Fantasy po australijsku

Kostkos

Kostkos
Punkty: 231
20.01.2015 Kostkos

Kroniki Obernewtyn to seria stworzona w 1987 roku. W Australii niesamowicie popularna, właściwie bestsellerowa. W Polsce mamy przyjemność przeczytać pierwszy tom zatytułowany “Obernewtyn”. Powiem szczerze, że aż dziw bierze, że do tej pory żaden polski wydawca tego nie wydał. Fakt, że jak na powieść fantasy pierwszy tom nie powala objętością (książka liczy sobie 211 stron). Fakt, że fabuła dosyć podobna do wielu książek fantastycznych skierowanych do młodzieży. Fakt, że Carmody rozpoczęła prace nad tworzeniem historii Kronik, gdy miała 14 lat (co może być zarówno aspektem pozytywnym, jak i negatywnym). ALE! Ale książka, seria, cała historia (lub jej zarys) w zasadzie, powstały 28 lat temu. I od początku istnienia na australijskim rynku – seria odnosi sukcesy. I trzeba zaznaczyć, że Kroniki niekoniecznie kierowane są do młodych czytelników. A, co najbardziej istotne, historia naprawdę wciąga.

Pierwszy tom wprowadza nas do świata, który przeżył tzw. Wielką Biel, po której nastąpiła Era Chaosu. Czym one dokładnie były dowiadujemy się powoli, odkrywamy, wraz z bohaterami, poszczególne elementy tej historii. Główna bohaterka, Elspeth jest obdarzona specjalnymi umiejętnościami, można by rzec – magicznymi, musi je jednak ukrywać. Ten tom wprowadza nas do świata Elspeth, poznajemy wszystko głównie z jej perspektywy, m.in. sposoby radzenia sobie w warunkach, w których przyszło jej żyć jako Odmieniec. A Odmieńców, oczywiście, jak się okazuje - wcale nie jest mało. W książce Odmieńcami są osoby dotknięte specyficzną mutacją, dzięki której posiadają one różnego rodzaju umiejętności, niedostępne dla zwykłego śmiertelnika.

Isobelle Carmody

Pierwszy tom, choć niedługi, akcję posiada skondensowaną. Dużo się dzieje, czasami widać sztuczne przyspieszenie, ale ogólnie wszystko się trzyma. Plusem (albo minusem – w zależności od punktu widzenia) jest prosty świat, nie ma skomplikowanych nazw i imion, wszystko wydaje się takie… łatwe do ogarnięcia. Przynajmniej na razie , bo to przecież dopiero pierwszy tom, zostało wydanych siedem, ósmy planowany jest na ten rok.

Obernewtyn, Isobelle Carmody, tłum. Marta Czub, Editio/Helion, Gliwice 2015.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów