czy to się faktycznie opłaca?

Wielkie korzyści finansowe oraz szansa na zwiedzanie świata za grosze – oto cechy, którymi wakacje last minute podbiły nasze serca. Był to podbój specyficzny. Najpierw spoglądaliśmy na takie promocje z nieufnością, wietrząc w zbyt niskiej cenie jakiś podstęp ze strony organizatora. Później pojawiły się wątpliwości, czy turysta „z promocji” nie będzie przypadkiem klientem gorszym od tego „z katalogu”. Czas pokazał, że te obawy były nieuzasadnione. Last minute czy oferta katalogowa? Zgodnie z ustawą turystyczną nikt nie ma prawa dzielić klientów na tej podstawie. I choć w promocji typu last minute kupujemy ostatnie miejsce w znacznie niższej cenie niż turyści „katalogowi”, organizator ma obowiązek zapewnić nam takie same warunki, jakie zapewnia klientom płacącym pełną cenę. Po stwierdzeniu tejże zasady w praktyce i przekonaniu się do ofert last minute, klienci biur podróży zaczęli coraz częściej z nich korzystać. Wielu turystów stwierdziło nawet, że nie ma sensu zapisywać się z wyprzedzeniem na daną imprezę turystyczną. Lepiej poczekać do chwili, w której organizator zacznie sprzedawać ostatnie miejsca w niższej cenie. I tu zaczyna się gra w ruletkę, której wyników nie można przewidzieć.

 

Gdy wakacjami rządzi przypadek…

Jest coś, co będzie zawsze odróżniać tych „z promocji” od tych, którzy z wyprzedzeniem wybrali ofertę wyjazdu. Ci pierwsi może i płacą więcej, ale też jadą tam, gdzie chcą i wtedy, kiedy chcą. Wiedzą w porę, ile zapłacą oraz z jakich świadczeń będą korzystać. W przeciwieństwie do tych, którzy zdecydowali się zaczekać na oferty last minute, oni mają pełną kontrolę nad swymi wakacjami. A ci oszczędni? Ci do końca nie wiedzą, gdzie pojadą ani za ile pojadą. Oferty last minute przed sezonem turystycznym pojawią się z pewnością, ale czy wśród nich znajdą się takie, które będą nam pasować? Przecież im mniej czasu pozostaje do wakacji, tym wybór mniejszy. Czy uda nam się dopasować swój urlop do takiej promocji? Czy w sezonie uda nam się znaleźć jakąkolwiek ofertę wjazdu? To podstawowe pytania, na które z myślą o wakacjach last minute musimy sobie odpowiedzieć. Nigdy też nie będziemy mieć pewności co do tego, ile w istocie zapłacimy za wakacje. Biura podróży nie mają przecież stałych rabatów, a o ostatecznych cenach takich wyjazdów decyduje prawo popytu i podaży. W stosunku do ceny katalogowej lasty mogą być zatem tańsze o 20, 30 a nawet o 50%. Może się jednak okazać, że promocja będzie symboliczna. Zaoszczędzimy niewiele. Co stracimy? Szansę na wybór wymarzonego kierunku podróży, możliwość wyboru najlepszego dla nas terminu i poczucie bezcennej niezależności.

 

Tanie wakacje dla niezależnych? To możliwe!

Skoro wakacje last minute nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem, to co mają zrobić ci, którzy muszą swój urlop planować przede wszystkim oszczędnie? Pamiętajmy o tych promocjach, które znalazły się w cieniu ofert last minute, choć w istocie są od nich znacznie bardziej atrakcyjne. Ulegając modzie na wszechobecne lasty zapomnieliśmy o tych ofertach, które pozwalają nam zachować pełną kontrolę nad urlopowymi planami, a jednocześnie sporo zaoszczędzić. First minute, czyli promocja będąca całkowitym przeciwieństwem wczasów sprzedawanych na ostatni moment, to kolejna szansa na znaczne obniżenie kosztów wakacyjnych wypraw. Promocyjnymi cenami pierwszych klientów zainteresowanych daną imprezą turystyczną kuszą tak znane biura podróży, jak Itaka. Zasada jest tu prosta: kto pierwszy – ten taniej zwiedza świat. Im szybsza decyzja o udziale w danej imprezie – tym większe oszczędności. A przecież korzyści jest tu znacznie więcej. Na kilka miesięcy przed sezonem pojawia się wiele ciekawych ofert, a większy wybór to szansa na wykupienie takich wakacji, o jakich w istocie marzyliśmy od dawna. Za niższą, znaną z wyprzedzeniem cenę, rzecz jasna. Korzystając z takiej metody ograniczania kosztów wakacji, będziemy też mogli spokojnie przygotować się do podróży. Jest to sprawa wyjątkowo ważna dla tych, którym w wakacyjnej wyprawie towarzyszą dzieci.

 

First minute to propozycja dla tych, którzy nie chcą swych wakacyjnych planów uzależniać od mody oraz przypadku. Tu nie trzeba się przejmować ani popytem, ani terminem czy kierunkiem wyjazdu. Szkoda tylko, że z rozwiązania znacznie bardziej opłacalnego z punktu widzenia klienta korzystamy znacznie rzadziej, niż z przypadkowych lastów.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów