Iść, ciągle iść… – “Wielki Marsz” Stephena Kinga

Kostkos

Kostkos
Punkty: 232
31.01.2015 Kostkos

“Wielki marsz” to jedna z książek Stephena Kinga wydanych pod pseudonimem Richard Bachman. Podobno inspiracją do napisania tej niezwykłej książki były Marsze Śmierci, czyli ewakuacyjne marsze z niemieckich obozów koncentracyjnych, które miały miejsce w latach 1944-45 podczas zbliżania się wojsk alianckich, m.in. Armii Czerwonej. King jednak usadowił miejsce akcji nie w wojennej Europie, a w Stanach, w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Tytułowy marsz to pewnego rodzaju zawody, w których bierze udział setka młodych mężczyzn. Zasady są proste: wygrywa ten, który jako jedyny przeżyje pozostałych. Nie wolno iść za wolno – muszą to być cztery mile na godzinę. Za zbyt wolny chód lub zatrzymanie się uczestnik dostaje ostrzeżenie. Po 3 ostrzeżeniach może otrzymać czwarte, tzw. czerwoną kartkę i zostaje wyeliminowany z zawodów. I to dosłownie – żołnierze, którzy cały czas nadzorują mężczyzn, bez wahania zabijają każdego z czerwoną kartką. Jeśli jednak przez parę godzin dana osoba nie otrzyma kolejnego ostrzeżenia  - wcześniejsze upomnienia kasują się.

Wielki Marsz - okładka

Wielki Marsz – okładka

Głównym bohaterem jest Ray Garraty, a wraz z nim kilku, czy może nawet kilkunastu, pozostałych uczestników. Widzimy jak zadzierzgają się przyjaźnie, które przecież nie mają większego sensu. Przecież po latach i tak nie będzie z kim wspominać tego wydarzenia. Co jest główną nagrodą? W zasadzie nie wiadomo. Kilka razy uczestnicy wspominają o spełnieniu swojego marzenia dzięki nagrodzie, może są to pieniądze, może właśnie spełnienie jakiegoś życzenia. Dlaczego odbywa się Wielki Marsz? Tego też nie wiemy. Może jest to jakaś okropna tradycja, a może wymysł psychopatycznego Majora, który rządzi wówczas Stanami? Major to w ogóle postać specyficzna. Z jednej strony chłopcy bardzo się boją, można powiedzieć, że szanują na swój sposób, ale wraz z przebytymi kilometrami czują do niego coraz większą nienawiść, której zresztą wcale nie starają się ukryć.

Wielki Marsz - okładka

Wielki Marsz – okładka II

Przez całą trasę zawodnikom towarzyszą kibice, którzy wiwatują na ulicach miast. Przeraża to, że ludzie-kibice, w tym dzieci, nie czują strachu przed mordowaniem na ich oczach słabych i wycieńczonych uczestników. Z tymi fragmentami kojarzy mi się obecne w romantyzmie “szaleństwo świata” pijanego krwią. Publiczność była przyciągana obiecującą zapowiedzią widowiska, w czasie którego przelewano krew.* Jak wiadomo, nie to jest to wcale wymysł XX wieku. A kary śmierci wykonywane w średniowieczu na ulicach miast? A gilotynowanie w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej? Publiczne egzekucje były niegdyś w Europie powszechne. Więc dlaczego i tutaj ludzie mieliby nie przyjść zobaczyć “widowiska”?

Wielki Marsz – okładka III

W “Wielkim Marszu” King przedstawił smutną wizję świata. Zakończenie – podobnie jak cała książka – jest niedopowiedziane. Nie znaczy to jednak, że jest niepełne. Być może przydałaby się dekoracja zwycięzcy, może spotkanie z rodziną, nie wiem. Ale zakończenie pokazuje, że choć przez całą drogę wszyscy marzyli o tym, żeby usiąść, bo ból nóg był nie do zniesienia, to finisz wcale nie oznaczał spokoju, szczęścia i radości ze zwycięstwa…

* R. Forycki, M. Janion, Fantazmat ściętej głowy, „Twórczość” 1989, nr 7, s. 52.

Wielki Marsz, Stephen King/Richard Bachman, tłum. Paweł Korombel, Prószyński i S-ka, Warszawa 2008.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów