Do czego się kotek przyzwyczai…

Krzysztof Krzak

Krzysztof Krzak
Punkty: 116
31.05.2015 Krzysztof Krzak

… to dorosły kot będzie jadł przez całe życie. Tak najogólniej można podsumować twierdzenia lekarza weterynarii warszawskiej SGGW, Michała Ceregrzyna, który dowodzi, że kulinarno – gastronomiczne nawyki kota kształtują się w najwcześniejszych miesiącach i latach jego życia i utrzymują się w wieku dorosłym.

Dlatego też należy od samego początku serwować kotom kompletne, zbilansowane i urozmaicone pożywienie. Powinno ono zawierać odpowiednie ilości białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Te makroskładniki, szczególnie lubiane przez czworonogi we właściwych proporcjach znajdują się głównie karmach mokrych, które dostępne są w większości sklepów nie tylko dla zwierząt. Poza walorami stricte smakowymi karmy mokre mają nieocenione znaczenie dla zdrowia kotów.

Zawarta w pożywieniu mokrym woda ma korzystny wpływ na zdrowie dróg moczowych. Zwiększa ona ilość produkowanego moczu , zmniejsza stężenie składników mineralnych w nim zawartych, a przez to zmniejsza się ryzyko powstawania kamieni moczowych i zapalenia pęcherza moczowego. Doktor Michał Ceregrzyn w jednej ze swoich publikacji przytacza wyniki badań, według których kotom jedzącym pokarm mokry łatwiej jest utrzymać właściwą masę ciała i uniknąć nadwagi. Przyjmuje się bowiem, że idealna waga kota wynosi 4 kilogramy, a każde zwiększenie jej o choćby o pół kilograma grozi zwierzęciu otyłością.

Z kolei karma sucha sprzyja utrzymaniu przez kota zdrowej jamy ustnej. Jest też z pewnych względów wygodna dla właścicieli tych czworonogów. Suche pożywienie znacznie dłużej niż mokra zachowuje smak i zapach, a zatem może dłużej pozostawać w miseczce, do której kot w każdej chwili może podejść i wielokrotnie spożywać dowolne porcje, nawet – a może zwłaszcza – pod nieobecność zapracowanego do późnych godzin swojego pana.

Idealnym rozwiązaniem dla zdrowia i wyglądu naszego pupila jest podawanie mu zarówno jednego, jak i drugiego rodzaju karmy. Średnio kot spożywa 10 g suchej lub 30 – 50 g mokrej karmy na jeden posiłek. To tyle samo energii ile dostarczyłby on swojemu organizmowi  zjadając mysz lub nornicę. Dorosły kot powinien otrzymywać 2 – 4 zróżnicowane posiłki dziennie (ok. 20 g suchej i 150 g mokrej karmy dla kotów). Mniejsze ilości pożywienia mogą prowadzić do wychudzenia zwierzęcia, co jest równie niebezpieczne dla jego zdrowia, jak i wspomniana wcześniej otyłość.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów