Endometrioza. Jak łagodzić dolegliwości?

MirJan

MirJan
Punkty: 2437
27.11.2014 MirJan

Problemy związane z tą przypadłością znane są wielu kobietom na całym świecie. Pozornie niegroźna, może okazać się chorobą wyjątkowo uciążliwą. Gruczolistość zewnętrzna macicy, znana bardziej jako endometrioza, zaliczana jest do chorób przewlekłych. Na czym polega ta choroba? Jakie są jej objawy i w jaki sposób radzi sobie z nią medycyna?

Na czym polega ta choroba?

Endometrioza to choroba, w przypadku której głównym problemem stają się komórki wewnętrznej ściany macicy znajdujące się… poza macicą. Komórki te mogą znaleźć się w jajowodach, często też trafiają do pochwy, jelit lub pęcherza moczowego. Ponieważ tkanka taka „żyje” w tempie określonym przez cykl menstruacyjny, nawet znajdując się poza macicą powoduje comiesięczne krwawienia. Poważnym zagrożeniem w przypadku gruczolistości zewnętrznej macicy staje się właśnie owa krew. Dlaczego? Bo najczęściej nie znajduje ona dla siebie ujścia, przed co gromadzi się w sąsiednich tkankach powodując tym samym szereg dolegliwości i komplikacji zdrowotnych. Podrażnienia oraz ból to tylko te najdrobniejsze problemy. Stany zapalne, zrosty, torbiele oraz problemy z płodnością to kolejne dolegliwości mogące pojawić się w przypadku endometriozy. Skąd bierze się ta choroba? Tego, mimo licznych badań, nie udało się ostatecznie wyjaśnić. Wiadomo, że wśród kobiet dotkniętych tą przypadłością przeważają kobiety w wieku rozrodczym. Wiele z nich ma „genetyczne predyspozycje” do tej choroby, w wielu innych przypadkach głównym czynnikiem powodującym problemy jest tzw. menstruacja wsteczna. O takim zjawisku mówi się w chwili, gdy krew menstruacyjna przedostaje się do miednicy poprzez jajowody.

Jak objawia się endometrioza?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów gruczolistości zewnętrznej macicy jest silny ból w czasie miesiączki lub tuż przed jej rozpoczęciem się. W innych fazach cyklu niepokojącym symptomem staje się z kolei ból pojawiający się w obrębie miednicy oraz bóle w dolnej części pleców. Częstym objawem są również bóle pojawiające się w trakcie oddawania moczu. Takie objawy koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem, gdyż tylko ginekolog jest w stanie określić problem i podjąć odpowiednie leczenie. W większości przypadku polega ono na korzystaniu z leków mających zahamować normalny cykl hormonalny, choć często pojawia się konieczność usunięcia zmienionych przez chorobę tkanek poprzez dokonanie zabiegu chirurgicznego.

Dieta a endometrioza

Choć w przypadku tej choroby niezbędne staje się profesjonalne leczenie, można wspomóc je dzięki odpowiedniej diecie. Udowodniono, że dieta może pomóc w łagodzeniu przykrych dolegliwości i znacznie poprawić samopoczucie. Soja, soczewica, płatki owsiane i świeże warzywa są jej ważnymi składnikami. Równie pomocne mogą być te produkty, w których znajduje się cenny dla zdrowia beta-karoten. Dieta mająca przynieść ulgę kobietom cierpiącym z powodu endometriozy powinna też uwzględniać obecność tłustych ryb, które dzięki wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych mogą pomóc w przywróceniu równowagi hormonalnej. Równowaga hormonalna wymaga też dostarczenia do organizmu odpowiedniej ilości cynku, którego dobrymi źródłami są jajka oraz orzechy. Witaminy C oraz E, produkty zawierające magnez oraz herbata z pokrzywy to kolejne cenne składniki diety, która może przynieść ulgę pacjentkom dotkniętym tak uciążliwym problemem. Przed rozwojem stanu zapalnego mogą z kolei chronić takie dodatki, jak dzięgiel chiński lub też olej z siemienia lnianego.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów