Disco polo – słucham, ale się nie przyznam

dannykey

Punkty: 368
03.11.2014 dannykey

Disco polo pojawiło się w Polsce około 30 lat temu. Muzyka ta cieszyła się bardzo dużą popularnością, szczególnie w latach 1995-1997. Skąd wywodzi się ten gatunek? Otóż muzykę disco polo grano na weselach, była to skoczna muzyka, przy której ludzie mogli swobodnie tańczyć i bawić się. Teksty piosenek były bardzo proste, czasem jedno przesłuchanie wystarczało, aby nauczyć się na pamięć danego utworu. Pionierami muzyki disco polo są takie zespoły jak Bayer Full, Top One, Akcent, Boys czy Fanatic - są to zespoły, które w gruncie rzeczy stworzyły tę muzykę.

YouTube Preview Image

Muzyka disco polo stawała się coraz bardziej popularna, dlatego w latach 90. XX wieku znalazła miejsce w programach telewizyjnych takich jak “Disco Relax” czy “Disco polo live”Po latach sukcesu musiał nadejść moment kryzysu. Niestety przez kilka lat zainteresowanie tym gatunkiem muzyki było bardzo małe, wiele zespołów musiało zrezygnować z tworzenia utworów, na rynku utrzymały się tylko te najlepsze. Po kryzysie nadszedł czas na drugą młodość, a zaczęła się ona w 2007 roku. Gatunek znowu stał się popularny, coraz więcej osób słuchało tej muzyki, na koncertach pojawiały się rzesze fanów. Od marca 2009 telewizja iTV wznowiła nadawany przed laty program “Disco Polo live”, jednak jego emisja została wstrzymana w marcu 2011 roku. Od 5 grudnia 2010 na kanale VIVA Polska emitowany był blok z muzyką taneczną o nazwie „Disco ponad wszystko”. Program ten podniósł dwukrotnie oglądalność stacji. W kolejnych latach coraz więcej stacji telewizyjnych i radiowych uruchamiało programy o tematyce disco polo, zauważono że ta muzyka może się podobać, że ludzie tego słuchają. Najnowszy kanał telewizyjny poświęcony muzyce disco polo uruchomiono 1 maja 2014 roku, należy on do Telewizji Polsat i nosi nazwę “Disco Polo Music”.

YouTube Preview Image

W Polsce utarł się stereotyp, że jest to muzyka niszowa, prymitywna, brak jest w niej oryginalności. Wydaje mi się, że argumenty te są grubo przesadzone. Być może kilkanaście lat temu disco polo stało na niskim poziomie, ale teraz na pewno tak nie jest. ten gatunek się rozwija, rośnie w siłę, teksty są ciekawe, melodia skoczna przy której można się dobrze bawić, a teledyski wykonywane profesjonalnie. Każdy powie, że nie słucha, ale gdy przychodzi na wesele, koncert czy zabawę – tekst piosenki zna w całości. Tak już z nami jest, że często wstydzimy się tego co nam się podoba, bo boimy się, że inni nas wyśmieją. Jest to gatunek jak każdy inny, jednemu się podoba, drugiemu nie. 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów