Grupa

krzysztofmalaka

krzysztofmalaka
Punkty: 78
03.11.2014 krzysztofmalaka

Jak działa Grupa z psychologicznego punktu widzenia

Grupa jest to zbiór co najmniej 3 osób powiązanych ze sobą wspólnym celem motywacją ,zainteresowaniami lub/i zaspokajają osobno własne potrzeby między członkami zachodzą istotne stosunki społeczne.

Jakie potrzeby spełnia grupa?
Według piramidy A. Maslowa potrzeba przynależności jest na trzeciej pozycji jedna grupa spełnia też potrzeby niższego i wyższego rzędu ,spełnia potrzebę poczucia bezpieczeństwa(w grupie wśród przyjaciół współczłonków czujemy się dobrze jak w rodzinie bezpiecznie, opiekę, ciepło, czujemy zrozumienie, wiemy że możemy liczyć na pomoc w problemach i że ze strony grupy nic złego nas nie spotka) a nawet potrzeby fizjologiczne – grupa może nam przecież zapewnić jedzenie i schronienie a także inne z tych potrzeb. Grupa spełnia również potrzebę wyższego rzędu – potrzebę uznania.

Kto może do niej należeć?
Do grupy należą członkowie którzy mają wspólne cele i motywacje, wspólne zainteresowania, poglądy. Nie do każdej grupy może należeć każdy człowiek. Istnieją tzw. grupy elitarne (do których ciężko się dostać, gdzie grupa sama wybiera sobie członków, do których wstęp maja tylko nie liczni wybitni grupa sama wybiera sobie członków i nie można się do niej dostać z zewnątrz[rodziny mafijne] ), grupy tajne(o których nie wie społeczeństwo ,których czasami sami członkowie się nie znają, silne więzi wewnątrz grupy), grupy formalne (partia polityczna, wojsko, związek zawodowy ) i nieformalne (przyjaciele, gangi, grupa znajomych).

Grupa spełnia funkcje społeczne, ma silny wpływ na jednostkę.

Tożsamość grupowa
Przy samej rodzinie, której człowiek jest członkiem, to właśnie jest pierwsze rozróżnienie i stworzenie podstaw tożsamości grupowej. Innymi słowy myślimy, o tym że my z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem i dalszymi krewnymi tworzymy rodzinę, do której reszta ludzi nie należy. Tożsamość ma wiele poziomów i wszędzie jest specyficzną tożsamością związaną z przynależnością do określonej grupy. Czasem człowiek łapie się na tym, że trudno mu jest określić właśnie która z grup czy społeczności jest mu rzeczywiście najbliższa i z którą najmocniej identyfikuje.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów