Gwiazdozbiory, gorączka złota i opium — recenzja książki “Wszystko, co lśni”

Kostkos

Kostkos
Punkty: 227
08.11.2014 Kostkos

Przyznam, że naprawdę dawno nie czekałam tak na żadną książkę. Kiedy rok temu Eleanor Catton otrzymała nagrodę Bookera za “The Luminaries” po prostu WIEDZIAŁAM, że będę musiała tę książkę przeczytać. Najmłodsza laureatka tej nagrody plus najobszerniejsze nagrodzone dotychczas dzieło (936 stron) — czegóż chcieć więcej? Jak tylko dorwałam e-booka — zaczęłam czytać. Catton przenosi nas do XIX-wiecznej Nowej Zelandii ogarniętej gorączką złota. Głównymi bohaterami powieści są mieszkańcy spokojnej mieściny Hokitika, do której trafia Walter Moody, kolejny spragniony bogactwa młody człowiek. Przypadkowo znajduje się w hotelu Korona, w którym to tajną naradę w związku z tajemniczą śmiercią jednego z poszukiwaczy, Crosbiego Wellsa, odbywają mężczyźni, którzy byli z tą sytuacją na różne sposoby związani. Jakby tego było mało, w równie tajemniczych okolicznościach znika miejscowy bogacz, Emery Staines, a lokalna prostytutka Anna Wetherell trafia do więzienia, odurzona opium, ze złotem wszytym w suknię…

Akcja książki rozkręca się powoli. Poznajemy powoli bohaterów (warto nie zrażać się do żadnego na początku!), ich motywacje, historie, rodzinne problemy… Oczywiście, od początku zastanawiamy się kto jest winny której zbrodni. “Wszystko, co lśni” jest epicką powieścią, która mieści w sobie wiele gatunków. Tak więc mamy kryminał, sensację, elementy romansu i powieści przygodowej. Mimo że całość rozkręca się, jak wspomniałam, dość powoli, to od pierwszych stron powieść wciąga. Co ciekawe, mimo sporej dość ilości nazwisk (choć do “Gry o Tron” jeszcze trochę brakuje;) ), postacie są na tyle charakterystyczne, że się nie mylą i nie mieszają ze sobą. W powieści poznajemy przede wszystkim ówczesną Nową Zelandię: pachnącą laudanum i opium, pokrytą złotym piaskiem, miejsce, gdzie stykają się różne kultury, bo na poszukiwanie złota wyruszają nie tylko Europejczycy, ale też Chińczycy, a pomagają im rdzenni mieszkańcy, Maorysi.

Jeśli chodzi o formę książki, Catton oparła całość o fazy księżyca i gwiazdozbiory. Każda część, a mamy ich 12, to inna faza i inny gwiazdozbiór. Wnikliwi czytelnicy od razu znajdą powiązania nazw gwiazdozbiorów z tokiem powieści i poszczególnymi bohaterami. To książka, w której warto przyglądać się rysunkom i tytułom rozdziałów. Cała książka przypomina fazy księżyca. Podobnie jak pierwsza faza — początek książki jest najdłuższy. Potem akcja przyspiesza, a ostatnie rozdziały są już znacznie krótsze. Ostatni to zaledwie 3 strony, na czytniku w zasadzie 1,5.

Czy rozwiązanie zagadki mnie satysfakcjonuje? I tak, i nie. Chyba spodziewałam się czegoś innego. Nie chodzi o to, że wyjaśnienie jest nielogiczne, wręcz przeciwnie, ale chyba spodziewałam się czegoś bardziej pogmatwanego. Ale w tej książce nie chodzi tylko o rozwiązanie zagadek. To jest powieść o poszukiwaniu szczęścia, podążaniu za marzeniami, popełnianiu błędów i naprawianiu ich. Bo każdy z nas tak ma. Każdy z nas chce być szczęśliwy, spełniać marzenia. Każdy czasem się potyka i podnosi. I to jest druga warstwa powieści.

Eleanor Catton: http://www.themanbookerprize.com/people/eleanor-catton

—-

Wszystko, co lśni, Eleanor Catton, tłum. Maciej Świerkocki, Wyd. Literackie, Kraków 2014.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów