Grecka siupryza SYRIZY czyli czeka nas komedia

Trybuna Lemingradu

Trybuna Lemingradu
Punkty: 357
26.01.2015 Trybuna Lemingradu

Widmo krąży nad Europą, widmo komunizmu. W Helladzie przyspieszone wybory parlamentarne wygrała skrajnie lewicowa SYRIZA dowodząc, że ludzie są niereformowalni w swojej głupocie i poprą każdego, kto im obieca darmową wyżerkę. Komuniści (tak, proszę Państwa, komuniści – SYRIZA to w głównej części trockiści, maoiści, alterglobaliści i cała reszta komunistycznej menażerii) obiecali i wygrali. Czy dotrzymają? Śmiem wątpić, Grecja nie ma środków, na kredyty liczyć nie może a dodrukowanie pieniędzy jest niemożliwe – chyba, że powróci do drachmy, która będzie tyle samo warta co peerelowskie papierki czy rubel transferowy.

A właśnie dodruk pieniędzy proponuje SYRIZA i to wprost powiedział w wywiadzie dla „Deutche Welle” Georgios Katrougalos, unioposeł z ramienia tej partii: „To co proponujemy, to polizowanie polityki pieniężnej EBC (Europejskiego Banku Centralnego – przyp. mój), który, mówiąc najprościej, wydrukuje więcej pieniędzy. W ten sposób nastąpiłoby uwspólnotowienie zadłużenia. Prawdopodobnie trzeba będzie się liczyć z wyższą stopą inflacji, ale w tej chwili naszym głównym problemem nie jest przecież inflacja, tylko deflacja”. Proszę, jakie proste rozwiązanie – nadrukujmy forsy, niech nasze długi spłacają wszyscy, hulaj dusza piekła nie ma. O deflacji nic nie napiszę, w dobie szalonego skoku franka szwajcarskiego i spadku wartości euro takie gadanie to kompletny kretynizm.

Ale cóż, lewica zawsze miała „doskonałe” recepty na mleko i miód spływające rzekami, drukowanie pieniędzy to tylko jedna z wielu. Ciekawe kiedy w Grecji nastąpi nacjonalizacja przemysłu, kolektywizacja gospodarstw rolnych i walka z kułactwem – czyli kolejne etapy „reformy” prowadzącej do świetlanej przyszłości. Po trupach prowadzącej, ale przecież cel uświęca środki a tragedią jest tylko jeden trup, no może dziesięć, wszystko co powyżej to już wyłącznie statystyka – jak mawiał towarzysz Józef Wissarionowicz. A pierwsze trupy już padły, że przypomnę mord na członkach prawicowej Złotej Jutrzenki.

Najlepsze jednak zostawiłem na koniec. Otóż SYRIZA jest jedną z tych partii, które domagają się od Niemiec zwrotu zaciągniętej (pod przymusem) w czasie wojny pożyczki w wysokości 476 mln reichsmarek, która nigdy nie została zwrócona. Wraz z odszkodowaniami za zbrodnie i zniszczenia na dzień dzisiejszy suma, którą musieliby Niemcy wypłacić synom Hellady wynosi 162 mld. euro. Czyli przy odpowiednim nacisku politycznym sytuacja mogłaby się odwrócić i to nasi zachodni sąsiedzi mogą się już wkrótce okazać bankrutami. Zwłaszcza, gdyby do Greków dołączyli Polacy, którym Niemcy w ramach wojennych reparacji są winni – lekko licząc – jakieś… trzy biliony Euro…

Tak, tak, pobujać w obłokach zawsze można, przecież wiadomo, że spadkobiercy III Rzeszy ani Grekom, ani nam nie zapłacą grosza, za ciency jesteśmy w uszach. Ale przyznacie, że zobaczyć pocącą się i kluczącą w tłumaczeniach Führerin Merkel byłoby niezwykle przyjemnie i radośnie. A może i ona sama spuściłaby z tonu i przestała rozmawiać z krajami należącymi do tzw. „Europy drugiej prędkości” z pozycji wielmoży i pana feudalnego. Nadzieje to płonne, ale jak to mówią, kto nie ryzykuje ten w kozie nie siedzi.

Dlatego to krążące widmo komunizmu wcale mnie nie przeraża, wręcz przeciwnie, sugeruje raczej dobrą zabawę i przednią komedię. Grecja zawsze miała ciągoty do komunizmu, podobnie jak pokrewne jej Włochy i nie ma się czym przejmować. Kłopot tylko w tym, że reszta kontynentu pod wpływem kryzysu też zaczyna przekrzywiać się na lewo, co już może wróżyć kłopoty. Na szczęście my żyjemy w Polsce a tutaj niezależnie od europejskich czy światowych trendów zawsze będzie panować polskość. I zawsze będziemy najweselszym barakiem w obozie, bez względu na to czy domek komendanta stać sobie będzie w Moskwie czy Brukseli komunizm nam nie grozi – w końcu Polak nie jest w stanie zaakceptować żadnej ideologii ani podporządkować się żadnemu panu…

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów