Czysta energia czy poważny problem? Skąd to zamieszanie wokół elektrowni wiatrowych?

MirJan

MirJan
Punkty: 2295
06.11.2014 MirJan

Są szansą dla współczesnego człowieka, dla którego ekologia staje się coraz ważniejsza. Wiatraki w przydomowych elektrowniach i większe elektrownie wiatrowe to rozwiązanie, które pozwala na pozyskiwanie czystej energii. Jak wiadomo, zapotrzebowanie na nią wzrasta. Czy jednak elektrownie wiatrowe wszędzie mogą się sprawdzić? Czy wiatraki staną się stałym elementem polskiego krajobrazu?

Elektrownie wiatrowe: jakie korzyści wynikają z ich zakładania?

Korzyści, które wiążą się z tworzeniem elektrowni wiatrowych, jest wiele. Przede wszystkim energia, którą pozyskuje się z wiatru, jest energią przyjazną dla środowiska. Wiatru nigdy nie zabraknie, a ten problem może się przecież pojawić w przypadku węgla lub gazu. Z energią pozyskiwaną z wiatru nie wiążą się ten nagłe wzrosty cen, które teraz przerażają tak wielu Polaków. Wielkim wsparciem okazują się też elektrownie wiatrowe dla tych, którym przyszło mieszkać z dala od tradycyjnej sieci. Dla nich wiatraki są doskonałym, uzupełniającym źródłem energii, z którego można korzystać z razie problemów z jej dostawą w tradycyjny sposób.

A co ze słabymi stronami?

Jak każde rozwiązanie, tak i ekologiczne metody pozyskiwania energii wiążą się z pewnymi problemami. Zmienność wiatru sprawia, że trudno oszacować dokładną ilość pozyskiwanej energii i snuć plany związane z poszczególnymi elektrowniami. Drugi problem to miejsce. Tego elektrownie wiatrowe potrzebują najwięcej. Wiatraki muszą powstawać z dala od miast, na terenach otwartych. Na ich założenie niezbędne staje się zatem przeznaczenie sporej ilości ziemi w odpowiedniej lokalizacji. Dodatkowo, by hałas z turbin nie przeszkadzał mieszkańcom wybranej okolicy, turbiny powinny powstawać w rozsądnej odległości od domów.

Nie tylko wielkie elektrownie: czy wiatraki mogą produkować energię dla naszego domu?

Wielu z nas stawia na domy ekologiczne, w których korzysta się z tych wszystkich rozwiązań, które pomagają w oszczędzaniu i chronieniu środowiska zarazem. Przydomowe elektrownie wiatrowe, podobnie jak wcześniej kolektory słoneczne, stają się rozwiązaniem coraz bardziej popularnym. Czy taka ekologia może się opłacać? Jeśli dysponujemy odpowiednimi warunkami, czyli powierzchnią działki, brakiem przeciwwskazań związanych z ptasimi migracjami czy sąsiadami, możemy się pokusić na takie rozwiązanie. Małe, przydomowe elektrownie są popularne wśród tych, którzy mają częste problemy z dostawą energii z tradycyjnej sieci. Warto jednak pamiętać, że taka mała elektrownia jest tylko dodatkowym źródłem energii. Na to, by stała się jej podstawowym źródłem, nie ma chwilowo zbyt wielkich szans. Jako uzupełnienie jest jednak rozwiązaniem i ekonomicznym, i ekologicznym, z którego korzysta się w Polsce coraz chętniej.

zawoja wiatraki

Wiatraki i ich wpływ na najbliższe otoczenie

Z jednej strony elektrownie wiatrowe są cenione jako źródło czystej energii. Nie można jednak pomijać tego, w jako sposób wiatraki wpływają na najbliższe otoczenie. A kwestii, które należy tu wziąć pod uwagę, jest sporo. Oto i one:
-hałas – turbiny są źródłem nie tylko energii, ale i hałasu. Turbiny w czasie pracy wydają szereg dźwięków, które mogą okazać się uciążliwe dla tych osób, które mieszkają w pobliżu farm wiatrowych;
-efekty wizualne, a przede wszystkim tzw. efekt migotania cieni – niestety, badania potwierdzają, że problemy związane z optyką są dość częste w przypadku osób mieszkających w pobliżu takich elektrowni;
-ptasie migracje – niestety, elektrownie wiatrowe zakładane na popularnych trasach ptasich przelotów to poważny błąd. Turbiny dla przelatujących ptaków są niebezpieczne, zatem wiatraki powinny być stawiane z dala od tych tras, które w czasie migracji pokonują nasi skrzydlaci przyjaciele;
-lokalny mikroklimat – zbyt wielka ilość wiatraków w jednym miejscu może wpływać na lokalny klimat. Zmiana prędkości wiatru oraz rosnąca temperatura powietrza, będąca efektem pracy turbin i ich rozgrzania, to kwestie, które koniecznie trzeba uwzględniać w trakcie tworzenia elektrowni wiatrowych i planowania ilości wiatraków mających stanąć na jej terenie.

Ekologia jest ważna, ale…

Ekologia oraz wszystkie te rozwiązania, które mogą pomagać w ochronie środowiska, bez wątpienia mają ogromne znaczenie we współczesnym świecie. Jest jednak jedno małe ale… Często zdarza się, że elektrownie wiatrowe powstają na terenach, które wcześniej promowano jako idealne miejsce do budowania domów i wypoczynku w ciszy i spokoju. Protesty ludzi, którzy teraz dowiadują się, że w pobliżu ich rekreacyjnej działki staną wiatraki, dziwić zatem nie powinny. Stawiajmy więc na czystą energię, twórzmy elektrownie wiatrowe. Twórzmy je jednak w taki sposób, by nie ucierpiał na tym żaden obywatel. Wystarczy przecież uregulować kilka kwestii związanych z lokalizacją takich obiektów, by rozwiązać wiele istniejących obecnie problemów.

Elektrownie wiatrowe mają swe słabe strony, mogą jednak dostarczyć nam wiele czystej i taniej energii. Brak wiedzy na temat takich rozwiązań oraz błędy, które są popełniane w trakcie ich zakładania stają się jednak głównymi przyczynami zamieszania wokół takich elektrowni i przyczyną niepotrzebnych sporów. A przecież zamieszania wokół takich rozwiązań można uniknąć…

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów