Do teatru za jedyne 2 złote 50 groszy

Krzysztof Krzak

Krzysztof Krzak
Punkty: 117
10.05.2015 Krzysztof Krzak

W poniedziałek, 11 maja 2015 roku w ponad stu polskich teatrach w 42 miastach ruszy sprzedaż biletów na wybrane spektakle grane w nich, a wyreżyserowane przez znakomitych reżyserów w doborowej obsadzie aktorskiej. Cena pojedynczego biletu wynosić będzie 250 groszy. Ma to związek z 250 – leciem teatru publicznego w Polsce.

Do teatru za 2,50 zł będzie się można wybrać 23 maja br., kiedy to po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Dzień Teatru Publicznego ustanowiony z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego. Najwięcej, bo ponad 20, spektakli granych 23 maja za 250 groszy pojawi się na afiszach w stolicy. Na dwie sceny zaprosi Teatr Studio, który pokaże „Utalentowanego Pana Ripleya” (reż. Radosław Rychcik) i „Oniegina” (reż. Irena Jun). Do Teatru Polskiego wybrać będzie się można na „Króla Leara” (reż. Jacques Lassalle) z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej, do Teatru Współczesnego na „Hamleta” (reż. Maciej Englert), a do Teatru Ateneum na „Tramwaj zwany pożądaniem” (reż. Bogusław Linda). Teatromani zobaczą również spektakle głośno komentowane i te, które zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach teatralnych. Teatr Narodowy w Warszawie, który za 250 groszy zagra na wszystkich swoich trzech scenach,  zaprosi widzów m.in. na „Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego, a TR Warszawa oraz Nowy Teatr w Warszawie wystawią „Anioły w Ameryce” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Ciekawą ofertę zaproponowały także teatry w innych miastach. Na przykład łódzki Teatr Nowy pokaże „Brygadę szlifierza Karhana” (reż. Remigiusz Brzyk) i „Antygonę” (reż. Marcin Liber). W Krakowie Narodowy Stary Teatr zaprosi na inspirowany twórczością Witkacego spektakl „Gyubal Wahazar” (reż. Paweł Świątek), a Teatr im. Osterwy w Lublinie na „Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł” w reżyserii Remigiusza Brzyka. Teatr Polski w Poznaniu wystawi „Samobójcę” (reż. Grigorij Lifanow), Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu „Na Boga!” (reż. Marcin Liber), Teatr Wybrzeże w Gdańsku „Broniewskiego” (reż. Adam Orzechowski), a Teatr im. Żeromskiego w Kielcach “Dzieje grzechu” według powieści swojego patrona w reżyserii Michała Kotańskiego.

W ramach akcji „Bilet za 250 groszy” zaprezentowane zostaną spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością. Wejściówki za 250 groszy będzie można kupić między innymi na przedstawienia stołecznego Teatru Muzycznego Roma czy Teatru Komedia. Pojawi się także wiele propozycji dla dzieci – w akcji wezmą udział m.in. łódzkie teatry Pinokio i Arlekin, Wrocławski Teatr Lalek i warszawskie: Guliwer oraz Lalka.

Pełna lista spektakli, na które będzie można kupić bilety w cenie 250 groszy znajduje się na stronie internetowej www.250teatr.pl. Po bilety jednakże należy się osobiście udać do kasy wybranego teatru (nie jest prowadzona sprzedaż internetowa).

W ramach obchodów 250-lecia powstania teatru publicznego w Polsce, przygotowano także kampanię zewnętrzną “Przeżyjemy w teatrze”. Bierze w nich udział znani polscy rysownicy satyryczni, m.in. Marek Raczkowski, Janek Koza czy Artur Krynicki do przygotowania humorystycznych prac poświęconych rzeczywistości polskiego życia teatralnego. Wybrane prace w formie plakatów pojawią się na ulicach polskich miast. Innym elementem „wychodzenia teatru w przestrzeń miejską” będzie seria murali artystycznych, powstających w różnych miastach. W Warszawie jego namalowania podjął się Jakub Woynarowski, natomiast we Wrocławiu – Sławomir Zbiok Czajkowski. Na miesiące wakacyjne przygotowano programy “Lato w teatrze” i “Teatr Polska”.

Finał obchodów 250. rocznicy powołania w Polsce pierwszego zawodowego i publicznego teatru zaplanowano na późną jesień. 28 listopada w Teatrze Narodowym w Warszawie ogłoszone zostaną wyniki Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka Żywa”. Kilkadziesiąt teatrów w całym kraju zagra tego dnia spektakle, biorące udział w konkursie.

Wszystkie projekty w ramach obchodów jubileuszu „250-lecia teatru publicznego w Polsce”, w tym „Bilet za 250 groszy”, finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ich koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów