Depresja – o co chodzi i co robić?

koloroweszkla

koloroweszkla
Punkty: 72
03.11.2014 koloroweszkla

“Depresja jest chorobą śmiertelną.”

Postaram się pokrótce wyjaśnić o co chodzi w depresji.

Ogólnie rzecz biorąc, depresja jest stale utrzymującym się obniżonym nastrojem. Charakteryzuje się on pesymizmem i wieloma zniekształceniami poznawczymi np. myśleniem katastroficznym – np. przejdę pod tym mostem i zwali mi się na głowę. Mało prawdopodobne,prawda? Owszem, może się zdarzyć, ale w ramach zaawansowanej terapii – terapeuta powinien przejść się z pacjentem pod tym mostem i udowodnić mu,że nic się nie dzieje…Ale kto wie, czy pewnego razu…Dobra, skończmy to. Nigdy nic nie wiadomo,ale nie popadajmy w tzw. paranoję.

Osoby pogrążone w depresji są bierne, niezdecydowane i nie mają na nic sił ani ochoty. Łatwiej przychodzi im rozmawianie o śmierci i przypominanie sobie przykrych wydarzeń, niż opowiadanie o sobie i przypominanie sobie miłych rzeczy. Takie osoby mają niskie poczucie własnej wartości, bardzo niską samoocenę i cierpią na poczucie winy. Odczuwają spadek energii i z czasem zaczynają unikać spotkań towarzyskich. Nie mają ochoty na wykonywanie zwyczajnych codziennych czynności.

Wyobraźmy sobie sytuację…Osoba w depresji leży na łóżku, a my przychodzimy do niej i mówimy “Chodź na imprezę, wszystko będzie dobrze.”. To nie działa. Ta osoba nie ma siły wstać z łóżka. Ani psychicznej, ani fizycznej.

Oprócz zmian psychicznych, zachodzą też zmiany fizyczne – brak apetytu powoduje nagłą utratę wagi, albo wzmożony apetyt i przejadanie się powoduje jej przyrost.

Jednym z charakterystycznych symptomów depresji są myśli samobójcze, próby samobójcze i wszelakie skłonności autodestrukcyjne, ale o samobójstwach dokładniej będzie w innym artykule.

Rozróżniamy depresję endogenną i reaktywną. Ta pierwsza pochodzi “z wewnątrz”. Jest zazwyczaj spowodowana negatywnymi zmianami w naszym organizmie – nieprawidłowe działanie któregoś obszaru mózgu lub niedobór hormonów. Depresja reaktywna to ta “pochodząca z zewnątrz” czyli uwarunkowana czynnikami stresogennymi np. traumatycznymi wydarzeniami. W wyniki depresji endogennej objawy są mniej więcej takie:

  • samopoczucie zawsze gorsze jest rano
  • samopoczucie nie poprawia się nawet gdy dzieje się coś dobrego
  • brak jakichkolwiek zainteresowań, co za tym idzie, brak czerpania z nich przyjemności
  • nieadekwatne do sytuacji poczucie winy
  • zaburzenia snu
  • osłabienie lub pobudzenie (zależy od przypadku)
  • brak apetytu, utrata wagi
  • niechęć do wykonywania zwykłych czynności i spadek popędu seksualnego

Jak wygląda świat osoby pogrążonej w depresji? Potrzebuje ona cały czas wsparcia innych. Wyrazy współczucia, które słyszy, łagodzą depresję. Problem polega na tym,że słyszy te słowa tylko i wyłącznie na początku. Podaję przykład – otóż nie zawsze tak jest, ale załóżmy,że mamy w rodzinie osobę chorą na depresję – na początku wszyscy są zmartwieni i starają się pomóc. Rozweselają, pocieszają, pomagają, wypełniają za tą osobę obowiązki, spełniają jej marzenia…Wszystko, by poprawić jej samopoczucie i pokazać jej,że jest ważna i że wcale nie jest tak źle jak ona myśli. Głaskanie po głowie pomaga, ale leczy tylko objawowo. Niestety nikt nie wyrobi na pełnych obrotach przez całe życie. Cała rodzina by się wykończyła psychicznie i fizycznie, gdyby mieli cały czas kogoś pilnować czy pocieszać. I co więcej – wysłuchiwać tego,że ta osoba jest beznadziejna i chce się zabić…(prawdopodobnie słyszeliby to codziennie, mimo tego wszystkiego co dla niej robią, bo leczą objawy, nie szukając źródła choroby – to się robi na terapii)

Badania wykazały,że słuchacz po pewnym czasie jest już przeciążony i się ewakuuje przerażony sytuacją, i nie chce mieć nic wspólnego z osobą chorą na depresję. Nie jest to jednak najlepsze wyjście. Z racji,że depresja jest bardzo groźnym zaburzeniem psychicznym, ale również wyleczalnym – powinniśmy informować bliskich takiej osoby, jeśli podejrzewamy u niej depresję i zaproponować osobie chorej pójście do psychologa albo psychiatry. Depresja, o ile nie zakończona samobójstwem, z czasem zanika, jej objawy słabną.

W momencie, w którym przeciążeni słuchacze ewakuują się z życia osoby chorej na depresję, wzmaga się rozpacz osoby chorej i jej poczucie odrzucenia, co za tym idzie – jeszcze gorsze samopoczucie. I właśnie dlatego, taka osoba powinna udać się po wykwalifikowaną pomoc – do psychologa, którego nie przerazi ani nie zdziwi to,że ta osoba źle się czuje i chce się zabić. Ta osoba potrzebuje rozmowy i dużo cierpliwości.

Kiedy ktokolwiek mówi nam,że chce się zabić – musimy to potraktować tak jakby to było powiedziane na 100 % poważnie. Naszym obowiązkiem jest poinformowanie bliskich i próba pomocy tej osobie, ponieważ w tym momencie odpowiedzialność spoczywa na nas. Jeśli wiemy,że ktoś próbuje popełnić samobójstwo albo zamierza to zrobić – dzwońmy na policję. Jest to naszym obowiązkiem, a może uda się tej osobie uratować życie. W takiej sytuacji zazwyczaj na miejsce zdarzenia przyjeżdża policja z pogotowiem i wchodzą do środka. Rozmawiają. W poważnych przypadkach zabierają od razu do szpitala psychiatrycznego na terapię.

Ja niestety nie wierzę w działanie szpitali psychiatrycznych. Przynajmniej na razie. W ramach praktyk studenckich tam będę i zobaczę jak działa ta instytucja. Na tę chwilę wątpię, by przebywanie w izolacji i łykanie leków miało komukolwiek pomóc. Tu potrzebna jest terapia, obecność bliskich osób i uczenie się jak zauważać pozytywne aspekty życia. Krok po kroku, cieszyć się z małych rzeczy i nie przypisywać wielkiej wagi małym błędom, co też bywa pewnym zniekształceniem poznawczym obecnym w depresji.

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów