Feminizm według Disneya

Michał Solanin

Michał Solanin
Punkty: 175
08.02.2015 Michał Solanin

Kto w XXI wieku najlepiej walczy o postulaty feminizmu? Nie, to nie są neosufrażystki pokroju Manueli Gretkowskiej czy Kazimiery Szczuki. To nie są też skandalistki zza wschodniej granicy spod znaku Femen czy Pussy Riot. Największe brawa należą się wytwórni Walt Disney Pictures. A co niby ma wspólnego potentat kreskówek z feministkami, które chcą same dłubać śrubokrętem w silniku, same wnosić lodówki na dziesiąte piętro i same kierować koparką na budowie? Disney stworzył nowe archetypy, można by rzec – nowy model kobiety, która faceta nie potrzebuje, a nawet jak potrzebuje, to nie zawaha się odstawić go na boczny tor, kiedy już potrzebować go przestanie. W końcu najlepiej kształtować przyszłe postawy u małych dzieci. Nie na darmo jezuici mawiali: dajcie mi dziecko do siódmego roku życia, a ukształtuję go według swojej woli. A dziewczynki wprost uwielbiają utożsamiać się z bohaterkami ulubionych bajek.

Zanim nastał feminizm czyli nieporadna królewna czeka na księcia

Jeśli chodzi o żeńskie bohaterki, bajki miały ten sam schemat od wielu tysięcy lat, od momentu  kiedy pierwsza samica z gatunku homo sapiens opowiedziała swojej córce pierwszą historię przy ognisku. Weźmy pod analizę chociażby najbardziej znane bajki. Królewna Śnieżka,  Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Roszpunka, Piękna i Bestia. Wszystkie te opowieści mają jedną wspólną cechę. Ich główne bohaterki są tak żenująco ciapowate i nieporadne życiowo, jakby ich IQ wynosiło dwadzieścia punktów. Kopciuszek całe życie nie może się wyrwać spod opieki despotycznej macochy, ale wystarczy tylko zorganizować dyskotekę wielki bal i nasza bohaterka nagle wie jak się zbuntować i wyrwać z domu. Oczywiście po melanżu posłusznie wraca do pucowania garów i jechania na szmacie. Z opresji musi ją uratować piękny i zakochany w niej książę. Tak bardzo zakochany, że nawet nie pamięta jej twarzy, musi jeździć po całej okolicy i wciskać wszystkim napotkanym laskom szklany pantofelek do przymiarki. Śpiąca Królewna akurat musi nadziać się na jedyne w całym kraju wrzeciono, chociaż rodzice przestrzegali ją przed tym, jak – nie przymierzając – prawica przed genderem. Resztę bajki musi spędzić śpiąc i czekając na księcia, który obudzi ją pocałunkiem. Analogicznie sprawa wygląda u Królewny Śnieżki i jej podstarzałej macochy, która chciałaby być piękna jak nastolatka. Roszpunka pozwala się przez długie lata więzić w wieży, aż w końcu musiał pojawić się facet, który jej wytłumaczył, że przecież po swoich długich włosach może się spuścić z tego NIEOKRATOWANEGO okna. Można przypuszczać, że musiał jej również wysyłać ostrzeżenia w stylu: uważaj, ściana! W przeciwnym razie długowłosa wpakowała by się prosto na mur. Bella z Pięknej i Bestii, zamiast po ludzku zadenuncjować tytułową Bestię i oddać ją do rakarza lub do cyrku czy innego zoo, samej zaś przejąć zamek i żyć z procentów albo renty feudalnej, cierpliwie czeka aż Bestia łaskawie zmieni się w Pięknego.

Takie archetypy występujące w bajkach miały swój cel. Dziewczynki miały się z nich nauczyć, że nie mają sobie zawracać głowy myśleniem, bo od tego są chłopcy. One mają tylko zmywać gary, ewentualnie pięknie wyglądać w karecie lub na balu oraz czekać na księcia. Nieznalezienie faceta skutkowało tym, że zostawało się starą panną, a w dalszej perspektywie wstrętną czarownicą z brodawką na nosie. Można było też podzielić los Wandy co nie chciała Niemca.

Po co mi książę czyli nowa bohaterka na nowe czasy

W końcu sufrażystki wywalczyły emancypację, prawa wyborcze dla kobiet i dostęp dla dziewczynek do edukacji wyższej niż trzy klasy przyklasztornej szkółki powszechnej. Dziewczęta – w odróżnieniu od bohaterek ich bajek z dzieciństwa – zaczęły domagać się od życia czegoś więcej niż możliwości gotowania, prania, rodzenia dzieci i czekania na księcia. Musiały za tym pójść zmiany we wpajanych wartościach.

W roku 2012  Pixar Animation Studios we współpracy z Walt Disney Pictures wypuszczają animowaną opowieść “Merida Waleczna”. Jak można wywnioskować z tytułu, Merida w niczym nie przypomina swoich poprzedniczek z minionych epok. Strzela z łuku, walczy, jeździ konno, spotyka się w lesie z czarownicami, jednym słowem – korzysta z życia. Wkrótce jednak (jako że to średniowiecze) rodzice postanawiają ją wydać za mąż. To oczywiście budzi sprzeciw bohaterki, która postanawia coś z tym zrobić. W końcu, po wielu perypetiach, udaje jej się postawić na swoim. I tak oto Merida otwiera poczet bohaterek bajek dla dzieci, które na koniec opowieści zostają bez faceta, jest im z tym dobrze i nie chcą niczego zmieniać. Meridzie dodatkowo udaje się zacieśnić relacje z matką i od tej pory obydwie galopują na koniach po nadmorskich klifach.

Jednak najbardziej sztandarowym przykładem girl power jest “Kraina Lodu” wyprodukowana przez Walt Disney Pictures w 2013 roku. Tutaj mamy aż dwie bohaterki-siostry: starszą Elsę obdarzoną magiczną mocą sprowadzania zimy oraz całkiem zwyczajną Anę. Młodsza z początku jest taką właśnie niemyślącą dziewczynką z minionych czasów. Zaręcza się z księciem poznanym w tym samym dniu, a kiedy siostra zwraca jej uwagę na irracjonalność takiego zachowania, ta reaguje klasycznym fochem. Później okazuje się, że Elsa jednak miała rację, a książę okazuje się cynicznym karierowiczem, dla którego związek jest tylko drogą do zdobycia tronu. Ana przy okazji zalicza przygodę w towarzystwie chłopaka z proletariatu, jednak w chwili ostatecznej próby okazuje się, że może liczyć tylko na siostrę.

Pokazało się światełko w tunelu. Teraz tylko pozostaje mieć nadzieję, że scenarzyści i producenci bajek pójdą tym tropem, a ich twórczość, oprócz tego że będzie dostarczać rozrywki, nauczy również najmłodsze odbiorczynie myślenia i odrobiny samodzielności. Jasne że to zadanie dla rodziców, ale – nie oszukujmy się – dla kilkuletniej dziewczynki bohaterka ulubionej bajki jest wzorem do naśladowania.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów