“Dzielnica obiecana” — Uniwersum Metro 2033 na polskim podwórku

Kostkos

Kostkos
Punkty: 233
17.11.2014 Kostkos

A dokładniej w Krakowie, a jeszcze ściślej — pod Krakowem, w okolicach Nowej Huty. Z serii Metro 2033 przeczytałam do tej pory dwie pierwsze części “Metro 2033″ oraz “Metro 2034″, zaczęłam też czytać część, której akcja dzieje się w Petersburgu: “Piter”. Przez tę jednak, przyznaję, nie przebrnęłam. Ogólnie do formuły, języka, czasami rozwiązywania akcji mam pewne zastrzeżenia, ale pomysł na świat postapokaliptyczny osadzony w tunelach metra, schronach czy katakumbach bardzo mi się podoba (tak, wiem, pomysł zaczerpnięty z gry “Fallout”). Dlatego tym bardziej sięgnęłam po “Dzielnicę obiecaną”, w której to widzimy Polskę po wojnie atomowej, ludzi stłoczonych w schronach, zmagających się z powierzchnią, która jest jednym z największych wrogów.

Po przeczytaniu połowy miałam dość. Dwójka głównych bohaterów, Marcin i Ewa, to młodzi ludzie wplątani w polityczną aferę, zmuszeni do ucieczki z bezpiecznych schronów. Wyruszają więc do tajemniczego Krakowa, gdzie — podobno — żyje się ludziom lepiej. Pomaga im, a jakże, równie tajemniczy duch — Rusek, zwany też Wesołym. Duchy to interesujące postacie — walczą ze stworami, pomagają na różne sposoby ludziom, ale tylko wtedy, gdy im się to opłaca. Sami bohaterowie “Dzielnicy…” porównują ich do wiedźminów. Dla mieszkańców podziemi, duchy to legenda i potęga. Po drodze jednak plany się zmieniają, zamiast do Krakowa lub Kombinatu (miejsca pełnego inżynierów, uchodzącego za raj w czasach Pożogi), Wesoły prowadzi Marcina i Ewę do miejsca zwanego “Muzeum”. Z drugiej strony mamy wątek ludzi, którzy udają się w pogoń za trójką uciekinierów. Wątek Siedlara, jego drużyny oraz komunistów pokazuje świat z niego innej perspektywy. Patrzymy na Kraków w czasach pożogi z punktu widzenia ludzi bardziej dojrzałych i doświadczonych.

Niestety, w książce znajduje się kilka nieścisłości. Raz jest powiedziane, że ludzie, jako jedyny gatunek, opierają się mutacji i ewolucji popromiennej, ale jest przecież też mowa o szarych, którzy mogą być zmutowanymi ludźmi. Mamy popielnych, żyjących na powierzchni, przez co narażonych na promieniowanie, którzy bardzo zmienili się fizycznie. Mamy zdanie wypowiedziane wprost przez Wesołego: “Ot, widzicie, cały Kraków. Mnóstwo dzikich, mutujących ludzi”. Druga sprawa to właśnie owa mutacja. Właściwie każde zwierzę, o którym jest mowa ulega podobnej przemianie: stają się większe, niebezpieczniejsze, dziksze, żarłoczne, agresywne. I tak, mamy: zmutowane gołębie, szczury, wrony, jednomyślne ptaki, koty… Pewnie można by tak jeszcze wymieniać. Drażniło też to, że główna dwójka bohaterów znała świetnie historię z “Gwiezdnych wojen” i “Klossa”, ale nie miała pojęcia czym były politechniki i nie znali, choćby fragmentarycznie, historii Polski. We wcześniejszych częściach ludzie starsi opowiadali młodym o czasach sprzed wojny. Tutaj pan Onufry, opiekun przyszywanego rodzeństwa, opowiadał mi tylko treści książek i filmów. Trochę mi brakowało takiej tęsknoty za dawnymi czasami. Zastanawia też fakt, że bohaterowie chodzą po napromieniowanej powierzchni mają na sobie tylko jakieś maski, mało kto ma kombinezon.

"Dzielnica obiecana" - Kraków (okładka książki);

Pod tymi względami książka, niestety, nie zaskakuje. Jak już wspomniałam, wciąga mnie sam świat. Podoba mi się, że w “Dzielnicy obiecanej” faktycznie obecna jest walka o przetrwanie. W rosyjskich częściach często pojawiało się filozofowanie, które czasami nieco nudziło. I trzeba przyznać, że Kraków jest tak “plastycznym” miejscem, że naprawdę byłam w stanie wyobrazić sobie zniszczone miasto. Mimo wszystko, naprawdę fajnie było przeczytać książkę, która opisuje świat Metro 2033 w Polsce. “Dzielnica obiecana” ma strukturę otwartą. Kończy się tak, że w zasadzie Majka może śmiało dopisać kolejny tom.

Książka niesie za sobą przesłanie — i to naprawdę dobra i mądra puenta. Mianowicie: dopóki ludzie się nie zjednoczą, dopóty będą słabi jako gatunek.

—-

Dzielnica obiecana, Paweł Majka, Insignis, Kraków 2014.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów