Historyczne książki nie takie złe,jakby się wydawało…

daria24

Punkty: 81
04.05.2015 daria24

Historia nie jest ulubionym przedmiotem Polaków .To fakt .Większość nas w czasie edukacji z góry zakłada ,że to ,czego będzie musiał się uczyć w ramach tej lekcji jest nudne ,nieciekawe…i w ogóle po co to komu?
Jednak z moich ostatnich obserwacji wynika ,że książki historyczne wydawane w ostatnim czasie sprzedają się całkiem dobrze(mimo wysokich cen) i Polacy chcą je czytać .Może jednak niechęć wynika ze sposobu podania tych informacji a nie tego czego nas uczą?
Bardzo dobrą opinią cieszy się ostatnio seria „Prawdziwe historie” wydawnictwa Znak .Książki są grube ,więc powinny odstraszać ,a my bardzo chętnie je kupujemy i czytamy .Bohaterkami są różne kobiety związane z naszą historią np .królowe ,kobiety „wielkich drani” ,damy II Rzeczypospolitej czy bohaterki II wojny światowej .Każda pozycja bogata jest w piękne ilustracje i w bardzo prosty sposób (prawie jak w literaturze pięknej) stara się przekazać nam najważniejsze wątki z historii naszego kraju.

???????????????????????????????????????
Wspomnienia wojenne .Te również czytamy bardzo chętnie. Widać to nawet na banalnych lekcjach języka polskiego w szkołach średnich .Lektury ,które chętniej omawiamy to właśnie te o których rozmawiać przychodzi nam w 3 klasie ,tuż przed maturą.

zdazyc-przed-panem-bogiem-b-iext22448433

Fotografia przedstawia nam lekturę omawianą przez młodzież w 3 klasie liceum.Jest to “Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

W bibliotekach także chętnie wypożyczamy książki historyczne ,głównie dotyczące historii Żydów np.”I więcej nic nie pamiętam” Adiny Blady-Szwajger.

i-wiecej-nic-nie-pamietam-b-iext6690600

 

Do kolejnych książek ,wydanych w 2014 roku i cieszących się ogromną popularnością należą „Sprawa honoru”,” Spacerownik po żydowskiej Warszawie” czy „Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945”

Kolejną –moim zdaniem bardzo ciekawą inicjatywą są warszawskie Targi Książki Historycznej. Trochę przekonują nas do tego „nudnego” przedmiotu pamiętanego ze szkoły i pokazują ,że historia nie jest taka zła ,a książki historyczne wcale nie są takie nudne.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów