Elektornika ubieralna – nowa moda ?

Anjin

Punkty: 33
14.02.2015 Anjin

Werables czyli urządzenia elektroniczne, które można ubierać jako część codziennej garderoby od około dwóch lat stopniowo zdobywają rynek na całym świecie, a także i w Polsce.

Największą popularnością wciąż cieszą się opaski treningowe, które oferują mierzenie funkcji ciała podczas aktywności fizycznej, jednakże coraz większe zainteresowanie zdobywają tak zwane inteligentne zegarki, oraz biżuteria z wieloma funkcjami elektronicznymi.
Mimo, iż nie są to jeszcze urządzenia masowo kupowane i noszone, to jednak według prognoz ekspertów w roku 2015 ich sprzedaż ma wzrosnąć kilkukrotnie. Ceny „inteligentnych urządzeń” są obecnie dość mocno zróżnicowane, te prostszego zastosowania jak opaski treningowe, dobrej klasy, można kupić już za około 200 zł, natomiast dobre smartwache, które są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i funkcjonalnie, szacują się cenowo w granicach 1000 zł.
Jednakże rynek ten dopiero się zaczyna kształtować, co niewątpliwie płynie na zmianę cen, ilości i dostępności tego typu urządzeń, warto niewątpliwie zwrócić uwagę na fakt, że identycznie było kiedyś ze smartfonami, gdzie początkowo były to też drogie, niszowe urządzenia dla nielicznych, a obecnie rynek tych telefonów jest przeogromny i wciąż w szybkim tempie rozwijany.

Ułatwienie życia codziennego, to główne założenia elektroniki ubieralnej, natomiast trzeba także zwrócić uwagę na zagrożenia, które niesie ze sobą rozwój tego typu technologii i trendów z nią związanych, jak coraz większa możliwość inwigilacji przez hakerów, czy inne jednostki, obniżenie prywatności, narażanie danych osobistych na przejęcie itp.

Bez względu na wszystko technologia rozwija się i będzie dalej rozwijała, jest to nieodwracalny proces, który w unikatowy sposób może być również zaadaptowany do szeroko pojętej mody. Stylistyka i stosowane wzornictwo tychże urządzeń coraz częściej nie odróżniają ich od pierwowzorów, producenci prześcigają się, by ich produkty miały nie tylko zastosowanie praktyczne, ale i stylistyczne. Smartwache i im podobne produkty dzięki swojemu różnorakiemu designowi mogą być śmiało noszone nie tylko co casualowych stylizacji, ale także do bardziej eleganckich czy wręcz nawet do oficjalnych kreacji. Ich niewątpliwym atutem jest to iż zastosowana w nich technologia pozwala zmieniać design urządzenia w zależności od naszego upodobania, co przekłada się na możliwość stosowania jednego produktu na wiele okazji, a nie zakupywania wielu na poszczególne z nich.

 

Moda różne na imiona, obecnie niewątpliwie wkraczamy w jej nowy wymiar w którym dużą rolę zaczynają odgrywać otaczające nas technologie, w jakim kierunku to się rozwinie i na ile zaadaptuje, na to musimy jeszcze poczekać..

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów