Fantastyka wreszcie modna

DOminik

Punkty: 44
16.10.2014 DOminik

Gruby, spocony, z przetłuszczonymi włosami i pryszczami na twarzy i…nie tylko na twarzy. Taki był stereotypowy czytelnik fantastyki. W dodatku zarozumiały, bezczelny, inteligentny, ale utykający swoją inteligencję gdzieś między chamstwem i brakiem wychowania.

Czasy się jednak zmieniły.

Uff, jak to dobrze, chciałoby się napisać, że środowisko ewoluuje i fantastyka, z obskurnej niszowości weszła do powszechnego obiegu kultury popularnej. Dzisiaj, dzięki np. serialowi Gra o Tron, większość osób wie o co w tym wszystkim chodzi. Swoją cegiełkę dołożył Peter Jackson i Władca Pierścieni, pomogły też Gwiezdne Wojny i Avengersi – fantastyka na świecie nigdy jeszcze nie była tak mocna.

Dzisiaj ten opisany przeze mnie wcześniej osobnik jest już w znacznej mniejszości. Fanami fantastyki stali się inni: sportowcy, hipsterrzy, ludzie pracujący w korporacjach, tramwajarze, ojcowie, matki etc. Fantastyka wyszła do ludzi. I choć ci „pierwotni” nadal patrzą na wszystkich z pogardą, to jednak powinni innym dziękować. Dzięki większej popularności gatunek rozwija się w bardzo szybkim tempie. I tak, trafia się coraz więcej gniotów, ale analogicznie do ilości słabych treści, rośnie liczba bardzo dobrych produktów fantasy.

Dlaczego o tym piszę?

Bo jako wielki fan fantastyki zawsze dostawałem po uszach od „pierwotnych”, którzy twierdzili, że się nie znam, że to co czytam to wielkie zero…Po paru latach zmienili zdanie, ale jakby zapomnieli o tym powiedzieć. Do czego zmierzam – nie wolno pastwić się nad nowymi fanami. Każdy wzrost popularności jest dobry. Każda nowa osoba, która zainteresuje się tematem jest fantastycznym osiągnięciem. Zamykanie się na modę, silenie się na niszowość, nie zawsze jest ok. Wyobrażacie sobie fantastykę bez sukcesu LOTR-a, Gry o Tron czy Star Wars?

Ja nie potrafię.

Sądzę, że bez kilku kultowych pozycji, które z butami weszły do popkultury, o fantastyce mógłbym nawet nie usłyszeć. A tego bardzo bym żałował…

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów