I że cię nie opuszczę aż do śmierci – Gnijąca panna młoda Burtona

Kuźniak Wiktoria

Kuźniak Wiktoria
Punkty: 67
10.10.2014 Kuźniak Wiktoria

Tim Burton słynie ze swojego surrealistycznego poczucia humoru, zamiłowania do groteski i mrocznego klimatu, który konsekwentnie kreuje w swoich filmach. Większość dzieł, które wyszły spod jego ręki, daje się natychmiast rozpoznać i sklasyfikować, przypisując nazwisko reżysera do tytułu. Czarny humor króluje w większości burtonowskich filmów, a blade, wychudzone postaci z podkrążonymi oczyma stanowią jego znak rozpoznawczy. Podobno sam Tim Burton od lat cierpi na bezsenność, co może wpływać na proces twórczy filmów i stanowić wspólną cechę z bohaterami obrazów takich jak „Sweeney Todd” czy „Gnijąca panna młoda”.

tim-burton-catcf-premiere-2005[1]

Burton upodobał sobie szczególnie pewną parę aktorów, którzy grając razem utworzyli charakterystyczny duet, idealnie wpisujący się w atmosferę i klimat dzieł reżysera. Mowa tu o Johnny’m Deppie i Helenie Bonham Carter, którzy to w prywatnym życiu także są blisko Tima Burtona. Depp przyjaźni się z Burtonem od lat, a Bonham Carter jest partnerką i matką dzieci reżysera. Para aktorska sprawdziła się już w wielu dziełach, grając bądź podkładając głos. Możliwości dubbingowe zaprezentowali zwłaszcza w dziele z 2005 roku – „Gnijąca panna młoda”. Utwór ten został zrealizowany przy użyciu specjalnie przygotowanych marionetek z mechanizmem przekładniowym, których na potrzeby filmu stworzono aż 85. Wychudzone, blade i tajemnicze – tak pokrótce można opisać owe lalki. Tak oto, po krótkiej przygodzie z kinem komercyjnym („Planeta małp”), Tim Burton powraca do kina groteskowego, magicznego, przesiąkniętego czarnym humorem. Już sam tytuł filmu „Gnijąca panna młoda” nastręcza nam same turpistyczne skojarzenia. Pomysł fabuły wziął się podobno od zasłyszanej przez reżysera wschodniej legendy, łączącej ze sobą dwa światy – świat rzeczywisty i pozagrobowy.

2919433469_fe5760bba5_o[1]

Cała akcja rozgrywa się w mrocznym, XIX-wiecznym miasteczku. Główny bohater, Victor Van Dort to nieprzystosowany do życia, płochliwy młodzieniec, który pierwszy raz ma ujrzeć wybraną przez rodziców narzeczoną – Victorię Everglot. Małżeństwo zostało zaaranżowane przez rodziców z powodów czysto ekonomicznych nie miało wiele wspólnego z miłością. Victor, przestraszony i pełen obaw, udaje się do domu dziewczyny, jednak los sprawia, że zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie wrodzona gapowatość Victora, który to nie jest w stanie wygłosić tekstu przysięgi małżeńskiej. Zawstydzony swoją nieporadnością ucieka do pobliskiego lasu, aby wziąć się w garść i nauczyć tekstu, a tym samym zaimponować teściom i zasłużyć na ślub z Victorią. W lesie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kiedy Victor, studiujący tekst przysięgi, nakłada obrączkę na suchą gałązkę, spod ziemi wstaje trup dziewczyny w ślubnej sukni. Przestraszony Victor próbuje uciec, jednak tytułowa gnijąca panna młoda zabiera go do świata umarłych, pewna, że właśnie odnalazła tak długo wyczekiwanego męża.
Świat umarłych stanowi całkowite przeciwieństwo świata realnego, gdzie mroczne, flegmatyczne postaci skupiają się na dobrach i wartościach doczesnych. „Pod ziemią” jest całkiem inaczej – kolorowo, radośnie i gwarno, i w tym właśnie zawiera się cała istota kreowanej przez Burtona groteski. Reżyser pokazuje nam, jak bardzo skupiamy się na rzeczach materialnych, a tymczasem grupa nieżyjących już ludzi, która powinna być mroczna i przerażająca, jest otwarta i przyjazna, bo nie ma już nic więcej do stracenia. Naiwna Emily, bo tak nazywa się gnijąca panna młoda, jest przekonana, że Victor zostanie z nią na zawsze. On jednak pragnie wrócić i poślubić swoją narzeczoną. Tymczasem do miasteczka przybywa tajemniczy Lord Barkis, czyhający na rzekomy majątek rodziny Everglotów oraz, jak się później okazuje, także na życie Victorii.

  501659047_844e6c0faa_o[1]

Rodzina Victorii, w obawie przed utratą możliwości wzbogacenia się przez małżeństwo córki, aranżuje ślub dziewczyny z Lordem Barkisem. Victor dowiedziawszy się o tym, zgadza się zostać z Emily w świecie umarłych i oddać jej swoje życie. Kiedy umarli udają się do świata żywych, aby uczestniczyć w ślubie, Emily rozpoznaje w Barkisie swojego narzeczonego i zabójcę. Lord wznosi szyderczy toast, nieświadomy, że wypija truciznę. Umarli wymierzają mu sprawiedliwość, a gnijąca panna młoda pozwala Victorowi poślubić prawdziwą miłość – Victorię.

Pewna rosyjska legenda mówi o dziewczynie, zamordowanej w drodze na swój ślub, która staje z grobu i zaczyna porywać młodzieńców. Nietrudno zrozumieć inspirację Burtona podobnymi historiami, podobne konwencje występują w większości jego dzieł. „Gnijąca panna młoda” łączy ze sobą elementy makabreski, musicalu, legendy oraz komedii romantycznej. Oryginalność tej zabawnej, momentami mrocznej opowieści, została doceniona, otrzymując między innymi nominację do Oskara w kategorii „film animowany”. Mimo, że obraz przepełniony jest groteską i surrealistycznym czarnym humorem, urzeka inteligentnym i pomysłowym scenariuszem oraz odniesieniami o charakterze intertekstualnym. W dziele występują nawiązania do produkcji takich jak „Casablanca” bądź „Przeminęło z wiatrem”, które to każdy wytrawny koneser kina powinien bez trudu wychwycić. Pozostaje tylko zadać sobie pytanie, czy ta „bajka” skierowana jest do dzieci? Wydaje mi się, że najmłodsi mogliby nie zrozumieć morału opowieści oraz formy, którą wykorzystano przy produkcji filmu. Również przez dorosłych film może być okrzyknięty kontrowersyjnym i specyficznym. Bez wątpienia jednak, Burton znalazł swoją grupę docelową, która go podziwia i z utęsknieniem czeka na kolejny, przepełniony mrocznym klimatem i groteską film.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów