Endorfiny, czyli kilka ciekawostek o szczęściu

Limonka

Punkty: 56
25.10.2014 Limonka

Jest jesień. Na dworze zrobiło się szaro. Przezierające gdzieniegdzie słońce stało się rzadkością. Aura za oknem nie sprzyja wysokiemu poziomowi energii. Jak możemy sprawić, by naszemu organizmowi znów chciało się chcieć?

Nie od dziś wiadomo, że dobry nastrój zaczyna się w mózgu. To tam bowiem wytwarzają się hormony wywołujące pozytywne nastawienie do świata i dobre samopoczucie. Pojawia się więc następne pytanie: Jak przekonać nasz mózg do tego, by zaczął wytwarzać te hormony szczęścia. W lecie wydaje się to niezmiernie proste. Wystarczy położyć się na ciepłym piasku i pochłaniać ciepło, które daje nam słońce. Skąd wziąć molekuły szczęścia, gdy za oknem szaruga i plucha?

Wielu naukowców zajmujących się szczęściem ma na ten temat swoje koncepcje. Jednak wszystkie sprowadzają się do wewnętrznego spokoju. Tylko, czy każdemu z nas spokój da szczęście? Raczej nie. Źródła szczęścia, a więc sytuacje, w których w naszych organizmach wytwarzają się wspomniane hormony, są różne. Różni ludzie, mają różne definicje przyjemności, a przyjemność, jest w naszym ciele nierozerwalnie związana ze szczęściem. Dla jednych największą przyjemnością jest zjedzenie tabliczki czekolady, dla innych ruch na świeżym powietrzu. Niektórzy czerpią przyjemność z przytulania zwierzątka domowego, a innym potrzebna jest obecność drugiego człowieka. Wszystkie opisane sytuacje wywołują w naszym organizmie wzrost poziomu endorfin we krwi, a co się z tym wiąże, znaczne polepszenie naszego samopoczucia i wzrost motywacji do działania.

Jakiś czas temu oglądałam reportaż o kobiecie, która z przytulania uczyniła biznes. Dla kogoś może się to wydać kontrowersyjne, ale Pani po prostu znała najnowsze wyniki badań socjologiczno- psychologicznych. Jej działalność polegała na tym, że umawiała klientów na sesje przytulania. Podczas takiej sesji, przytulała klienta, oczywiście z zachowaniem granic, po przekroczeniu których przytulanie może mieć charakter zachowania seksualnego. Po takiej sesji klient wychodził od terapeutki zrelaksowany i pełen energii na resztę dnia. Wszystko to miało miejsce w Niemczech.

Mam wrażenie, że u nas taka profesja nie przyjęłaby się zbyt dobrze ze względu na poszukiwanie w przytulaniu podtekstu seksualnego. A szkoda, bo może wtedy nie byłoby tylu smutnych ludzi na jesiennych ulicach każdego z polskich miast.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów