Galveston, powieść twórcy serialu Detektyw

ot_c

Punkty: 16
07.10.2014 ot_c

Detektyw bez wątpienia należy do najpopularniejszych seriali tego roku. Rozgrywający się w mrocznej Luizjanie kryminał ma wierne grono miłośników, którzy z niecierpliwością czekają na nowy sezon i śledzą kolejne doniesienia o obsadzie. Teraz fani serialu mogą umilić sobie to oczekiwanie lekturą, bo właśnie ukazała się powieść Nica Pizzolatto, scenarzysty i producenta serialu.

Głównym bohaterem Galveston jest czterdziestoletni Roy Cady, przestępca pracujący dla szefa mafii działającej w Nowym Orleanie. Roy zajmuje się odbieraniem długów i wymuszeniami, ale kiedy dowiaduje się, że ma raka, nabiera do swojego fachu więcej dystansu. Pewnego dnia szef wysyła go na kolejną podejrzaną robotę, która okazuje się zdradziecką pułapką. Roy musi uciekać z miasta.

Bohater zabiera ze sobą Rocky, młodą prostytutkę poznaną podczas pechowej nocy. Ale przypadkowa znajomość z młodą dziewczyną zaczyna przeradzać się w coś więcej, choć Rocky przysparza Royowi jedynie kłopotów. Ich wspólna droga z Nowego Orleanu do tytułowego Galveston, letniskowego miasteczka w Teksasie, nieoczekiwanie staje się dla zgorzkniałego mężczyzny szansą na zmierzenie się z mroczną przeszłością.

Galveston jest klasyczną powieścią kryminalną, a dokładnie – przykładem gatunku określanego angielskim terminem hardboiled. Nazwa ta odnosi się do jajka, które w miarę gotowania staje się coraz twardsze, co jest oczywiście aluzją do postawy głównego bohatera. Protagoniści powieści z gatunku hardboiled widzieli w życiu niejedno, doświadczyli przemocy i dotknęli mrocznej strony ludzkiej egzystencji. Ich odpowiedzią na te doświadczenia jest cynizm, emocjonalny chłód i ponure poczucie humoru.

Do najsłynniejszych powieści z tego gatunku należą klasyczne kryminały Raymonda Chandlera i Dashiella Hammetta, znane również z hollywoodzkich ekranizacji, w których grywał Humphrey Bogart. Bohaterem tych powieści był najczęściej prywatny detektyw działający na granicy prawa. Nic Pizzolatto nieco inaczej rozkłada akcenty – jego bohater jest bliżej związany z przestępczym półświatkiem, co sprawia, że powieść jest jeszcze bardziej mroczna i przesiąknięta pesymizmem.

Do klasyki tego gatunku nawiązuje także pierwszoosobowa narracja powieści, dzięki której czytelnik dokładnie poznaje mroczną stronę głównego bohatera. W dużej mierze to właśnie ten typ narracji sprawia, że Galveston czyta się jednym tchem. Atrakcyjne poprowadzona narracja odsłania przed nami życie wewnętrzne człowieka przegranego, zmęczonego życiem, skazanego na porażkę, człowieka, dla którego przebłyski humoru stają się jedynym sposobem na oswojenie tej sytuacji.

Galveston to pozycja obowiązkowa dla fanów Detektywa. Nad powieścią Pizzolatto ciąży ten sam pesymistyczny, mroczny klimat, a Roy Cady w wielu wymiarach przypomina Rusta Cohle’a. Bohaterowie nie tylko mają te same inicjały. Łączy ich trochę więcej, ale odkrywanie tych nawiązań pozostawiam czytelnikom.

 

Galveston
Nic Pizzolatto
Przeł. Marcin Wróbel
Wydawnictwo Marginesy

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów