Domy z gliny, słomy, drewna – czyli najnowsze trendy

DonnaKlara

DonnaKlara
Punkty: 748
11.10.2014 DonnaKlara

Z bardzo tradycyjnych surowców, takich jak glina, słoma czy drewno, możemy stworzyć sobie ultra nowoczesne, niepowtarzalne i komfortowe domy. Dodatkowo są to domostwa przyjazne, tanie, energooszczędne, a wręcz pasywne.

Przyjazność

Naturalne materiały jak słoma, glina i drewno nie zawierają żadnych szkodliwych dla zdrowia czy też toksycznych substancji. Na ich przetworzenia nie wydatkujemy zbyt dużo energii. Jeżeli są to surowce dostępne w pobliżu – nawet nie ponosimy kosztów i trudów transportu. Rygorystycznie ograniczana emisja dwutlenku węgla do atmosfery – będzie więc przy takich materiałach budowlanych – znikoma. Owe mało przetworzone, naturalne materiały nawet po zakończeniu eksploatacji wykonanego z nich domu, nie będą zanieczyszczać środowiska. Po prostu same z czasem w ziemi się rozłożą, albo posłużą ponownemu naturalnemu użyciu.

Niepodważalne zalety

Zalet budownictwa mieszkaniowego z gliny, zmieszanej ze słomą, odpadkami drewna czy innymi wypełniaczami – jest ogromnie wiele. Podstawowymi pozytywami tak zbudowanych domów będzie:

  • świetna regulacja mikroklimatu wewnątrz domu – naturalne ściany same wchłaniają i odparowują wilgoć, potrafią utrzymać stały, najwłaściwszy do życia poziom wilgotności,

  • duża odporność na ogień – osiągana dzięki dostatecznie grubej i twardej warstwie ochronnej, tworzonej celowo z gliny lub tynku wapiennego,

  • znakomita izolacja termiczna i akustyczna ścian z gliny, słomy i innych wypełniaczy. Tak zbudowane przegrody są bardzo termoizolacyjne, mają niski współczynnik przenikania ciepła. Jednocześnie akumulują ciepło wewnątrz domu, przez co zmniejszają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Ściany takie również świetnie wytłumiają dźwięki i hałasy,

  • taniość i powszechna dostępność zdrowych materiałów do budowy,

  • niskie koszty eksploatacji,

  • niepowtarzalna oryginalność każdego tak tworzonego domostwa.

Rożne techniki

Stosowane są bardzo różne metody przy stawianiu domów z naturalnych materiałów. Same surowce możemy mieszać w najróżniejszych proporcjach, stosować też inne komponenty naszych budowlanych materiałów. Glina może stanowić spoiwo np. dla słomy, trocin, wiórów, granulek keramzytu itp., ale może także być użyta jako otoczenie innych surowców i pełnić rolę solidnego, wzmacniającego tynku.

Najogólniej, wyodrębniamy dwie odmiany gliny: lekką i ciężką. Lekka to glina wymieszana z bardzo dużą ilością lekkich wypełniaczy np. słomy, trocin, wiórów. Glina ciężka, mieszana jest z głównie z piaskiem, przy stosunkowo niewielkim udziale lżejszych wypełniaczy. Ciężar lekkich odmian gliny wynosi około 100 kg/m3, a ciężkich – sięga 1000 kg/m3. Musimy brać to pod uwagę projektując poszczególne elementy konstrukcji domu.

Inną formą naturalnego budulca mogą być bloczki gliniane, zwane glinianymi cegłami. Nie wypala się ich jednak (jak cegieł), a jedynie wysusza. Używając zaprawy glinianej lub wapienno-glinianej – z bloczków tworzymy zewnętrzne i wewnętrzne ściany nośne, a także działowe. Możemy nawet z nich budować tzw. pruskie mury. Takie bloczki można samemu wytworzyć na placu budowy, albo kupić gotowe.

Bardzo ciekawy będzie także dom wzniesiony z drewna i gliny. Ściany nośne tworzy się z polan, układanych w poprzek muru i przekładanych masą gliniano-trocinową, jako warstwą izolacji. Około połowę objętości ściany stanowi tu drewno. Potem dokonuje się impregnacji murów lub pokrycia ich naturalnym tynkiem.

Inne metody naturalnego budowania to między innymi:

  • budowa z kostek słomy, tynkowanie ich gliną lub wapnem,

  • ręczne układanie poszczególnych warstw gliny,

  • ubijanie gliny w szalunkach.

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów