Dyskopatia – nasz wróg numer 1

RePortal

RePortal
Punkty: 0
07.12.2014 RePortal

Choroby związane ze zwyrodnieniem krążków międzykręgowych są dziś niemal plagą. Z problemem tym zmagają się zarówno osoby starsze, jak i młode. Te drugie, z perspektywy psychologicznej, są w dużo gorszej sytuacji, ponieważ pryzmat życia w permanentnym bólu nie napawa optymizmem. Dużym minusem jest również to, że osoby młode, przez problemy z  kręgosłupem, mają również ograniczania związane z wyborem pracy, ponieważ zaawansowana dyskopatia uniemożliwia wykonywanie wielu zawodów.

Pojawia się więc pytanie, co robić, by nie doprowadzić do takiego stanu, w którym nasz kręgosłup woła o pomoc, a my nie wiemy co począć? Najlepszym rozwiązaniem jest regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta bogata w błonnik i antyoksydanty – to dość ogólne i można by rzec wyświechtane formułki, ale w swej prostocie bardzo skuteczne. Żeby to lepiej zobrazować, wystarczy wyjaśnić, czym spowodowane są choroby krążka międzykręgowego. Najczęściej przyczyną rozwoju dyskopatii jest nieprawidłowa eksploatacja kręgosłupa, jak to rozumieć? Są pozycje, które w szczególny sposób obciążają nasz kręgosłup, najmniej naturalną jest pozycja siedząca, jeżeli nakłada się na to jakaś nieprawidłowość związana z utrzymywaniem tej pozycji lub też wada postawy, wówczas nasz kręgosłup obrywa podwójnie.

despair-513528_1280

Dlatego w dobie komputera i internetu ważne jest, by zachować równowagę  pomiędzy zdrowym trybem życia i tym, co dla nas przyjemne, a niekoniecznie pożyteczne. Sport bowiem daje nam coś czego nie da nam komputer – możliwość wzmocnienia wszystkich mięśni, prawidłowego funkcjonowania w pełnym ich zakresie. Jest to kluczowe, ponieważ prawidłowo pracujące mięśnie są amortyzatorami dla kręgosłupa i całego układu ruchu. Natomiast długotrwałe siedzenie osłabia nasze mięśnie, maksymalnie eksploatując przy tym kręgosłup. Alternatywę dla przygarbionej pozycji w skórzanym, choć nie do końca przystosowanym fotelu, stanowić może siedzenie dynamiczne – na piłce do pilatesu, podczas którego mięśnie stabilizujące pracują odciążając kręgosłup.

Jeżeli chodzi o odżywianie, kluczowe jest omijanie produktów przetworzonych, które w szczególny sposób wpływają na rozwój stanów zapalnych. Błonnik i antyoksydanty sprzyjają usuwaniu toksyn oraz zmniejszają ryzyko rozwijanie się komórek nowotworowych. Jeżeli ból już się pojawił, najkrótszą i moim zdaniem najlepszą drogą do rozwiązania tego problemu, jest udanie się do specjalisty, prześwietlenie odcinka, w którym czujemy dyskomfort i wyjaśnienie źródła bólu. Przyczyn jego występowania jest bardzo wiele. Im jest on intensywniejszy i dłużej trwający, tym ryzyko wykrycia dyskopatii jest większe. Wiele osób przez odwlekanie decyzji pójścia do lekarza naraża się na zaostrzenie się stanu zapalnego, co w konsekwencji prowadzi do pogłębienia się choroby, a w skrajnych przypadkach do rozwoju nowotworu. Wczesne zdiagnozowanie dyskopatii jest bardzo istotne, ponieważ kręgosłup nie ma zdolności regeneracyjnych, ale istnieje możliwość zatrzymania tej choroby we wczesnym stadium poprzez poprawę swoich niewłaściwych nawyków ruchowych, zmianę trybu życia i właściwe odżywianie. 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów