Diabeł diabłu nierówny – szkic literacki

Invictus

Invictus
Punkty: 75
19.10.2014 Invictus

Diabeł to postać niezwykle popularna w sztuce na przestrzeni wszystkich wieków. Od początków chrześcijaństwa Lucyfer, czyli upadły anioł, który sprzeciwił się dobremu Bogu jest jego antagonistą i symbolizuje zło największe. Zastanawiające jest to, iż zło nigdy nie straciło na swojej popularności, a postać diabła wciąż fascynuje i zaskakuje. Czy jest to kwestia tajemnicy, niemożliwości poznania prawdy o istnieniu diabła – z resztą tak jak i Boga, a może kuszenie przez Szatana jest zwykłą wymówką ludzi słabych uginających się pod naciskiem otoczenia lub swoich słabości? Jedno jest pewne, bez Boga nie ma Szatana, bez dobra nie ma zła na świecie, nie ma też jednej odpowiedzi na pytanie: Czy istnieje…? Jeśli tak to w jakiej postaci?

Jedno jest pewne i niezmienne – Szatan to zło w najczystszej postaci. To pierwszy buntownik, który sprzeciwił się Bogu, kusiciel, który pragnie za wszelką cenę zniewolić człowieka. Szatan, Belzebub, Diabeł, Lucyfer, Mefistofeles, Woland i inne, to zawsze określenia księcia ciemności, którego jedynym i odwiecznym celem jest pozyskanie duszy ludzkiej, aby sprowadzić ją na manowce.

Diabelski Panteon

Zastanawiając się nad postacią diabła w literaturze polskiej, okazuje się, że mamy tu do czynienia z gradacją diabłów, które mają różną rolę do odegrania w zniewoleniu śmiertelników. Poczynając od średniowiecza i diabła, który jest nie tylko odrażającą kreaturą, ale też chytrą istotą przedstawioną w moralitetach wiemy, że masy pospolitych wieśniaków i mieszczan miały się go bać. Wszelkie zło tego świata było jego zasługą, było karą za brak dobra i przede wszystkim oddalało od królestwa niebieskiego. W czasach późniejszych diabły lęgnące się po polskiej ziemi z przeróżnych opowieści i podań, niezmiennie zawsze przerażały ludzi pobożnych, a Kościół używał ich postaci do straszenia i trzymania w ryzach swoich wiernych. I choć pojawia się w naszej literaturze sam książę ciemności – Lucyfer, to roi się tu także od Bajorów, Czeczotów, Kusych, Skomrotów, Markotów i wielu, wielu innych. Zatem, byli to diabli (przeważnie renesansowi i barokowi), o przezwiskach i mentalności rozpuszczonych, czasem przypominających umysłowo wiejskich parobków – tak łatwo było ich przecież oszukać. Nie grzeszyli też z reguły aparycją. Diabły obnosiły swoje szkaradne i odrażające lico z domieszką czerni ukryte, zawsze w cieniu, rogi starannie ukrywali w niedbałej fryzurze, a kulawą nogę z ledwie dostrzegalnym kopytem starali się ukrywać do ostatniej chwili. Co ciekawe, diabły chadzały zazwyczaj w dziwacznych strojach na plecy zarzucając czerwony kubrak czy frak dość kusy oraz przykrótkie spodnie. Na głowie ze względu na rogi z reguły diabeł nosił kapelusz. Jednym z takich przykładów jest wizerunek Diabła przedstawiony w jednej z najsłynniejszych legend polskich o Panu Twardowskim, który zaprzedał swą duszę. Oczywiście jak to z legendami bywa, nie ma jednej, jedynej wersji. Postać Mistrza Twardowskiego na stałe wrosła w kulturę narodową. Twardowski – zaprzedany dwukrotnie diabłu – raz przez własnego ojca, następnie już jako starzec sam zawiera pakt z diabłem. Zdolny był zatracić swą duszą na rzecz umiejętności alchemicznych i wiedzy tajemnej. Gdy już dochodzi do ostatecznej walki o jego duszę, ten w sprytny sposób sprawia, że zamiast do piekła trafia na księżyc, gdzie jak głosi legenda pozostaje do dzisiaj.

Co ciekawe, sama kreacja tego typu diabła wywodzi się od Belfagora – diabła mało znanego w polskim, szatańskim Panteonie. Ta popularna bajka o mariażu diabła, gdzie z rozkazu Lucyfera poślubił on babę sekutnicę rujnującą go tym samym materialnie, ukazuje nie tylko posłuszeństwo, ale też wyższość jednych diabłów nad drugimi. Zrozpaczony czart ucieka od kobiety, a pomaga mu w tym przypadkowy podróżny, za co postanawia mu się odwdzięczyć. Oto on – czart opęta bogate niewiasty i „pozwoli się” z nich wypędzić owemu wędrowcy udającemu lekarza. Przy trzeciej kobiecie diabeł informuje jednak mężczyznę, że wyzwolenie kobiety oznaczało będzie śmierć lekarza. Ten jednak postanawia uciec się do fortelu i wzywa orkiestrę – gdy ta zaczyna grać – podróżny mówi diabłu, że to jego opuszczona żona odnalazła go i chce go hucznie przywitać. Diabeł jak można się spodziewać porzuca opętaną i ucieka przed zła niewiastą.

Mefistofeles Feliksa Jabłczyńskiego

Czy aby jednak na pewno „nie taki diabeł straszny jak go malują”? Mroczna kompozycja Feliksa Jabłczyńskiego Mefistofeles zdaje się przeczyć temu powiedzeniu. Na obrazie wykonanym farbą olejną na płótnie z roku 1893 widzimy Mefistofelesa – ucieleśnienie zła. Na pierwszy plan wysuwają się twarz oraz dłonie upadłego anioła, który sprzeciwił się Bogu. Z aniołem nie ma on jednak nic wspólnego, wszak uwagę przyciąga przede wszystkim twarz blada i pozbawiona łagodnego wyrazu. Światło padające na jego lico ukazuje nam oblicze mroczne i tajemnicze, przypominające twarz ludzką, jednak tak od ludzkiej twarzy daleką, bo posiadającą element doskonałości w rysach smukłych i dzikich za razem.Ściągnięte ku dołowi blade czoło doskonale kontrastuje z czarnymi niczym smoła brwiami i krótkimi włosami Mefisto. Nos długi i spiczasty oraz pociągła twarz nadają postaci powagę i majestatyczność – nie jest to więc diabeł rodem z Pani Twardowskiej. Jest to postać budząca strach, podziw i szacunek (strach tym większy, im większa świadomość nieśmiertelności i potęgi owej istoty) tego, kto odważy się skupić swój wzrok dłużej na obrazie Jabłczyńskiego.

Usta jego wykrzywione w grymasie niezadowolenia i złości wydają się wraz z oczyma być kluczem do interpretacji dzieła, gdyż nie widzimy całej postaci Szatana. Ginie on w cieniu, jakby komunikując odbiorcy, iż należy do świata ciemności. Oplata swymi dłońmi jedno z bocznych oparć tronu na którym spoczywa. W tej pozie przypomina mi postać węża, który wije się wokół drzewa poznania dobra i zła – oplata je, zdaje się do niego przylegać na wieki niczym biblijny wąż, który skusił Ewę do skosztowania zakazanego owocu. Czy tak jednak jest naprawdę? Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, iż Pan potępionych śpi, lub odpoczywa z przymkniętymi powiekami. Jednakże przyglądając się uważniej można zauważyć, iż oczy ma otwarte – są one prawie tak ciemne jak cień, który na nie pada. Mówi się często, iż Ci, którzy są potępieni nie zaznają nigdy spokojnego snu i odpoczynku, bo dręczyć ich będą koszmary, nie zmrużą oka i nie zaznają spokoju choćby na chwilę – są potępieni i czeka ich wieczna kara. Czy Mefistofeles opierający swą głowę na dłoniach oplecionych wokół nietoperzego tronu jest tego najlepszym dowodem? Pan potępionych, władca piekieł i zło w najczystszej postaci zasiada na nie byle jakim tronie. Majestatyczne i godne swego króla siedzisko z oparciem w kształcie skrzydeł nietoperza oraz sama postać na niej zasiadająca nasuwają skojarzenie z równie często występującą w literaturze i malarstwie sylwetką wampira. Nie da się nie odnieść wrażenia, jakoby malarz poprzez połączenie tych dwóch postaci (a raczej zaczerpnięcie z wampira, tego co dla niego charakterystyczne – motyw nietoperza oraz bladą skórę) chciał stworzyć postać idealną z nutką tajemniczości i ogromem pogardy dla ludzkości, którą władca piekieł zwykł być przedstawiany. Wizerunek gardzącego tym co ludzkie i ulotne jest jak najbardziej uzasadniony, to co ulotne jest domeną człowieka: słabego i kruchego, którego jest w stanie złamać Szatan wydający się mieć nie lada igraszkę w wiecznej rywalizacji walce z Bogiem o duszę śmiertelników. Taki właśnie wydaje mi się być Mefistofeles z obrazu Feliksa Jabłczyńskiego.

Mefistofeles Feliks Jabłczyński

Leżenie Marcin Świetlicki

W myśl słów M. Świetlickiego warto zastanowić się jednak, czy przypadkiem każdy z nas nie ma w sobie pierwiastka bestii, która tylko czeka uśpiona na to, aby uwolnić to co ma w sobie najgorszego. Mówi się przecież o człowieku jako istocie, która posiada dwie natury: jedną dobrą, drugą złą, o tym, iż czasem wystarczy tylko iskra, aby wzniecić bunt duszy wobec tego co standardowe, utarte i powszechnie dopuszczalne, a każdy współczesny człowiek mógłby powiedzieć o sobie:

„A może jestem po prostu potworem,

Potworem na wakacjach?

Na plaży leżę w ciemnych okularach,

W praniebo patrzę…”

No cóż, odpowiedzią na to pytanie będzie chyba inne stwierdzenie: Czas pokaże…

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów