Drewniana Małopolska. Wola Justowska

MirJan

MirJan
Punkty: 3763
19.04.2015 MirJan

Niewielki skansen oraz drewniany kościółek (a raczej to, co z niego zostało) to atrakcje, dzięki którym Wola Justowska cieszy się sporym zainteresowaniem. Turyści, którzy planują spacery po terenie pobliskiego Lasu Wolskiego, chętnie tu zaglądają. Drewniana zabudowa znajduje się przecież w niewielkiej odległości od słynnego rezerwatu „Panieńskie Skały”, będącego jedną z największych atrakcji przyrodniczych Krakowa. Co można zobaczyć na Woli Justowskiej?

 

009 wola justowska

Na terenie parafii na Woli Justowskiej czeka na nas sporo ciekawostek i dość oryginalnych obiektów. Parafia NMP Królowej Polski to w istocie niewielki skansen. Główną jego atrakcją miał być drewniany kościół, przeniesiony na teren Woli Justowskiej pod koniec lat 40-tych XX wieku. W pewnym sensie to w dalszym ciągu ów kościół, przez swój obecny stan, w dalszym ciągu pozostaje jednym z najbardziej oryginalnych obiektów w tej części Krakowa. Kto bowiem wybierze się do kościoła stojącego przy alei Panieńskich Skał, ten zobaczy… wznoszący się tuż nad ziemią czerwony dach. Gdzie kościół? Otóż pozostała z niego jedynie murowana krypta, która obecnie pełni rolę kościoła. Od kilku lat trwają prace związane z odbudową kościółka. Jakie będą jej efekty? Czas pokaże.

 

008 na woli justowskiej

 

Kościół przeniesiony z Komorowic na teren Woli Justowskiej był wspaniałym zabytkiem. Pochodził z pierwszej połowy XVI wieku, jednak w połowie XVII stulecia został rozbudowany. Najprawdopodobniej przez pewien czas służył on protestantom, dopiero w początkach wieku XVII miał zostać zwrócony katolikom. Wzniesiony na zrąb, był ciekawym przykładem łączenia się stylu małopolskiego i śląskiego w architekturze sakralnej. Wyróżniał się charakterystyczną wieżą oraz okazałymi sobotami. Zachwycał też swym wnętrzem. Do dziś możemy je podziwiać – wystarczy, że włączymy film „Potop”, którego ostatnie sceny powstały w zabytkowym wnętrzu. Było to chyba ostatnie szczęśliwe wydarzenie w dziejach tego drewnianego zabytku. W 1978 roku po raz pierwszy kościół został zniszczony przez pożar. Na szczęście po kilku latach udało się go odbudować, a 1984 roku odbyła się jego ponowna konsekracja. Już w tym czasie kościół nieco zmienił swój wygląd. Choć wiernie odtworzono wieżę, zdecydowano się na ustawienie drewnianego kościółka na murowanej krypcie. Dziś można docenić przezorność tych, którzy decyzję o budowie murowanej krypty podjęli. Po kolejnym pożarze, do którego doszło w 2002 roku, została już tylko ona. Jak długo jeszcze rozmiary kościoła parafialnego będą ograniczone do tejże krypty? Trudno powiedzieć, pojawia się jednak światełko w tunelu i szansa, że wkrótce ruszą prace związane z odbudową kościółka na Woli. Oby tylko ten, który powstanie w przyszłości, miał nieco więcej szczęścia od swych poprzedników.

 

007 na woli justowskiej

Więcej szczęścia mają pozostałe obiekty na terenie „skansenu” na Woli Justowskiej. Z XVIII wieku pochodzi spichlerz z Trzyciąża, który przyciąga uwagę swym charakterystycznym dachem z okapami. Jest też karczma z Pasieki koło Czernichowa, pełniąca obecnie rolę plebanii. Na terenie skansenu znalazły się też dwa obiekty z XIX wieku. To dom z Grybowa oraz spichlerz z Sobiniowic. Choć zespół drewnianej zabudowy na Woli jest niewielki, a nazwa „skansen” wydaje się znacznie przesadzona, warto tu zajrzeć choć na chwilę.

010 wola justowska

 

Choć najważniejsza atrakcja założonego w 1949 roku została zniszczona, skansen nadal ma się dobrze. Choć nie jest zbyt dobrze znany turystom, ma wielu sympatyków. Z pewnością jest popularny wśród tych, którzy często odwiedzają Kraków i atrakcje znajdujące się na terenie Lasu Wolskiego lub też w jego najbliższej okolicy.

006 wola justowska

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów