“Ida” czyli po co małpie zegarek

Michał Solanin

Michał Solanin
Punkty: 173
01.03.2015 Michał Solanin

Generalnie nie lubię medialnego biadolenia o tym, jacy to niby my, Polacy, jesteśmy zacofani, ciemnogrodzcy, a zagranica to, panie, kultura i nowoczesność że ho ho. Nie przepadam za publicystyką której jedynym zadaniem jest pocisnąć Polsce (podobnie jak nie trawię gloryfikacji naszego kraju albo historii za wszelką cenę). Generalnie rzecz biorąc, uważam że ani nie jesteśmy takimi dzikusami jak chcą malkontenci, ani taką wspaniałą i szlachetną husarią jak chcą entuzjaści. Czasem jednak przychodzą chwile, że autentycznie nie da się nie skrytykować tego, co się u nas dzieje. Ostatnio takim momentem było zdobycie Oscara przez polski film “Ida”.

Poprzednie zdanie już mogłoby wzbudzić jedynie słuszny i święty gniew bogoojczyźnianej części naszego społeczeństwa. No bo przecież oni dobrze wiedzą, że “Ida” to nie żaden polski film jak napisałem powyżej. On jest antypolski i powinien być zakazany niczym ideologia gender. Ewentualnie niech go puszczają w Izraelu albo w Stanach Zjednoczonych.  Pisałem kiedyś w Reportalu o swoistych wojenkach między naszymi rodzimymi medialnymi najemnikami (cały artykuł pod linkiem: http://reportal.pl/kalendarium-medialnych-najemnikow ). Nie uwzględniłem w nim różnych nieprzewidzianych sytuacji, takich właśnie jak spór o to, czy “Ida” jest nasza czy antynasza. Zapewne oprócz stałych punktów kalendarium, pojawi się jeszcze wiele takich niespodziewanych wydarzeń w ciągu roku.

Nie cierpię kiedy piszący zaczyna swoją wypowiedź od tezy: “w każdym normalnym kraju”, tak jakby Polska normalnym krajem nie była. Tym bardziej irytuje mnie, że sam muszę teraz użyć tej figury retorycznej. Otóż, w każdym normalnym kraju ludzie cieszyliby się z tego, że ich kinematografia została doceniona i dostali Oscara. A u nas? Wystarczy przytoczyć kilka nagłówków tytułów prasowych: “Nie chcemy tego Oscara”, “Tylko świnie siedzą w kinie” i tym podobne. Kiedy po zakończeniu I wojny światowej wielcy tego świata decydowali o nowym kształcie powojennego uniwersum, znany z antypolskiego nastawienia brytyjski premier Lloyd George wygłosił pamiętną opinię dotyczącą Górnego Śląska. Powiedział wówczas: “dać Polsce Śląsk, to jak dać małpie zegarek”. Patrząc na to co się dzieje wokół filmu “Ida”, można sparafrazować ten cytat, zamieniając słowo Śląsk na słowo Oscar.

O co chodzi z tą “Idą” że tyle osób jej nienawidzi? Uwaga na spoiler, jeśli nie chcecie aby zdradzać fabułę filmu, pomińcie proszę ten akapit. Rzecz dzieje się w Polsce, w powojennej rzeczywistości. Młoda sierota Anna wychowana w klasztorze, przed złożeniem ślubów jedzie spotkać się z jedyną żyjącą krewną – ciotką Wandą. Ciotka ma poglądy ekstremalnie odmienne od siostrzenicy, jest bowiem zaangażowaną i oddaną sprawie komunistką. Mało tego, jest również panią prokurator (czy raczej towarzyszką prokurator) i ma na koncie wyroki wydane na członków polskiego podziemia. W kulminacyjnym momencie Wanda odkrywa przed krewną prawdę: w rzeczywistości Anna ma (podobnie jak Wanda) pochodzenie żydowskie i naprawdę na imię ma Ida.

Oczywiście “Ida” wzbudziła kontrowersje na wielu płaszczyznach. Jednym nie podoba się to, że Polacy są ukazani jako prymitywni antysemici, szmalcownicy denuncjujący ukrywanych Żydów na Gestapo. Druga strona z kolei ma pretensje o to, że Żydzi są ukazani w negatywnym świetle: jak ktoś buduje socjalizm i prześladuje Polaków, to oczywiście musi być Żydem, a najlepiej puszczalską Żydówką-alkoholiczką, jak filmowa prokurator. Wedle starej zasady: w Polsce to nie Żyd jest wrogiem, w Polsce to wróg jest Żydem.

Abstrahując od tego czy film komuś się podoba czy nie, zostaliśmy docenieni na świecie i z tego należałoby się cieszyć. U nas tymczasem nawet sukces potrafimy przekuć w powód do sporów. Jak w tym dowcipie z piekielnym kotłem pełnym Polaków, którego nikt nie musiał pilnować, bo gdy ktoś próbował się wydostać, reszta rodaków wciągała go z powrotem. Gdyby to Niemiec, Francuz czy Hiszpan był reżyserem dzieła które dostało Oscara za najlepszy nieanglojęzyczny film, mielibyśmy zapewne wielką fetę i ogólną euforię w tych krajach. My oczywiście musimy doszukiwać się wszędzie wrogów, spisków i hańby. Mnie na przykład w ogóle nie interesują skoki narciarskie, ale kiedy Małysz wygrywał, nie przyszłoby mi nawet do głowy hejtować go za to, że robi i lubi coś innego niż ja. Cieszyłem się z naszych sukcesów na równi z resztą, chociaż nie obejrzałem ani jednej relacji ze skoków mistrza. Tak samo cieszyły mnie sukcesy siatkarzy czy tenisistek. Nie dlatego że też się tym interesuję, raczej dlatego że pokazaliśmy na co nas stać, że w czymś możemy być najlepsi. Tymczasem wydaje się, że małpa potrafi zepsuć nawet najlepszy zegarek.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów