Dlaczego młodzi i wykształceni Polacy mają kłopot ze znalezieniem pracy?

PETRUS

PETRUS
Punkty: 23
09.10.2014 PETRUS

Oto sześć najczęściej popełnianych błędów!

Od dziesięciu lat jestem przedsiębiorcą, lub przedsiębiorczynią – jak kto woli i od zawsze mam kłopot ze znalezieniem odpowiedniego pracownika mimo głośnych i wiarygodnych statystyk mówiących o tym, że rynek pełen jest bezrobotnych, młodych i świetnie wykształconych osób.

Jakiś czas temu zaczęłam poważnie analizować ten problem i okazało się, że prawie zawsze młodzi ludzie popełniają w relacjach pracodawca – pracownik, te same błędy. Stąd może wynikać problem powszechnego i niezrozumiałego dla wielu bezrobocia.

Nie będzie chyba nadużyciem jeśli oświadczę, że większość pracodawców ceni sobie u potencjalnego pracownika wyraźne poczucie smaku.

Nie da się ukryć, że ludzi z wyższym wykształceniem (zdarza się coraz częściej, że nawet z doświadczeniem w danej dziedzinie) jest dzisiaj pod dostatkiem, dlatego też te atuty nie zawsze są wystarczającym argumentem dla przyszłego pracodawcy, bo ma on po prostu z czego wybierać.

Przyszły pracownik musi być wyraźny i ciekawy dla potencjalnego pracodawcy. Ta właśnie ciekawość powoduje, że szef zechce odkryć pozostałe karty zapraszając przyszłego pracownika na rozmowę kwalifikacyjną, a to dla niego szansa na sukces!

Postaram się w tym artykule, w czytelny sposób uświadomić wam – jakich błędów musicie unikać, a jakie atuty wykorzystać, aby mieć większe szanse na rynku pracy.

I

Nie wysyłajmy Curriculum Vitae za pośrednictwem poczty e-mail!

Nie ulega wątpliwości, że łatwiej i szybciej dostarczymy swoje CV do firmy, w której chcielibyśmy w przyszłości pracować. Musimy jednak pamiętać o tym, że fakt dojścia naszego CV do danej firmy, nie jest równoznaczne z jego „dojściem co pracodawcy”.

W wielu firmach e-mail(e) odbiera upoważniony do tego pracownik (najczęściej jest to sekretarz/sekretarka lub asystent Dyrektora/Prezesa). Nie rzadko to od niego zależy czy nasze CV trafi do szefa, dlatego nie warto ryzykować, bo żaden asystent nie przedstawi swojemu pracodawcy CV osoby, która może stać się dla niego potencjalną konkurencją w firmie.

W dobie Internetu nie trudno jest dowiedzieć się kto personalnie jest właścicielem, Dyrektorem lub Prezesem danej firmy, dlatego też proponuję osobiste dostarczenie CV z potwierdzeniem jego nadania na drugim druku, bądź też wysłanie dokumentu listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Wtedy będziecie mieli większą pewność, że wasze CV faktycznie trafi na biurko szefa.

II

CV to wasza wizytówka

CV jest waszą wizytówką, dlatego też należy w szczególny sposób zadbać o jego estetyczny wygląd. Nie warto przesadzać z kolorystyką, ślaczkami i innymi elementami, które mogą rozpraszać. CV powinno być sporządzone na białym, sztywnym papierze. Dodatkowo punktują osoby, które swoje CV od początku do końca piszą ręcznie!

Czasami zdarza się, że w CV wstawiamy wycięte zdjęcia z wakacji. Faktycznie wyglądamy na nim olśniewająco! Oliwkowa opalenizna, wypoczęte oczy, niestety za plecami umknęły nam greckie palmy, albo ratownik w slipkach. Nigdy tego nie róbmy! Zdjęcie w CV nie musi być dziełem sztuki, musi być estetyczne!

III

Nie przekładajmy rozmowy kwalifikacyjnej!

Jeżeli pracodawca wyznaczył ci datę i godzinę rozmowy kwalifikacyjnej, to znaczy, że najprawdopodobniej uznał, że jesteś osobą interesującą, a tym samym masz za sobą połowę sukcesu! Nie wolno ci zatem odwołać, albo przełożyć rozmowy kwalifikacyjnej! Musisz wiedzieć, że tego rodzaju rekrutacja prowadzona jest w ciągu dnia z wieloma osobami, których CV okazały się najbardziej interesujące. Jeżeli zechcesz przełożyć rozmowę kwalifikacyjną, to możesz pożegnać się z szansą na pracę w tej firmie.

IV

Na rozmowę kwalifikacyjną ubierz się jak maturzysta!

Pięknie skrojony garnitur, drogie i mocne perfumy lub wysokie i stukające szpilki nie zawsze są dobrze widziane, powiem więcej – mogą rozpraszać, a nawet denerwować pracodawcę . Starajmy się zatem zachować umiar we wszystkim co w tym dniu na siebie wkładamy i wylewamy.

V

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rękę podaje pierwszy pracodawca!

Pierwszy również zajmuje miejsce siedzące!

Wiele osób nie wie o tym, że na uścisk dłoni trzeba sobie zasłużyć. Często pojawiają się w artykułach rozbieżne informacje na ten temat, dlatego też aby uniknąć sytuacji krepującej, najlepiej inicjatywę uścisku dłoni pozostawić pracodawcy.

VI

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na pytania odpowiadamy konkretnie i na temat.

Zróbmy sobie mały test. Powiedzmy, że aplikujesz do pracy na stanowisko asystenta Prezesa firmy (np. farmaceutycznej). Jak odpowiesz na pytanie Prezesa:

No dobrze….a dlaczego wybrała Pani/Pan właśnie naszą firmę?

Odpowiedź 1. Ponieważ to duża i świetnie rozwijająca się firma, w której mogę się wykazać.

Odpowiedź 2. Ponieważ pracują tu specjaliści od których mogę się dużo nauczyć, a następnie tę wiedze wykorzystać dla dobra firmy.

Odpowiedź 3. Ponieważ to firma, która ma przedstawicielstwo w wielu krajach, co otwiera drogę do podnoszenie kwalifikacji, kariery i rozwoju, a jednocześnie lepszej wydajności pracownika.

Wydawałoby się, że wszystkie wyżej wymienione odpowiedzi są jak najbardziej prawidłowe i nie ma w nich żadnych nieprawidłowości.

Zastanówmy się jednak raz jeszcze nad pytaniem pracodawcy:

No dobrze….a dlaczego wybrała Pani/Pan właśnie naszą firmę?

Nie zapominajmy też na jakie stanowisko aplikujemy. W tym konkretnym przypadku jest to stanowisko asystenta Prezesa, a zatem będziemy jego prawą ręką, która:

  • Nie może dyskwalifikować szefa wskazując, że to firma sama w sobie, a nie sam szef będzie naszym „guru”.
  • Nie może dyskwalifikować szefa wskazując, że to specjaliści , a nie sam szef będzie tym od którego czerpać chcemy wiedzę.
  • Nie może chcieć podróżować bez szefa.

 

Na tego rodzaju pytanie odpowiadamy (powtórzę raz jeszcze) – biorąc pod uwagę stanowisko, na które aplikujemy, a zatem w tym konkretnym przypadku odpowiedź na pytanie szefa powinna zawierać elementy, które bezpośrednio dotyczą szefa np.:

Ponieważ tego rodzaju stanowisko w prężnie rozwijającej się firmie daje ogromną szansę, nawet mało doświadczonemu pracownikowi na szybki rozwój, a tym samym na wykazanie swojej lojalności względem firmy i pracodawcy.

lub

Ponieważ praca w rozwojowej firmie, u boku jej Prezesa jest najlepszym doświadczeniem dla pracownika zaczynającego swoją zawodową karierę.

Niektórzy mogą uznać tego rodzaju wypowiedzi za swoiste „podlizywanie się” szefowi. Wbrew pozorom, podane wyżej przykłady – jeżeli dotyczą młodej osoby, która dopiero wchodzi na rynek pracy nie są wcale przekłamane i trudno się z nimi nie zgodzić. Na pewno źle byłaby widziana ta wypowiedź gdyby skierowała ją do swojego pracodawcy osoba aplikująca na stanowisko jego zastępcy. Raz jeszcze przypomnę – należy dobrze słuchać pytania, a następnie odpowiadać tak, aby nasze propozycje względem firmy nie odbiegały od jej potrzeb.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów