Domek dla jeża

DonnaKlara

DonnaKlara
Punkty: 794
12.10.2014 DonnaKlara

Niepozorne jeże są niezwykle pożytecznymi stworzeniami, pełnią role porządkowe w naturze. Zjadają owady np. mszyce, ich poczwarki, larwy, a także ślimaki i myszy. Zwalczają nawet żmije zygzakowate. Nie zapominajmy, że wszystkie gatunki jeży są w Polsce pod ścisłą ochroną.

Jeżowe zwyczaje

Jeśli chcemy zachęcić jeża i stworzyć mu przyjazne warunki w naszym otoczeniu, powinniśmy poznać nieco jego zwyczaje. Stworzenia te stanowią typ samotników, w pary łączą się tylko na czas godów. Są w sumie dzikie, mięsożerne, nie lubią intruzów takich jak psy czy koty. A ich największymi chyba naturalnymi wrogami są kuny i borsuki.

Jeże prowadzą nocny tryb życia, w dzień śpią, nocami żerują. Na zimę zapadają w długi, kilkumiesięczny sen, ale zawczasu na ten właśnie okres zbierają zapasy tłuszczu pod własną skórą. Najwięcej więc jeże zjadają jesienią. Jeśli jeżyk nie osiągnie przed zima wagi 0,8 kg, nie będzie niestety w stanie jej przetrwać.

Jeże najchętniej zamieszkują zagajniki, okolice lasów mieszanych, lubią też gęste zarośla, żywopłoty, sterty gałęzi czy spore kłody drewna. W mieście muszą znajdować schronienie w ogrodach czy parkach.

Jak zachęcić jeża?

Przesadnym ładem i porządkiem nie zwabimy jeża do ogrodu. Powinniśmy mu pozostawić gdzieś na uboczu stertę liści czy obszar nieskoszonej trawy, żeby mógł się skryć, a również mieć naturalne zasoby swej żywności (robaki, pasożyty). W ogrodowym ogrodzeniu należałoby zostawić jeżowi niewielki (około 10 cm) otwór, żeby mógł sobie wejść na ten teren. Dziki na ogół jeż, powinien znaleźć w nieuporządkowanej części ogrodu, swoją bezpieczną rezydencję.

Lokalizacja i wymogi jeżowego domku

Najlepszym miejscem na postawienie domku dla jeża, będzie spokojny, mało uczęszczany, nieco oddalony obszar ogrodu. Nie powinna zbierać się tam wilgoć, a więc nie może to być teren zagłębiony czy obniżony. Najkorzystniej będzie usytuować wejście do jeżowego domku blisko jakiejś naturalnej osłony np. murku czy ściany. Oddalenie od takiej osłony powinno być niewielkie, (jedynie na około 10 cm), żeby większe zwierzęta nie miały tam wstępu. Warto byłoby też ułożyć korytarz, czy nawet labirynt, by utrudnić dostęp niepożądanym gościom.

Domek jeża powinien mieć minimum 35 cm wysokości, około 40 – 50 cm długości i tyleż szerokości. Warto stworzyć w jeżowych posesjach przedsionki, stanowiące już pierwszą barierę bezpieczeństwa. Wlot do przedsionka nie powinien być większy niż 20 na 15 cm, by nie przecisnął się tam żaden drapieżnik, kuna czy borsuk.

Budowa domu

Domek dla jeża można kupić gotowy, ale równie dobrze można go wykonać samodzielnie. Do budowy ścian domku najlepiej użyć surowych desek sosnowych ( np. o grubości 25 mm). Nie zaleca się używania drewna malowanego czy impregnowanego. Wystarczą nam do tego proste narzędzia do obróbki drewna.

Domek warto umieścić np. na ruszcie z desek. Zapobiegnie to wdzieraniu się wody po większych deszczach czy roztopach. Podłogę możemy ułożyć np. ze sklejki wodoodpornej.

Rezydencję jeża dobrze będzie przykryć spadzistym daszkiem osłoniętym nieprzemakalną folią, dla ochrony przed zaciekaniem. Najlepiej, żeby dach był na zawiasach, otwierany do góry.

Domek możemy na zimę ocieplić, ale głownie środkami naturalnymi. W tym celu wysypujemy na domek np. porcję suchych, zgrabionych liści i przygniatamy je gałęziami, by się nie rozwiały. Boki domku powinny mieć kontakt z powietrzem, więc nie powinniśmy obkładać ich folią.

Wnętrze domu wyposażamy jedynie w suche siano. Nie używamy tam styropianu czy trocin. Jesienią wsypujemy siano do około połowy wysokości domku, a przed mrozami – napełniamy nim cały domek, aż po dach. Nie musimy tworzyć w takim domku żadnych specjalnych kanałów wentylacyjnych, bo naturalne (drewniane) ściany są przewiewne.

Uwagi specjalne

Do domku jeża nie powinniśmy za często zaglądać, trzeba zwierzęciu zapewnić spokój.

Jeżom nie dajemy mleka ani pieczywa, nie trawią tego.

Dla ewentualnego dokarmienia podajemy rozdrobnione mięso oraz wodę. Wystawiamy wszystko na zewnątrz domku.

Nie wolno brać jeży na ręce, przetrzymywać czy oswajać, bo są pod ścisłą ochroną. Należy zapewniać im warunki jak najbardziej naturalne.

Jeże są wędrownikami, zwykle po zimie przemieszczają się gdzie indziej. Na wiosnę należy ich domki wyczyścić z siana, a całkiem nową ściółkę dołożyć przed nadejściem zimy.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów