Drzewo długowieczności

DonnaKlara

DonnaKlara
Punkty: 928
18.02.2015 DonnaKlara

Ogromną sławę zdobywa ostatnio na Zachodzie kolejna egzotyczna roślina o niesamowitych właściwościach. Chodzi o drzewo pochodzenia azjatyckiego, rosnące w Chinach, Indochinach i Malezji. Osiąga ono do 10 metrów wysokości, ma wąskie, gęste liście  o zapachu cytryny i rodzi żółtawe, kwaśne owoce, nieco przypominające nasz agrest (choć jego owoce są sporo większe). Angielska nazwa tej rośliny to Indian gooseberry

Drzewo, o którym mowa to liściokwiat garbnikowy (Phyllanthus emblica) zwany popularnie amlą lub amalaką. Mieszkańcy Indii nazywają je drzewem długowieczności. Począwszy już od czasów starożytnych, zalety świętego drzewa amla opisywała i na wiele przypadłości zalecała, medycyna ajurwedyjska.

Cenione są własności lecznicze, kosmetologiczne oraz smakowe owoców tego drzewa. Miejscowa ludność przede wszystkim używa owoców amla na przetwory oraz do bieżącej konsumpcji.

amla-candy-6
Prowadzone od 2000 roku międzynarodowe badania naukowe potwierdziły ważne zdrowotne zalety liściokwiatu. Okazało się, że owoce amla zawierają około 20 razy więcej witaminy C, niż np. pomarańcze. Posiadają w swym składzie rzadko spotykany, ogromny zestaw flawonoidów, czyli naturalnych antyoksydantów. To także i dzięki nim, działanie owoców jest mocno odmładzające i poprawiające kondycję całego organizmu.
Do najważniejszych oddziaływań leczniczych owoców amla, medyczni badacze zaliczają:

 • działanie moczopędne,
 • zmniejszające nadciśnienie spowodowane stresem,
 • chroniące przed nowotworami,
 • działanie przeciwbakteryjne,
 • przeciwcukrzycowe,
 • działanie przeciwwirusowe,
 • właściwości przeciwmiażdżycowe
 • chroniące serce i układ krążenia,
 • działanie ochronne dla kości, spowalniające procesy osteoporozy,
 • pomoc w leczeniu anemii a także anoreksji,
 • wspomaganie układu odpornościowego,
 • pomoc w leczeniu układ oddechowego,
 • leczenie krwotoków, wylewów, wrzodów żołądka i wielu innych.

Naukowcy właśnie uzgadniają stanowisko, według którego amla już wkrótce powinna dołączyć do ekskluzywnego klubu roślin „adaptogennych”.  Oznacza to m. in., że owoc amla potrafi wspomagać nasz organizm w dostosowywaniu się do wszelkich zmian, w tym także w zwalczaniu niekorzystnych zmian chorobowych. Niesie nam wszechstronne wsparcie, także przy zwalczaniu urazów.

Amla używana jest w wielu ajurwedyjskich preparatach zarówno leczniczych, jak i kosmetycznych. Posiada wyjątkowo znakomite właściwości odmładzające, stanowi także uznany afrodyzjak. Jest szczególnie długotrwale działającym antyoksydantem.

amla oct 10 023

Amla ma również niesamowite właściwości wpływające na zdrowie i urodę naszych włosów. Świetnie służy wzmacnianiu ich cebulek, skutecznie przeciwdziała wypadaniu włosów. Najczęściej stosowana jest jako olejek odżywiający i wygładzający włosy oraz nadający im ładny połysk. Właśnie olejek do włosów jest chyba jedynym, nieco bardziej znanym u nas produktem zawierającym składniki liściokwiatu garbnikowego.

Nie na darmo drzewo amla czczona jest już od bardzo wielu wieków, jako jedno z pięciu świętych drzew w hinduizmie. Wymieniane jest ono nawet w tekście tantry hinduistycznej. Uważane jest też za siedzibę bogów (konkretnie, bogini Lakszmi, w tradycji wisznuizmu bengalskiego).

Chyba jednak warto, żebyśmy zwrócili swoją uwagę na tak wyjątkowo cenne zalety tej rośliny. Dobrze byłoby także starać się poszukiwać jej składników w tych naprawdę dobrych suplementach diety, lekach czy też kosmetykach.
Bądźmy zatem w pełni świadomi niezwykłych cech owego cudownego, egzotycznego drzewa, zasługującego z całą pewnością na miano drzewa długowieczności.

Wyprawę do Indii  czy Chin może nieprędko uda man się zrealizować, ale przywożone stamtąd substancje, może już niedługo bedą mogły cieszyć nas – swoim oddziaływaniem

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów