Czym jest świat e-sportu?

DOminik

Punkty: 43
10.10.2014 DOminik

Tajemniczy, rozległy, technologiczny, bliski – dla uniwersum e-sportu określeń mogę znaleźć wiele. Jedno jest pewne: czeka nas prawdziwa rewolucja w postrzeganiu dyscyplin sportowych!

CS, Starfcraft, LOL – to nowe dyscypliny. Gracze to nowi zawodnicy. Areny to komputerowe generowane przestrzenie. Akcesoria – myszka i klawiatura. And the game is on!

Wygrywa ten, kto zniszczy przeciwnika. Brzmi bardzo nerdowsko, prawda?

Bo jakim cudem granie na komputerze można porównać do prawdziwej dyscypliny sportowej? To nie Korea, gdzie Starcrafta wykłada się na studiach. A mimo to e-sport osiąga z roku na rok coraz lepsze wyniki. Obejrzysz jeden mecz, a nie będziesz mógł się oderwać. Ja przynajmniej miałem z tym problem.

Intel Extreme Masters zgromadziło w tym roku w Katowicach kilkadziesiąt tysięcy osób. Ludzie na widowni dokładnie śledzili każdy ruch graczy – zarówno ten w świecie rzeczywistym jak i wirtualnym. Najlepsze teamy mierzyły się w różnych konkurencjach. Nagrodą były ogromne pieniądze.

Czy to jest nasza sportowa przyszłość?

I tak i nie. Sport w rozumieniu fizycznym zawsze będzie. Rywalizacja to bowiem naturalne środowisko człowieka. Sport w rozumieniu wirtualnym ma przez to pod górkę. Dla wielu osób jest to czysta abstrakcja. Jak klikanie myszką ma być sportową dyscypliną? Ludzie nie rozumieją, że wymaga to treningów, poświęcenia, zapału i pasji. W tym świecie też jest ogromna rywalizacja i wielkie nagrody. Tu też ludzie walczą o prestiż. Problemem jest mała medialność tych wydarzeń… ale do czasu. Ostatnie IEM w Katowicach były pod względem reklamy świetnie zorganizowane. Byli tam dziennikarze, blogerzy, po sieci niosło się mnóstwo informacji o tym wydarzeniu.

Liczę, że ludzie coraz szybciej zaczną przekonywać się do tego rodzaju rywalizacji. Jest w niej coś niezwykłego, oryginalnego. Są w tym sporcie emocje, których naprawdę nie da się opisać.

I nie, nie jest to tylko bezmyślne klikanie myszką po ekranie komputera.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów