Jak mówić do dzieci

RePortal

RePortal
Punkty: 0
06.12.2014 RePortal

Słowa mają nadzwyczajną moc. Kształtują rzeczywistość. Potrafią budować, ale również burzyć. Zdarza się, że wystarczy nawet jedno słowo za dużo, by sprawić komuś przykrość i wpłynąć na zmianę jego postrzegania świata. Jeśli nieprzemyślane zdania są kierowane do osoby dorosłej, to ma ona możliwość realnej oceny sytuacji i puszczenia ich mimo uszu. Problem pojawia się jednak, gdy ich odbiorcą będzie dziecko, które wierzy we wszystko, co mu się powie. Musimy wiedzieć,  co mówić, by wzbudzić w najmłodszych poczucie bezpieczeństwa w otaczającym ich świecie oraz sprawić, że będą znały swoją wartość.

Dawaj dziecku możliwość wyboru

Nie chodzi o to, by pozwalać dziecku decydować o tym, czy ma obejrzeć jedną, czy trzy bajki. Gdyby malec mógł podejmować decyzje w takich sprawach, z pewnością spędzałby cały dzień przed telewizorem. Należy dać dziecku pole do manewru w małych sprawach np. „weźmiesz na spacer pluszaka, czy lalkę?”, „zjesz na śniadanie serek truskawkowy, czy waniliowy?”. Te pytania sprawiają, że dziecko czuje się kimś ważnym, z kogo zdaniem należy się liczyć. Pomoże mu to w budowaniu własnej wartości.

Tłumacz dziecku, że warto wyrażać wprost swoje emocje

Gdy maluchom coś się nie spodoba, mówią często zdania typu: „nie lubię cię”, „jesteś okropny/a”. Dzieci nie wypowiadają takich słów zgodnie z tym, co uważają. Robią to, ponieważ chcą wyrazić swoje niezadowolenie i wiedzą, że to działa. W takich sytuacjach warto spróbować nazwać to, z czego biorą się takie zachowania i przekonać dziecko do jasnego wyrażania swoich emocji. Ułatwi mu to osiąganie swoich przyszłych zamiarów. Jeśli maluch mówi: „jesteś okropny/a” w czasie, gdy informujesz, że musi już iść spać, odpowiedz: „Rozumiem, że jesteś zły, bo chciałbyś się jeszcze pobawić, a ja kładę cię już do łóżka. Muszę to zrobić, bo jest już bardzo późno. Nie martw się, gdy tylko wstaniesz, będziesz mógł kontynuować zabawę”.

girl-511880_1280

Uświadamiaj malcowi, że ludzie różnią się od siebie

Tolerancji trzeba uczyć od najmłodszych lat. Niech Twoje dziecko wie, że niektórzy mają inny kolor skóry, inaczej się odżywiają i nie ma w tym nic złego. Z czasem będą pojawiały się tematy bardziej skomplikowane. Warto, by Twoje dziecko akceptowało odmienność ludzi i uważało ją za coś pięknego, a nie odrzucającego.

W czasie rozmowy z dzieckiem należy bardzo uważać na słowa. Chcesz, by Twoje dziecko było w przyszłości zaradne i pewne siebie? Pewnych rzeczy musisz unikać:

Porównywanie

„Basia już dawno nauczyła się czytać, a Ty wciąż nie potrafisz” – nie ma nic gorszego niż dawanie dziecku do zrozumienia, że inni są lepsi od niego.  Przez to on sam czuje się gorsze. Jedne dzieci szybciej uczą się czytać, inne wolniej. Trzeba to akceptować. Porównywanie dozwolone jest tylko wtedy, gdy porównujemy malca do samego siebie np. „Wczoraj tak ładnie zjadłeś śniadanie, a dziś udajesz niejadka”.

Brak wiary w możliwości dziecka

„Nie dotykaj tego, bo wylejesz”. Tego typu zdania powodują, że dziecko otrzymuje sygnały mówiące o tym, że nie wierzy się w jego możliwości. Przekazujesz mu, że na pewno mu się nie uda. Jest to bardzo przykre i zniechęcające dla małego człowieka.

trust-440224_1280

Mówienie nieprzemyślanych żartów

To, co dla nas wydaje się absurdalne i śmieszne, przez dziecko może zostać odebrane zupełnie poważnie. Jeśli powiesz: „Nie można się teraz kąpać, bo w wannie pływa rekin”, dziecko może w to uwierzyć, a jego bujna wyobraźnia sprawi, że będzie się bało zbliżać do łazienki. Nie pomogą już później tłumaczenia, że to był tylko żart…

Nie szczędź czułości wobec swojego dziecka! Przytulaj je i mów, że jest dla Ciebie ważne i bardzo kochane. Wszystko, co dasz dziecku we wczesnym etapie jego życia, będzie miało odbicie w przyszłości. Jest to gwarancja jego sukcesów lub porażek. Gdy mały człowiek jest doceniany i rozumiany, nie będzie bał się podejmować różnych wyzwań w przyszłości, a jeśli zdarzą mu się jakieś niepowodzenia, będzie umiał sobie z nimi poradzić.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów